Meniu
Prenumerata

sekmadienis, lapkričio 29 d.
ANTROJI BANGA
Vyriausybė paskelbė karantiną 12 savivaldybių
BNS
Fotobankas
A. Veryga

Vyriausybė trečiadienį paskelbė karantiną dar dvylikoje savivaldybių.

Karantinas bus įvestas nuo spalio 26 dienos vidurnakčio iki lapkričio 9 dienos 24 valandos.

„Atsižvelgiant į nepalankią epidemiologinę  koronaviruso situaciją, siūlome skelbti karantiną Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono savivaldybių teritorijose“, – teigė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Jo  siūlymu, šiose savivaldybėse nustatyta riboti keleivių srautus viešajame transporte, taip pat taikomi draudimai būriuotis, reikalaujama laikytis dviejų metrų atstumo, išskyrus laidotuves, taip pat visose viešose uždarose erdvėse privaloma dėvėti kaukes visiems vyresniems nei šešerių asmenims, išskyrus išimtis neįgaliesiems, valgant kavinėse ir t.t.

Valstybių ir savivaldybių institucijose, įmonėse darbą nurodoma organizuoti visiškai ar iš dalies nuotoliniu būdu, riboti pirkėjų ar klientų paslaugų tiekimo vietose srautą prekybos vietose, vienam žmogui skiriant 10 kvadratinių metrų plotą, arba aptarnauti  tik vieną asmenį.

Draudžiamas vyresnių nei 14 metų pacientų lankymas asmens sveikatos priežiūros įstaigose, išskyrus sunkius ligonius ir gimdyves, draudžiamas lankymasis ir socialinės globos įstaigose.

Rekomenduojama religinėms bendruomenėms apeigas organizuoti vengiant susibūrimų arba jų visai atsisakyti.

Savivaldybės skirstomos pagal sergamumą 

Šalies savivaldybės pagal sergamumą koronavirusu (COVID-19) bus skirstomos į tris grupes, atsidūrus raudonojoje zonoje bus įvedamas karantinas, nusprendė Vyriausybė.

Ministrų kabinetas trečiadienį per pasitarimą patvirtino kriterijus, pagal kuriuos tiek užsienio valstybės, tiek savivaldybės šalies viduje suskirstytos į žalios, geltonos ir raudonos zonos grupes.

„Paveiktų savivaldybių sąrašas būtų skelbiamas kiekvieną penktadienį, įsigaliotų pirmadienį. Karantino režimas būtų skelbiamas, kai savivaldybė priskiriama raudonai grupei“, – sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Analogiški kriterijai galiotų tiek įtraukiant užsienio valstybes į paveiktų šalių sąrašą, tiek šalies viduje.

„Siūlytumėme ne tik nustatyti tuos pačius kriterijus kaip siūlo Europos Taryba, bet juos panaudoti vertinant situaciją regioniniu mastu“, – teigė ministras.

„Žaliai šalių grupei būtų priskiriamos šalys, kur sergamumas būtų mažesnis nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias dvi savaites ir teigiamų tyrimų dalis mažiau nei 4 procentai. Geltonai būtų priskiriamos šalys, kur sergamumas būtų mažiau nei 50 atvejų ir teigiamų tyrimų dalis 4 ir daugiau proc., arba sergamumas nuo 25 iki 150 atvejų ir teigiamų tyrimų dalis mažiau nei 4 procentų“, – kriterijus pristatė ministras.

Trečiai, raudonai šalių grupei, būtų priskiriamos tos šalys, kuriose sergamumas COVID-19 siektų 50 ir daugiau atvejų 100 tūkst. gyventojų, teigiamų tyrimų dalis sudarytų 4 proc. ir daugiau, arba sergamumas būtų daugiau nei 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų per pastariąsas dvi savaites.

Pilkajai zonai būtų priskiriamos valstybės, kurių skelbiamų duomenų nepakanka šiems kriterijams įvertinti arba atliekamų tyrimų skaičius yra santykinai mažas, šalių sąrašas būtų skelbiamas kiekvieną penktadienį ir įsigaliotų pirmadienį.

Kaip pažymėjo A. Veryga, savivaldybėse galiotų analogiški kriterijai tik būtų nustatomas papildomas – nustatyta ne mažiau kaip dešimt koronaviruso atvejų per savaitę.

„Vienas iš papildomų kriterijų, kuris įvedamas vertinant savivaldybes, kad į raudoną savivaldybių grupę patektų tos, kurios atitinka šalių kriterijus, tik savivaldybėje turi būti registruota ne mažiau kaip dešimt atvejų per savaitę, nes mažoms savivaldybėms labai mažas atvejų skaičius gali duoti netinkamą situacijos vertinimą (...). Karantino režimas būtų skelbiamas, kai savivaldybė priskiriama raudonai grupei“, – teigė ministras.

Anksčiau A. Veryga teigė, kad suskirsčius savivaldybes į zonas, žaliajai nebūtų taikomi jokie ribojimai, geltonojoje esančioms savivaldybėms būtų teikiamos individualios rekomendacijos. Raudonojoje zonoje būtų rekomenduojama riboti renginius, organizuoti nuotolinį darbą ir ugdymą, peržiūrėti sveikatos priežiūros paslaugas, riboti žmonių srautus prekybos vietose, įvesti reikalavimą visur dėvėti kaukes, taip pat apsispręsti dėl lokalaus karantino skelbimo.

Sąrašas – penktadieniais, karantinas – tik raudonojoje zonoje

Premjeras Saulius Skvernelis pabrėžė, kad Ministrų kabinete po svarstymų apsispręsta netaikyti karantino režimo geltonojoje zonoje, nors čia išlieka „artima rizika“, jog gali būti taikomi griežčiausi ribojimai. 

 „Dar yra galimybė reaguoti, netgi tas pačias priemones taikyti lokaliu mastu netgi toms pačioms savivaldybėms. Juo labiau, kad netgi kai kurios savivaldybės, kurios yra geltonojoje zonoje, turi vieną arba du židinius, kurie tuos skaičius ir duoda. Tai individuali rekomendacija yra pateikiama kiekvienai savivaldybei, patenkančiai į geltonąją zoną“, – po posėdžio žurnalistams sakė S. Skvernelis. 

Tiek premjeras, tiek A. Veryga pabrėžė, kad didmiesčiai į raudonąją zoną kol kas nepatenka, nes viršija tik sergamumo, bet ne teigiamų testų kriterijų, tad čia karantinas neskelbiamas.

„Pagal patvirtintus kriterijus, nei Šiaulių miestas, nei Vilniaus miestas kol kas nepatenka ir, tikiuosi, bus imamasi priemonių tiek Šiaulių, tiek Vilniaus mieste, kad to rodiklio miestai ir neperžengtų“, – sakė S. Skvernelis.

Anot jo, zonų sąrašas įprastai bus atnaujinamas penktadieniais, bet kraštutiniais atvejais, tai bus daroma ir kitą dieną.

„Sąrašas bus peržiūrimas penktadieniais, o jeigu reikės, Vyriausybė pasirengusi bet kurią dieną rinktis, nesvarbu, ar tai būtų penktadienis, ar šeštadienis, sekmadienis ar pirmadienis, ir jeigu reikės – tą sąrašą papildyti“, – teigė premjeras.

Tuo metu A. Veryga teigė, kad dar bus vertinama, kiek šis modelis pasiteisina, jis taip pat kol kas neprognozavo, kurios dar savivaldybės gali patekti į sąrašą.

Vyriausybės vadovas akcentavo, kad pagrindinė rekomendacija karantino savivaldybių gyventojams yra likti namuose, vengti susibūrimo vietų, giminių lankymo. Kartu premjeras pabrėžė, kad susilaikyti nuo kelionių yra tik rekomenduojama, tad lapkričio pirmosiomis dienomis gyventojams nėra kliūčių lankyti artimųjų kapus, jei laikomasi saugumo.  

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 10 21 15:15
Spausdinti