Meniu
Prenumerata

pirmadienis, rugpjūčio 3 d.
Vyriausybė pritaria atsiskaitymo grynaisiais pinigais ribojimui
BNS
(Pixabay nuotr.)

Finansų ministerijos pasiūlymas riboti atsiskaitymus grynaisiais iki 3 tūkst. eurų vardan kovos su šešėline ekonomika susilaukė pritarimo iš Vyriausybės.

Finansų ministras Vilius Šapoka žurnalistams sakė, jog pasitarimo metu klausimui buvo pritarta iš esmės, o tokių atsiskaitymų 3 tūkst. eurų riba nebuvo pakeista. Vyriausybė galutinai dėl šio klausimo apsispręs trečiadienį vyksiančiame posėdyje. Seimui ketinant svarstyti įstatymų pataisas, ministerijos parengtame Vyriausybės išvados projekte teigiama, jog 3 tūkst. eurų ribą siūloma nustatyti atsižvelgus į bendrą Europos Sąjungos (ES) ir pasaulinę tendenciją riboti mokėjimus grynaisiais, taip siekiant kovoti su šešėline ekonomika ir tarptautinio terorizmo finansavimu.
3 tūkst. eurų ribą siūloma nustatyti atsižvelgus į bendrą Europos Sąjungos (ES) ir pasaulinę tendenciją riboti mokėjimus grynaisiais, taip siekiant kovoti su šešėline ekonomika ir tarptautinio terorizmo finansavimu.
Pastaraisiais metais atsiskaitymų grynaisiais ribos kai kuriose šalyse buvo gerokai sumažintos: Ispanijoje – iki 2,5 tūkst. eurų, Rumunijoje – iki 2,26 tūkst. eurų, Italijoje, Prancūzijoje ir Portugalijoje – iki 1 tūkst. eurų, Graikijoje – iki 500 eurų. Ministerijos duomenimis, Lenkijoje ir Kroatijoje šiuo metu taikoma 15 tūkst. eurų, Čekijoje – 14 tūkst. eurų, Bulgarijoje – 7,67 tūkst. eurų, Latvijoje – 7,2 tūkst. eurų, Slovakijoje – 5 tūkst. eurų (tarp fizinių asmenų – 15 tūkst. eurų), Belgijoje – 3 tūkst. eurų riba. Lietuvos laisvosios rinkos institutas siūlo nepritarti atsiskaitymų grynaisiais apribojimui, kadangi tai nėra efektyvi priemonė kovojant su šešėline ekonomika, tuo metu Ūkio ministerija prieštarauja siūlymui ribą sumažinti iki 3 tūkst. eurų. Tam taip pat nepritaria Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo taryba, siūlanti ribą padidinti iki 10 tūkst. eurų. Praėjusių metų pavasarį Seime buvo svarstoma idėja leisti grynaisiais atsiskaityti iki 5 tūkst. eurų, nors iš pradžių buvo teikiamas griežtesnis variantas: verslininkams – iki 5 tūkst. eurų, o gyventojams – 3 tūkst. eurų. Tačiau šios pataisos nebuvo priimtos. Finansų ministerija siūlo naujus ribojimus įteisinti nuo 2018-ųjų pradžios. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.
2017 06 05 16:31
Spausdinti