Meniu
Prenumerata

šeštadienis, spalio 31 d.
NOTARAI
Dėl karantino notarinių veiksmų sumažėjo vidutiniškai perpus
BNS

Koronaviruso pandemija sukėlė grėsmingesnį nei 2009 m. ekonominė krizė notarų darbo apimčių nuosmukį – notarinių veiksmų sumažėjo vidutiniškai perpus.

Tai rodo Lietuvos notarų rūmų užsakymu valstybės įmonės Registrų centro pateikti duomenys už 2020 metų kovo ir balandžio mėnesius, pranešė Lietuvos notarų rūmai.

„Notarai, dirbdami įprastu režimu, sulaukia vidutiniškai perpus mažiau klientų, o kai kurių notarinių veiksmų sumažėjo net keleriopai“, –  sako Lietuvos notarų rūmų prezidentas, Klaipėdos miesto notaras Marius Stračkaitis.

Remiantis Registrų centro statistika, per pirmąją balandžio mėnesio dekadą Lietuvoje atlikti 2122 nekilnojamojo turto (NT) perleidimo sandoriai, o antrąjį balandžio dešimtadienį – tik 1150 sandorių. 

„Kelias savaites stebėjome „amerikiečių kalnelių“ reiškinį. Prieš pandemiją, kovo 1–10 dienomis, viskas vyko kaip įprasta, notarai patvirtino 2955 NT perleidimo sandorius. Kovo 10–20 dienomis, įsigaliojus karantinui ir keturias dienas trukusiam notarų veiklos draudimui, NT sandorių skaičius krito iki 859, paskutinį kovo dešimtadienį, kai notarų veikla buvo atnaujinta, NT rinkos dalyviai siekė užbaigti suplanuotus sandorius, ir jų patvirtinta 1730. Įpusėjus balandžiui, regime jau realų sandorių skaičiaus kritimą, kuris atspindi krizinę padėtį ekonomikoje“, – pranešime cituojamas  M. Stračkaitis.

Statistika rodo, kad nemažėja hipotekos sandorių, o tai prieš dešimtmetį įvykusios ekonominės krizės bruožas.

„Kilus krizei, savo turtą įkeitę asmenys nuolat tardavosi su bankais, dėl sumažėjusio mokumo prašydami pratęsti grąžinimo terminą, padindinti skolos sumą, ar kitaip pakeisti hipotekos sąlygas“,– sako M. Stračkaitis.

Balandį neužregistruota nė viena išlaikymo iki gyvos galvos sutartis. Lyginant pirmąsias dvi kovo ir balandžio dekadas, paveldėjimo teisės liudijimų paveldint pagal testamentą ir pagal įstatymą, išduota atitinkamai pusantro ir dukart mažiau. Po du kartus sumažėjo dovanojimo sutarčių ir patvirtinamų įgaliojimų, daugiau kaip du kartus – patvirtinamų testamentų. Palyginti su dviem kovo dekadomis, balandį du kartus sumažėjo ir sudarytų vedybų sutarčių. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 04 24 10:10
Spausdinti