Meniu
Prenumerata

šeštadienis, lapkričio 28 d.
Sąmyšis Indijoje – pristatoma ambicinga mokesčių reforma
BNS
(Pixabay nuotr.)

Indija rengiasi įgyvendinti ambicingiausią per kelis dešimtmečius mokesčių reformą. Ja siekiama pirmą kartą paversti sparčiausiai pasaulyje augančią ekonomiką bendrąja rinka.

Šeštadienį šalyje įvedamas ilgai lauktas prekių ir paslaugų mokestis, nepaisant verslo skundų, kad jis nepasirengęs didžiuliams pokyčiams, kurie neabejotinai supurtys 2 trln. JAV dolerių vertės Indijos ekonomiką. Indijos valdžia žada, kad naujasis mokestis ne tik supaprastins prekybą, nes vietoj tuzino įvairių mokesčių bus įvestas vienas mokestis, bet ir padės kovoti su korupcija bei papildyti valstybės iždą. Dauguma ekonomistų sutinka, kad reformą, kuri pirmą kartą buvo pasiūlyta dar 2006 metais, yra būtinas ir jau seniai turėjo būti įgyvendinta. Tačiau jie taip pat perspėja, kad iš pradžių šalies ekonomika patirs šoką, kol verslas prisitaikys.
Mobiliajam telefonui, įkrovikliui ir ausinėms bus taikomi skirtingi mokesčio tarifai, nors visos prekės bus parduodamos vienoje dėžutėje.
„Mobiliajam telefonui, įkrovikliui ir ausinėms bus taikomi skirtingi mokesčio tarifai, nors visos prekės bus parduodamos vienoje dėžutėje, – tik vieną iš problematiškų pavyzdžių pateikė Indijos prekybininkų konfederacijos generalinis sekretorius Praveenas Khandelwalas. – Kokį mokesčio tarifą reikėtų taikyti tokiu atveju? Mes nežinome.“ Ši reforma buvo rengiama daugiau nei dešimtmetį ir susidūrė su sunkumais parlamente bei aršiomis politinėmis diskusijomis dėl detalių. Galiausiai vietoj iš pradžių numatyto vieno mokesčio tarifo įvedami keturi. Mokestis nebus taikomas tokiems baziniams produktams, kaip šviežios daržovės ir pienas. O „nuodėmingiems“ produktams, kaip tabakas, bus taikomi papildomi mokesčiai. Remiantis naująja reforma, visos įmonės, išskyrus smulkiausias, turės deklaruoti savo pelną internete. Taip siekiama plėsti mokestinę bazė, skaitmeninti ekonomiką ir kovoti su grynųjų pinigų kaupimu. „Dabar Indija bus kaip renovuojamas namas. Kol statomos naujos namo dalys, niekas nebus patenkintas“, – padėtį pakomentavo „Credit Suisse“ vadovas Neelkanthas Mishra. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.  
2017 06 29 13:23
Spausdinti