Meniu
Prenumerata

penktadienis, kovo 5 d.


LYDERIS
R. Karbauskis pareiškė atsisakantis Seimo nario mandato
BNS

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovas Ramūnas Karbauskis atsisako Seimo nario mandato, protestuodamas prieš naujosios valdžios veiksmus skirstant pozicijas parlamente, ketvirtadienį paskelbė frakcijos atstovė Dalia Vencevičienė.

„Kadangi suprantu, kad viena iš problemų, kodėl pozicija negali nusileisti ir atstatyti demokratijos, yra mano asmenyje, aš ir šitą problemą panaikinsiu, kad valdančioji dauguma galėtų nusileisti ir mūsų frakcijai sudaryti galimybes pilnai dirbti Seime. Mano sprendimas yra pasitraukti iš Seimo“, – ketvirtadienį po frakcijos posėdžio žurnalistams sakė R. Karbauskis.

Anot R. Karbauskio, jam pasitraukus derybos dėl pozicijų Seime turėtų prasidėti iš naujo ir anksčiau atmesta „valstietės“ Aušrinės Norkienės kandidatūra iš naujo teikiama į Seimo vicepirmininkes.

„Viskas pradedama iš naujo: arba viskas arba nieko. Šitoj vietoj mes ginam už mus balsavusių žmonių interesus, šitoj vietoj ne mes esame apvogti, mes esam įsipareigoję tiems žmonėms, kurie už mus balsavo, kurie pirmam ture atidavė balsus už LVŽS“, – sakė R. Karbauskis.

„Frakcijos vadove išrinkta A. Norkienė, aš labai tikėčiausi, kad Seimo dauguma turės nors truputį sąžinės ir grįš prie pirminio pasiūlymo dėl Seimo pirmininko pavaduotojų, ja vėlgi būtų siūloma A. Norkienė, kadangi argumentų prieš ją nebuvo pasakyta jokių, išskyrus, kad siūlau aš“, – kalbėjo LVŽS vadovas.

Klausiamas, ar yra aplinkybių, dėl kurių jis pakeistų savo sprendimą atsisakyti mandato, R. Karbauskis teigė, jog tą padarytų, jei valdantieji paprašytų likti Seime.

Spaudos konferencijoje dalyvavę „valstiečių“ frakcijos nariai šį pasakymą sutiko juoku. 

„Viena aplinkybė galėtų pakeisti, jei Seimo dauguma paprašytų manęs to nedaryti. Aš antradienį kreipsiuosi į VRK su pareiškimu, jie turi laiko iki antradienio, jei nori, kad likčiau Seime, bet visi čia juokiasi ir aš galiu juoktis“, – sakė R. Karbauskis.

Jis sakė liksiantis politikoje, „ir bus aktyvesnis nei buvo iki šiol, nes turės daugiau instrumentų“, teigė, jog „valstiečiai“ formuos šešėlinį ministrų kabinetą, kuris turėtų būti paskelbtas gruodį.

Klausiamas, kokių veiksmų imsis, jei valdantieji nereaguos į jo pasitraukimą, R. Karbauskis teigė, kad „valstiečiai“ tęs rezistenciją.

„Frakcija pasakė savo valią, rezistencija, kuri šiandien prasidėjo, kad „valstiečiai“ nedalyvaus komitetų, komisijų vadovybėse, Seimo sueigoj ir taip toliau. (...) Kitas mūsų žingsnis bus informuoti visas Europos Sąjungos valstybes, kas mūsų Seime darosi, nes šiandien rasti Europoj valstybę, kad frakcija turinti 30 Seimo narių iš 141, tokio dydžio frakcija nebūtų atstovaujama vadovybėje, tokio atvejo nerasite, išskyrus, kai būna kokie nors karai ar kažkokios ypatingos priešpriešos“, – kalbėjo LVŽS vadovas.

„Čia yra politinės kultūros dugnas, ir jį pasiekė mūsų oponentai, kurie turi 74 balsus“, – pridūrė R. Karbauskis.

Anksčiau partija paskelbė, kad sprendimą dėl pasitraukimo R. Karbauskis su frakcija priėmė „nepritardami ir protestuodami prieš Seimo vadovybės ir Seimo daugumos veiksmus, kuriais eliminuojama didžiausia opozicinė frakcija iš Seimo vadovybės“.

„Dar ryte frakcija pranešė atsisakanti dalyvauti tolesniame politiniame farse, kurį kuria frakcijos pasitikėjimą praradusi Seimo vadovybė ir valdančioji dauguma. R. Karbauskis prašymą Vyriausiajai rinkimų komisijai įteiks artimiausiame šios komisijos posėdyje“, – sakoma partijos pareiškime.

Signalas valdantiesiems

„Valstiečių“ lyderio sprendimas trauktis iš Seimo yra drąsus ir principingas, sako kadenciją baigiantis premjeras, „valstiečių“ frakcijos Seimo narys Saulius Skvernelis. „Suprantu ir gerbiu Ramūno Karbauskio sprendimą trauktis iš Seimo. Tai drąsus ir principingas sprendimas“, – feisbuke teigia S. Skvernelis.

Jis teigia, kad tai signalas valdantiesiems, jog „egzistuoja ribos, kurių peržengti demokratinėje valstybėje nevalia niekam“. Pasak S. Skvernelio, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą (LVŽS) siekiama išstumti iš visų parlamentinių formatų, o Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kalbos apie pagarbą ir dialogą tebuvo „tik gražiai supakuotas melas“.

„Nuoširdžiai atsiprašau rinkėjų, kad juo patikėjome ir palaikėme jos kandidatūrą. Šiandien aišku, kad turime ieškoti alternatyvių kelių tinkamam rinkėjų atstovavimui“, – rašo S. Skvernelis.

Pasak jo, frakcija naudosis visomis galimomis priemonėmis, kad galėtų vykdyti parlamentinę kontrolę ir priežiūrą ir žada asmeniškai telkti šiam darbui opoziciją. „Kol kas vis dar turiu vykdyti laikinojo Ministro pirmininko pareigas. Tačiau tikrai noriu kuo greičiau perduoti jas naujajai premjerei ir įsilieti į parlamentinį darbą. Būsiu aktyvus ir imsiuosi lyderystės Seime. Telksiu opoziciją ir neleisiu, kad būtų pažeidinėjami pamatiniai demokratiniai principai“,– rašo S. Skvernelis.

Sunkiai suprantamas

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako sunkiai suprantanti opozicinių „valstiečių“ lyderio R. Karbauskio sprendimą atsisakyti Seimo nario mandato.

„Seimo pirmininkės nuomone, toks sprendimas yra sunkiai suprantamas, bet kiekvieno Seimo nario pasirinkimas, dirbti ar nedirbti Seime, kuriuo metu išeiti, yra laisvas“, – BNS parlamento vadovės poziciją perdavė jos atstovas Paulius Žeimys.

Jis taip pat teigė, kad kol kas V. Čmilytei-Nielsen nepavyko susisiekti su R. Karbauskiu ir pasikalbėti apie motyvus. Anot atstovo, V. Čmilytė-Nielsen tikisi, jog R. Karbauskį pakeisianti Seimo narė „galės išpildyti rinkėjų lūkesčius“.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovas R. Karbauskis ketvirtadienį pranešė atsisakantis Seimo nario mandato protestuodamas prieš naujosios valdžios veiksmus skirstant pozicijas parlamente.

Seimas šią savaitę tvirtindamas parlamento vadovo pavaduotojus atmetė „valstiečių“ pasiūlytos A. Norkienės kandidatūrą. Visi kiti pasiūlyti vicepirmininkai, tiek nuo valdančiųjų, tiek nuo opozicijos, buvo patvirtinti.

Atmetus A. Norkienės kandidatūrą, Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen pateikė opozicinių socialdemokratų atstovą Julių Sabatauską. Per pirmąjį posėdį buvo išrinktas vicepirmininkas nuo opozicijos, „darbiečių“ atstovas Andrius Mazuronis. Be savo atstovo Seimo vadovybėje likę „valstiečiai“ žada kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl to, kad didelė politinė grupė atsidūrė blogesnėje padėtyje nei maža grupė. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 11 19 13:19
Spausdinti