Meniu
Prenumerata

penktadienis, sausio 21 d.


BALTARUSIJA
Lietuva numato paramą nuo Minsko režimo nukentėjusiems baltarusiams
BNS
Scanpix
Protestai Minske.

Lietuvos Vyriausybė trečiadienį ėmėsi paramos Baltarusijos žmonėms plano, jame numatoma parama nuo Minsko režimo represijų nukentėjusiems baltarusiams.

Taip pat žadama steigti stipendijas baltarusių studentams, kviesti Informacinių technologijų (IT) įmones ir šio sektoriaus specialistus, supaprastinti vizų išdavimą Baltarusijos piliečiams.

Planą Vyriausybės pasitarime trečiadienį pristatęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigė, kad iš Vyriausybės rezervo Sveikatos apsaugos ministerijai numatyta skirti iki 100 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai.

„Greičiausiai, tai būtų skirta gydymo paslaugoms“, – sakė ministras.

Vyriausybė sutarė, jog per savaitę kiekvienas ministras įvertins savo srities galimybes skirti finansavimą prisidedant prie įvairių plano priemonių ir apie tai informuoti Užsienio reikalų ministerija, taip pat įvertinti ir kitų metų lėšų poreikį.

Taip pat siūloma iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai skirtų asignavimų numatyti šimtą valstybinių stipendijų studentams iš Baltarusijos studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose.

„Siūlytumėme toms stipendijoms galbūt suteikti Kalinausko vardą, jei būtų toks sutarimas. Ministerija parengtų ir tvarką, kaip tai būtų įgyvendinama praktiškai“, – teigė L. Linkevičius.

Atskira parama dar šiemet numatyta ir egzilėje Vilniuje veikiančiam baltarusiškam Europos humanitariniam universitetui.

„Galiu pasakyti, kad mes tikrai planuojame tam skirti 200 tūkstančių eurų“, – teigė L. Linkevičius.

Numatyta ateityje sukurti fondą šiai paramai administruoti ir skirstyti, laikinai kol kas siūloma, kad tai galėtų daryti viešoji įstaiga „Rytų Europos studijų centras“, jei atnaujintų Demokratijos ir vystymo paramos fondo veiklą.

„Per šį fondą būtų galima teikti tą paramą, kol nėra tokio fondo sukurta, pakeičiant įstatymo nuostatas“, – sakė L. Linkevičius.

Jis patvirtino, kad ieškoma galimybių supaprastinti vizų išdavimą Baltarusijos piliečiams – jos būtų išduodamos juridinių asmenų kvietimu.

Švelnins sąlygas įmonių steigimui

Ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius sako, kad ministerija yra gavusi 21 Informacinių Technologijų (IT) verslo įmoniės kreipimąsi iš Baltarusijos dirbti Lietuvoje. Anot jo, apie pusė jų yra itin stambios ir galėtų įsikurti Lietuvoje, o ne kitose rytų Europos valstybėse, pavyzdžiui, Ukrainoje, tačiau susiduria su sunkumais steigiantis: bankai, vadovaudamiesi Pinigų plovimo ir prevencijos įstatymu, nesutinka šioms įmonėms atidaryti sąskaitos – tai yra būtina sąlyga steigiant įmones Lietuvoje.

„Jei negali atsidaryti sąskaitos banke, negali registruoti įmonės, jei negali registruoti įmonės – negali pasikviesti darbuotojų, nes nėra darbdavio. Užsisuka toks netinkamas ratas, ir aš manau, kad prie šio sprendimo, kurį ketiname priimti, būtų gerai įrašyti ir pavedimą parengti įstatymo pataisas, kurios leistų užsienio juridiniams asmenims atsidaryti sąskaitą Lietuvos bankuose“, – sakė jis.

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė sako, kad šiuo metu aktyviai ieškoma sprendimų supaprastinant Baltarusių atvykimą į Lietuvą, dėl to tariamasi ir su Lietuvos banku.

„Kartu su migracijos departamentu jau siūlome sprendimus, kaip trumpinti nacionalinių vizų išdavimo sąlygas, kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ieškome sprendimų dėl darbo testo, kvalifikacinių kažkurių dalykų vertinimo atsisakymo, taip pat dėl galimybės kreiptis dėl vizos gavimo nuotoliniu būdu“, – sakė R. Tamašunienė.  

S. Skvernelis: planas dar bus šlifuojamas

Premjeras Saulius Skvernels spaudos konferencijoje teigė, kad trečiadienį pasitarime Ministrų kabinetas planą formaliai patvirtino, bet jis „dar bus pašlifuotas“.

„Bendrą sumą sunku pasakyti, tačiau yra priimti sprendimai ir dėl paramos finansinės EHU universitetui, ir stipendijos šimtui studentų, ir gydymo reabilitacijos paslaugos nukentėjusiems nuo represijų žmonėms, teisinė pagalba. Galiausiai net ir priimti sprendimai ieškoti būdų toms Baltarusijos aukštųjų technologijų įmonėms, kurios nusprendė iš Baltarusijos pasitraukti, kad joms geriausia vieta būtų būtent Lietuva“, – teigė S. Skvernelis.

„Finansiškai sumą įvardinti sunku, bet tai bus tikrai ne vienas šimtas tūkstančių eurų“, – pridūrė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 09 02 14:59
Spausdinti