Meniu
Prenumerata

šeštadienis, liepos 11 d.
Per daug gerai

Pelnas gerokai per didelis. JAV reikia dozės konkurencijos.

Kadaise šios šalies oro bendrovės garsėjo dviem dalykais: klaikiu aptarnavimu ir dar baisesne finansine padėtimi. Ir šiandien keleiviai neišvengia paslėptų mokesčių, vėluojančių skrydžių, nudaužytų kelių, išklerusių sėdynių, prasto maisto. Bet pelno padangėje padėtis visai kitokia. Pernai JAV oro bendrovės uždirbo 24 mlrd. dolerių – daugiau nei „Alphabet“, „Google“ kontroliuojamoji įmonė. Net kai smukus naftos kainai atpigo degalai, kurie sudaro vienas pagrindinių oro bendrovių išlaidų, su vartotojais veik nepasidalyta prieaugiu dėl mažesnės savikainos, o pajamos liko panašios. Po praeitame dešimtmetyje įvykusio konsolidacijos raundo šioje šakoje dominuoja keturios įmonės, kurios laikosi griežtos finansinės drausmės ir turi daug bendrų akcininkų. Jų kapitalo grąža panaši į Silicio slėnio bendrovių.

Tai, kas pasakytina apie oro vežėjas, vis dažniau galioja ir JAV ūkiui kaip visumai. Dešimt pastarųjų metų pelnas augo daugumoje turtingų šalių, bet labiausiai JAV bendrovių. Pridėjęs didėjančią savininkų koncentraciją matai, kad susiglemžiami augančios ekonomikos vaisiai. Turbūt iš dalies dėl to du trečdaliai amerikiečių, įskaitant daugiau kaip pusę respublikonų, ėmė manyti, kaip rodo tyrimų bendrovės „Pew“ apklausos, kad ekonomika „nepelnytai palanki stipriems žaidėjams“. Vadinasi, turi prasmės prezidento posto siekiančių demokratų Hillary Clinton ir Bernie Sanderso žodžiai, kad ūkyje „nesąžiningai manipuliuojama“.

Pernai, pabrangus doleriui, taip pat dėl naftos kainos poveikio energetikos bendrovėms suminis pelnas smuktelėjo. Tačiau vertinant pagal bendrąjį vidaus produktą (BVP) jis kone siekia rekordines aukštumas (žr. 1 grafiką), o laisvieji pinigų srautai (bendrovių uždirbami pinigai, atėmus kapitalo investicijas) plūstelėjo dar įspūdingiau. Beveik rekordinį lygį siekia ir kapitalo grąža (atsižvelgus į prestižą). Du pastaruosius dešimtmečius dauguma bendrovių uždirba daugiau nei anksčiau. Taip pat pagausėjo itin pelningų bendrovių gretos.

2016 04 28 14:13
Spausdinti