Meniu
Prenumerata

penktadienis, gegužės 3 d.


Pasaulis
KINIJA
Dar vienas smūgis Honkongo demokratijai: dėl pandemijos metams atidedami vietos rinkimai
Honkongo demokratijos aktyvistams penktadienį buvo suduotas rimtas smūgis, valdžiai paskelbus, kad dėl koronaviruso pandemijos metams atidedami vietos rinkimai. 
Komentarai
KOMENTARAS
Nuo žodžių prie darbų
Ilgai siekiamybe laikytas demokratinis valstybės raidos kelias šiandien darosi vis mažiau patrauklus. Demokratijos kokybę tiriančios organizacijos reiškia susirūpinimą: praėjusiais metais
Aktualijos
RUSIJA
V. Putinas neprieštarautų pasiūlymui „nusinulinti“ savo kadencijas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pareiškė palaikąs siūlomą Konstitucijos pataisą, kuri leistų jam siekti dar vienos kadencijos valstybės vadovo poste ir išlaikyti valdžią savo rankose.
Komentarai
LAISVĖS TRISDEŠIMTMETIS
Demokratinės brandos spuogai
Mūsų jaunai demokratijai greitai sukaks trisdešimt. Nueitas kelias išties įspūdingas: destruktyvų, krizinį šoko ir chaoso pirmąjį dešimtmetį pamažu pakeitė kūrybos ir plėtros etapas. Jis taip pat nebuvo sklandus. Būta klaidų, ekonominių smūgių iš išorės, vidinių nusivylimų. Vadavomės iš geopolitinių pančių ir karpėme struktūrines bei nomenklatūrines praeitos epochos bambagysles. Bet kaskart prieš nuleidžiant rankas vis pavykdavo susipurtyti, persigrupuoti, keistis ir stebinant net save stiebtis į viršų.
Komentarai
VALDŽIA
Matuojamės Europą
Pernai Lietuva minėjo dvi šalies pasirinktai vakarietiškajai krypčiai svarbias sukaktis – 15 metų narystės NATO ir ES. 15 metų yra nemažas laiko tarpas – visai netoli simbolinė pilnametystė, todėl kyla klausimas, kiek brandūs esame, palyginti su ES senbuviais? 
Pasaulis
GEOPOLITIKA
JAV suinteresuota Baltarusijos nepriklausomybe ir į Vakarus prievarta neragina
 JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo šeštadienį pareiškė, kad Vašingtonas yra pasirengęs palaikyti Baltarusijos suverenitetą ir nepriklausomybę.
Pasaulis
PASITIKĖJIMAS
Visuomenės visame pasaulyje nepasitenkinimas demokratija pasiekė piką
Daugiau nei pusė išsivysčiusios ekonomikos valstybių piliečių demonstruoja nusivylimą demokratija.  Kembridžo universiteto (Didžioji Britanija) tyrėjų atlikto tyrimo metu buvo apklausti daugiau
Pasaulis
LENKIJA
A. Michnikas: „Jei neliktų nepriklausomos žiniasklaidos, Lenkija taptų Rusija“
Lenkijoje vykstantys procesai virsta įspėjamaisiais ženklais Europai ir demokratijai apskritai. Ką daryti, kad pasikartojančios istorijos pamokos nesmogtų ten, kur mažiausiai tikimės, IQ žurnalistei Margaritai Vorobjovaitei pasakojo Adamas Michnikas – lenkų disidentas, vienas „Solidarumo“ judėjimo ideologų, laikraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiasis redaktorius.
Pasaulis
„NOVAJA GAZETA“
Dokumentinį filmą apie žurnalistus Rusijoje sukūręs režisierius: jie buvo mano herojai
Aštuoniolika mėnesių laikraščio „Novaja Gazeta“ redakcijoje praleidęs ir viską filmavimo kamera fiksavęs režisierius Askoldas Kurovas pripažįsta: kiekvieną dieną jie išgyvena naują dramą.
The Economist
DEMOKRATIJA IR VALSTYBĖ
Ar demokratinių Vakarų valstybių nebeįmanoma valdyti?
Kartais politikai atsako teigiamai, bet tai, ką turi omenyje, priklauso nuo šalies
Kava su IQ
F. Fu-Te Liao: „Kinija nėra tokia stipri, kaip daugeliui atrodo“
Prieš septynis dešimtmečius nuo Kinijos atskilęs Taivanas stokoja tarptautinio pripažinimo, tačiau jau spėjo tapti stipria ir klestinčia demokratine šalimi. Taivano fondo demokratijai (TFD) prezidentas Fordas Fu-Te Liao žurnalistui Antanui Manstavičiui papasakojo, kas padeda šiai laisvės salai išlikti.
Kava su IQ
S. Mbete: „Socialinė nelygybė – stipri korta, kuria žaidžia populistai“
Nacionalizmas ir populizmas Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) auga ir stiprėja, įsitikinusi Pretorijos universiteto dėstytoja dr. Sithembile Mbete. IQ apžvalgininkei Kotrynai Tamkutei ji sakė, kad šiuo metu PAR gyventojai nekvestionuoja demokratijos ir konstitucijos per se, tačiau ateityje su tuo susijusių klausimų neabejotinai kils.
Komentarai
Ko trūksta iki brandos atestato?
Gegužės 1-ąją šventėme 15 metų ES narystės sukaktį. Tai – tik akimirka tūkstantmetės Lietuvos istorijoje, bet milžiniškas šuolis mūsų moderniai valstybei. Per šį trumpą laiką Lietuva beprotiškai pasikeitė ir pateko į pažangiausių valstybių lygą. Štai 10 dalykų, už kuriuos Lietuvai rašau aukščiausią balą. Bet brandos atestatui gauti dar reikia pabaigti namų darbus.
Komentarai
Paprastas nepotizmas
Įvykus garsesniam stambaus verslo dalyvavimo viešojoje politikoje skandalui medijose dažnai nuskamba terminas „švogerizmas“ – neva esame, skirtingai nei kitur, paveikti to, kas istoriškai vadinama nepotizmu. Nepotizmas – tai giminystės ar draugystės ryšių įtaka, iškreipianti samdos, atlygio ir kitokius organizacinius sprendimus įstaigose, įmonėse ar organizacijose. Lotyniškas tokių ryšių pavadinimas kilo nuo XVI a. Romos popiežių praktikos į svarbius tuometinio Vatikano valstybės postus skirti artimus gimines – lotyniškai nepotes reiškia sūnėną.
Komentarai
Dėdės Tomo trobelės link
Vienas didesnių įžeidimų afroamerikiečiui yra pavadinti jį dėde Tomu. Dėdė Tomas (pelnytai ar nepelnytai) tapo susitaikymo su neteisybe, paklusnumo ar net pataikavimo valdžiai simboliu.
ŽYMA
DEMOKRATIJA