Meniu
Prenumerata

antradienis, birželio 15 d.


Serbijoje minios protestuotojų nepatenkinti prezidento rinkimų rezultatais
BNS
Serbijoje protestuotojai nepatenkinti rinkimų rezultatais. (Reuters nuotr.)

Serbijos sostinėje trečiadienį jau trečią dieną iš eilės vyko masiniai protestai prieš dabartinį premjerą Aleksandrą Vučičių, kuris savaitgalį buvo išrinktas naujuoju šalies prezidentu.

Kelių tūkstančių serbų minioms žygiuojant Belgrado ir kitų šalies miestų gatvėmis, protestuotojai švilpė bei skandavo šūkius, nukreiptus prieš A.Vučičių. Jie taip pat nešėsi plakatus su užrašais „Šalin diktatūrą“ ir „Sustabdykime vyriausybės terorą“. Protestuose daugiausiai dalyvauja jauni žmonės, išeiti į gatves susitarę socialiniuose tinkluose. Neaišku, kas organizuoja šias demonstracijas, nors vyriausybės pareigūnai tvirtina, kad už tai atsakingi jos politiniai oponentai. Studentų organizacijos Belgrade ir šiauriniame Novi Sado mieste reikalauja, kad būtų pakeista valstybinės rinkimų komisijos sudėtis, valstybinės televizijos redaktoriai ir parlamento pirmininkas. „Esu čia, nes manau, kad šioje šalyje nebėra demokratijos. Kažkas turi pasikeisti“, – sakė Belgrado proteste dalyvavęs Michaila Saranovičius. Studentai teigia, kad jei jų prašymai bus ignoruojami, jie reikalausiantys pirmalaikių parlamento rinkimų.
Esu čia, nes manau, kad šioje šalyje nebėra demokratijos. Kažkas turi pasikeisti.

Sulaukė griežtos kritikos

A.Vučičius didele persvara laimėjo sekmadienį vykusius prezidento rinkimus per pirmąjį jų turą ir užims šalies vadovo postą gegužės pabaigoje. Proeuropietiškų pažiūrų premjeras A.Vučičius, kuris anksčiau buvo griežtas nacionalistas, yra kritikuojamas už autokratišką valdymą. A.Vučičiaus vidaus reikalų ministras Neboiša Stefanovičius anksčiau trečiadienį sakė, kad gatvės protestai yra „labai politiški“. Jo nuomone, juos suorganizavo rinkimus pralaimėję opozicijos kandidatai. Opozicija savo ruožtu teigia, kad rinkimuose būta daug šiurkščių pažeidimų, įskaitant žiniasklaidos tildymą, rinkėjų bauginimą ir papirkinėjimą. Tačiau piliečių skundai primena Serbijos opozicijos reiškiamą nepasitenkinimą, neva rinkimų kampanija buvo „neteisinga“, o žiniasklaidoje dominavo vien tik A.Vučičius. Pirmadienį A.Vučičius pareiškė, kad „kiekvienas turi teisę būti nepatenkintas rinkimų rezultatais“. „Viskas gerai, kol (nepasitenkinimas) yra taikus“, – sakė išrinktasis prezidentas.

Ragina vengti provokacijų

Jo pagrindinis priešininkas, buvęs ombudsmenas Saša Jankovičius, surinko 16 proc. rinkėjų balsų ir rinkimuose liko antras. Jis palaikė protestuotojus, bet paragino juos nesiimti smurto. „Mieli jauni žmonės Belgrado gatvėse, laisvai reikškite savo protestą dėl neteisingų rinkimų. Tik (darykite tai) be smurto ir neleiskite vykdyti provokacijų. Tai yra jūsų teisė!“ – S.Jankovičius rašė savo paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“. 25 metų komikas Luka Maksimovičius, kuris rinkimuose dalyvavo išgalvotu Liubišos Preletačevičiaus vardu, surinko 9,3 proc. balsų ir užėmė trečią vietą. Šis kandidatas, pravarde „Beli“ („Baltasis“), taip pat paragino protestuotojus likti ramius ir neleisti, kad jais būtų „pasinaudota dėl (kažkieno) asmeninių ir partijos interesų“. „Todėl prašau, elkitės ramiai ir protingai“, – rašė jis savo feisbuke. L.Maksimovičius neigia pats dalyvaująs protestuose ir nepriima kvietimų prie jų prisidėti. „Neverskite manęs stovėti tų jaunuolių priekyje. Savo misiją aš jau baigiau – parodžiau, kad įmanoma (pelnyti balsų nepriklausant kokiai nors politinei partijai); taigi, dabar kurkite vietinius judėjimus ir keiskite dalykus nuo šaknų, o ne nuo viršūnių“, – rašė jis. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.
2017 04 06 15:36
Spausdinti