Meniu
Prenumerata

šeštadienis, balandžio 20 d.


PAJAMOS
Karantinas kasdien „Sodrai“ kainuoja papildomai apie 2 mln. eurų
BNS
Fotobankas
Julita Varanauskienė.

Lietuvoje paskelbus karantiną, lėtėja žmonių pajamų augimas, o uždirbančių mažiau nei minimali alga skaičius sugrįžo į 2017 metų lygį, skelbia „Sodra“. Pasak jos vadovės, nuo karantino pradžios Lietuvoje atleista 14,5 tūkst. darbuotojų daugiau, nei priimta į darbą. 

„Sodros“ vadovė Julita Varanauskienė pranešė, kad kovą pastebimai sulėtėjo žmonių pajamų augimas. Dar sausį ir vasarį metinis jų augimas siekė 11,5–12 proc., o kovą jis sumažėjo iki 5,9 proc.

„Jeigu palygintume pirmą ketvirtį su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, vis dar matytume pajamų augimą, tai iš tikrųjų kovo mėnuo jau pradėjo rodyti ženklus, jog darbo pajamos liovėsi augti“, – spaudos konferencijoje trečiadienį komentavo J. Varanauskienė.

Anot jos, nors kovo mėnesį karantinas galiojo tik dvi savaites, jau galima matyti, jog praėjęs mėnuo iškrenta iš daugiametės tendencijos.

„Įvertinus dar tik tai, kad tai yra tik kovo mėnuo, karantinas veikia tik dvi savaites, jau net ir kovo mėnesį mes matome, kad šie metai iškrinta iš ilgalaikės tendencijos“, – sakė „Sodros“ vadovė.

„Kai po skurdesnio sausio ir vasario paprastai matome, kad pajamos ūgteli, tai šį kartą matome, kad jos nedidėja“, – pridūrė ji. Be to, „Sodra“ skelbia, kad kovą padaugėjo žmonių, uždirbančių mažiau nei minimali mėnesio alga (MMA) – jų skaičius paaugo iki 15 proc. Pagal šį rodiklį sugrįžta į 2017 metų lygį.

„Tam įtakos galėjo turėtitai, kad ypač tie žmonės, kurių darbo užmokestis balansuoja ties MMA, galbūt dalį kovo mėnesio gavo ligos išmoką ir dėl to jų pajamos yra mažesnės nei MMA“, – teigė „Sodros“ vadovė.

Jos teigimu, nuo karantino pradžios 14,5 tūkst. žmonių daugiau atleista, nei priimta, o daugiausia jų  atleidžiama labiausiai koronaviruso krizės paveiktose maitinimo, turizmo, taip pat prekyboje ne maisto prekėmis srityse.

J. Varanauskienė taip pat teigė, kad koronaviruso krizė daro spaudimą „Sodros“ biudžetui. „Sodrai“ karantinas papildomai kainuoja maždaug 2 mln. eurų per dieną. Dabar tai daugiausia susiję su ligos išmokomis. Jei ir kai karantinas baigsis ir ilgalaikis poveikis ekonomikai bus reikšmingas, tai tiesiog tas ligos išmokas gali pakeisti didesnės nedarbo išmokos“, – sakė J. Varanauskienė.

„Sodros“ preliminariais duomenimis, balandį draudėjų ir apdraustųjų įmokų bus surinkta apie 45 mln. eurų, arba maždaug 20 proc. mažiau, nei planuota.

Tačiau J. Varanauskienė pabrėžė, kad „Sodra“ turi sukaupusi pakankamas atsargas iki metų pabaigos. „Pagal dabartinę situaciją mes matome, kad skylė kaip tokia neatsivers, mūsų turimos atsargos turėtų būti pakankamos iki metų pabaigos“, – sakė ji. „Sodra“ yra sukaupusi apie 0,5 mlrd. eurų rezervą.

Pagal pernai Seimo patvirtintą biudžetą „Sodros“ pajamos šiais metais turėjo siekti 4,894 mlrd. eurų, o išlaidos – beveik 4,55 mlrd. eurų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 04 29 12:17
Spausdinti