Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, birželio 24 d.


COVID-19 VAKCINOS
Lietuva nepirks rusiškos „Sputnik V“ vakcinos, net jei ją patvirtintų EVA
BNS
Scanpix
„Sputnik V“

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Lietuva nepirktų rusiškos vakcinos „Sputnik V“, net jei ją patvirtintų Europos vaistų agentūra.

Antradienį interviu paklausta apie tokią galimybę, ministrė pirmininkė teigė, kad bendri Europos Sąjungos pirkimai užtikrins pakankamą Vakaruose gaminamų vakcinų tiekimą Lietuvai, todėl „nėra jokio reikalo“ svarstyti apie rusiškos vakcinos pirkimą.

„Mūsų vakcinų portfelis yra sudarytas iš ne vienos vakcinos, kurios yra arba jau įregistruotos arba pakeliui į registraciją, ar kurios galbūt nebus registruotos artimiausiu metu, bet atsiras kitos, ir tikrai esu tikra, kad šito klausimo iš viso mums svarstyti nėra jokio reikalo“, – LRT radijui sakė I. Šimonytė.

Vyriausybės vadovė sako, kad Lietuvos visuomenė bus paskiepyta vakcinomis, kurios gaminamos „transatlantinės partnerystės šalyse“.

„Lietuvos sprendimai, kurie yra priimti bendrai su kitomis ES valstybėmis dėl bendrų vakcinų pirkimų, tikrai užtikrina mūsų visuomenės vakcinavimą be tų vakcinų, kurios yra gaminamos ne ES ir ne transatlantinės partnerystės šalyse“, – teigė I. Šimonytė.

Ministrė pirmininkė teigė, kad Rusijos valdžia vakciną naudoja geopolitiniais tikslais.

„Pastangos siūlyti Europos šalims ir kitoms šalims vakciną, kai pačios Rusijos žmonės dar nėra visi paskiepyti atrodo kaip eilinis geopolitinis žaidimas, man tas abejonių nekelia“, – teigė premjerė.

Europoje pastaruoju metu įsibėgėja diskusijos dėl galimybės naudoti kiniškas ir rusiškas vakcinas.

Vengrija pirmoji ES patvirtino Rusijos ir Kinijos vakcinas, nelaukdama bendro sprendimo, Čekijos premjeras pranešė, kad svarsto tokią galimybę.

Neminėdama konkrečių šalių, I. Šimonytė sakė labai apgailestaujanti, kad kai kurios ES šalys nusprendė naudoti vakcinas, nepatvirtintas Europos vaistų agentūros.

Prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė sako, kad Lietuva apsisprendusi pirkti tik vakarietišką vakciną.

„Lietuva yra apsisprendusi pirkti Vakarų kompanijose pagamintas vakcinas. Jos yra jau autorizuotos Europos vaistų agentūros arba yra autorizavimo procesuose. Manytume, kad galime puikiai būti vakcinuojami vakarietiškomis vakcinomis“, – Žinių radijui antradienį sakė A. Skaisgirytė.

Jos teigimu, tiek rusiška, tiek kiniška vakcina yra „politikos darymo įrankis“.

A. Skaisgirytė taip pat sakė, kad, jos žiniomis, Rusija dar nesikreipė į Europos vaistų agentūrą dėl „Sputnik“ autorizavimo.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako manantis, kad klausimas dėl „Sputnik“ vakcinos pirkimo netrukus nebus pagrindinės svarbos, kadangi yra „šimtai“ gamintojų, siekiančių, kad jų vakcina nuo COVID-19 būtų naudojama Europoje.

„Mano žiniomis, dabar vakcinų gamintojų, kurie siekia patvirtinimo, yra skaičiuojama šimtais. Net jeigu didelė jų dalis nesugebėtų pereiti tyrimų ir registruotis sėkmingai, vis tiek rinkoje bus apsčiai vakcinų“, – žurnalistams antradienį sakė G. Landsbergis.

„Mes tikrai turėsime kur kas platesnį pasirinkimą nei turime dabar“, – pridūrė jis.

Jis teigė palaikantis premjerės I. Šimonytės poziciją, kad Lietuva nepirks rusiškos „Sputnik“ vakcinos, net jeigu ją patvirtins Europos vaistų agentūra.

„Palaikau premjerės poziciją, kad „Sputnik“ saulės iš Maskvos vežti nereikėtų ir tikrai, man rodos, kad čia yra ir geostrateginis Lietuvos apsisprendimas pirkti vakcinas, nes jos yra perkamos mūsų mokesčių mokėtojų pinigais iš valstybių, kurios vertybiškai mums yra artimos“, – teigė Lietuvos diplomatijos vadovas.

„Mes turbūt nenorime mokėti pinigų gamintojui, kuris po to per biudžetą už tuos pačius pinigus pirks amuniciją, kuri gali būti panaudojama, sakykime, Rytų Ukrainoje“, – sakė jis.

G. Landsbergis tikino, kad Lietuva apsisprendusi pirkti vakciną tik iš „transatlantinį kriterijų“ atitinkančių gamintojų.

Vokietijos ir Prancūzijos lyderiai sako, kad rusiškos ir kiniškos vakcinos galėtų būti naudojamos, jei jas patvirtins Europos vaistų agentūra.

Daugelis Vakarų šalių rusišką vakciną ilgą laiką vertino skeptiškai, bet nuotaikas iš dalies pakeitė šį mėnesį prestižiniame britų medicinos žurnale „The Lancet“ pasirodė straipsnis, kuriame sakoma, kad vakcinos „Sputnik“ veiksmingumas apsaugant nuo COVID-19 siekia 91,6 procento.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 02 09 09:53
Spausdinti