Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, birželio 24 d.


GYNYBA
Lietuva iš JAV pirks keturis „Black Hawk“ sraigtasparnius
BNS
Scanpix
BlackHawk sraigtasparniai

Lietuva šią savaitę ketina pasirašyti sutartį su Jungtinėmis Valstijomis dėl keturių karinių sraigtasparnių „Black Hawk“ įsigijimo, antradienį paskelbė Krašto apsaugos ministerija.

Lietuva JAV vyriausybei už platformą per penkerius metus sumokės 181 mln. eurų (213 mln. JAV dolerių). JAV Vyriausybė taip pat skyrė 30 mln. JAV dolerių (maždaug 26 mln. eurų) finansinę paramą projektui. Pirmieji sraigtasparniai Lietuvą gali pasiekti 2024 metų pabaigoje.

Apie planus pirkti sraigtasparnius „Black Hawk“ Lietuva pranešė prieš metus. Iš pradžių buvo numatoma įsigyti šešis sraigtasparnius, bet derybų eigoje nuspręsta pirkti keturis. Dar du sraigtasparnius Lietuva galės įsigyti ateityje.

„Lietuva šią savaitę planuoja pasirašyti sutartį dėl naujos sraigtasparnių platformos įsigijimo iš Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės. Pagal šią sutartį Lietuvos kariuomenė įsigis 4 sraigtasparnius UH-60M „Black Hawk“ su papildoma įranga, atsargines dalis, mokymų, remonto bei logistinį paketą,“ – rašoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime.

Naujoji sraigtasparnių platforma pakeis iki šiol Lietuvos kariuomenėje naudojamus „Mi-8T“. Ketvirtą dešimtmetį pradedančių skaičiuoti sovietinių sraigtasparnių eksploataciniai resursai yra išeikvoti, o eksploatacija yra sudėtinga: išlaikymas brangus, dažnai genda, remontas rizikingas dėl komplikuoto atsarginių dalių tiekimo iš Rusijos, teigia Krašto apsaugos ministerija.

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis šių sraigtasparnių įsigijimą pavadino „vienu svarbiausių Lietuvos kariuomenės modernizavimo ir stiprinimo elementų, bei ryškiu kokybinį šuoliu aprūpinant kariuomenę šiuolaikine ir pajėgia ginkluote“.

„Atsisakydami paskutinio sovietinio relikto ir pereidami prie vakarietiškos sraigtasparnių platformos, pradedame visiškai naują Lietuvos karinių oro pajėgų etapą ir žengiame koja kojon su JAV ir kitomis moderniausiomis NATO sąjungininkių kariuomenėmis“, – pranešime spaudai teigė ministras.

Anot kariuomenės vado generolo leitenanto Valdemaro Rupšio, naujieji sraigtasparniai sudarys sąlygas Lietuvos kariuomenei efektyviau vykdyti karinį rengimą, naudoti juos pėstininkams paramai iš oro teikti, nedidelių karinių vienetų greitam permetimui, medicininei evakuacijai ir kitoms užduotims.

Pasak generolo, jie taip pat leis efektyviau vykdyti taikos meto užduotis, tokias kaip asmenų paieška ir gelbėjimas, skubus organų transplantacijai pergabenimas, gaisrų gesinimas.

Krašto apsaugos ministerija teigia, kad naujoji platforma taip pat pagerins sąveiką su strateginiais ir regioniniais sąjungininkais. To paties gamintojo platformą yra įsigiję trisdešimties pasaulio šalių ginkluotosios pajėgos, pavyzdžiui, Danija, Latvija, Lenkija, Švedija. Tai praplės galimybes vykdyti pratybas ir bendras operacijas didesnėmis karių grupėmis kartu su partneriais, kurių arsenale taip pat yra „Black Hawk“.

„Greiti, manevringi ir ekonomiški „Black Hawk“ sraigtasparniai UH-60M taip pat padės Lietuvos kariuomenei žymiai sparčiau reaguoti į pagalbos prašymus ir suteikti reikiamą paramą, vykdant paieškos ir gelbėjimo užduotis. 24/7 režimu budintys Karinių oro pajėgų sraigtasparniai pasitelkiami gelbstint jūroje į nelaimę patekusių asmenų gyvybes, ieškant pasiklydusių ar dingusių žmonių, pergabenant transplantacijai reikalingų donorų organus ar gesinant gaisrus,“ – rašoma ministerijos pranešime.

Krašto apsaugos ministerija kol kas nedetalizuoja, kur ir kada tiksliai sutartis bus pasirašyta. Derybos dėl „Black Hawk“ vyko aukštu politiniu lygiu. Šio Krašto apsaugos ministerijos pranešimo išvakarėse JAV prezidentas Donaldas Trumpas per „Twitter“ paskelbė atleidęs gynybos sekretorių Marką Esperį.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 11 10 08:04
Spausdinti