Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, rugpjūčio 6 d.
Katalonai prašo Madrido leidimo balsuoti dėl nepriklausomybės
BNS
(Pixabay.com nuotr.)

Katalonijos separatistų vyriausybė sekmadienį vėl paragino Madridą leisti surengti teisinį referendumą dėl regiono nepriklausomybės, panašų į plebiscitą, kurį 2014-aisiais su Londono pritarimu organizavo Škotija.

„Didžiosios Britanijos vyriausybė ir Škotija susitarė dėl referendumo“,– rašo Katalonijos vadovas Carlesas Puigdemont'as ir jo pavaduotojas Oriolas Junqueras bendrame laiške, paskelbtame dienraštyje „El Pais“. „Viskas rodo, kad Škotija ir Didžioji Britanija vėl susitars dėl naujo nepriklausomybės referendumo organizavimo“, – rašoma laiške. Škotijos vyriausybės vadovė Nicola Sturgeon pareiškė sieksianti, kad iki 2019-ųjų pradžios būtų surengtas naujas referendumas dėl regiono nepriklausomybės, kai jau bus aiškesnės Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos sąlygos. Beveik neabejojama, kad Škotijos parlamentas trečiadienį per balsavimą išreikš palaikymą N.Sturgeon pozicijai, tačiau jai dar reikės užsitikrinti britų vyriausybės sutikimą, kad galėtų organizuoti plebiscitą. 2014-aisiais vykusiame referendume 55 proc. škotų pasisakė už tai, kad regionas liktų Jungtinės Karalystės sudėtyje. „Čia, Katalonijoje, norime suderinto referendumo scenarijaus“, – laiške rašo regiono lyderiai. „Norime priminti, kad siūlėme tai įvairiomis progomis. Šiandien, nepaisant blogų ženklų ir Ispanijos vyriausybės visiško nepritarimo, vėl to reikalaujame“, – rašoma laiške.

Krizė stumia atsiskirti

Katalonija, turtingas šiaurės rytinis Ispanijos regionas, turi 7,5 mln. gyventojų, kurie didžiuojasi savo katalonų kalba ir kultūra. Šis regionas nuo 2010 metų siekia galimybės organizuoti referendumą dėl nepriklausomybės. Tačiau Ispanijos konservatorių vyriausybės vadovas Mariano Rajoy nekart atmetė tokią galimybę, tvirtindamas, kad plebiscitas dėl nepriklausomybės būtų neteisėtas ir prieštarautų konstitucijai. Tokią jo poziciją palaikė ir šalies teismai. Katalonijos vyriausybė žadėjo, kad referendumą dėl nepriklausomybės surengs iki rugsėjo – su Madrido vyriausybės pritarimu ar be jo.
Padarysime neįmanoma, kad Katalonijos piliečiai 2017-aisiais galėtų balsuoti referendume dėl nepriklausomybės.
„Padarysime neįmanoma, kad Katalonijos piliečiai 2017-aisiais galėtų balsuoti referendume dėl nepriklausomybės“, – rašo C.Puigdemont'as ir O.Junqueras. Reikalavimai dėl atsiskyrimo Katalonijoje reiškiami jau seniai, bet pastaraisiais metais nepriklausomybės judėjimas regione sustiprėjo, nes dėl Ispanijos ekonominės krizės išaugo nedarbas ir skolos. Katalonai skundžiasi, kad regionas negauna investicijų, kurios būtų proporcingos jo sumokamiems mokesčiams, o centrinė vyriausybė kišasi į regiono kalbos ir švietimo politiką. Naujausi Madrido mėginimai kištis į Katalonijos švietimo reikalus pakurstė naują nepasitenkinimo bangą, panašią į tą, kokia kilo, kai 2010 metais Ispanijos Konstitucinis Teismas savo nutartimi panaikino dalį 2006 metais priimto statuso, suteikusio regionui didesnę autonomiją. Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad katalonai nepriklausomybės klausimu yra pasidaliję į dvi apylyges stovyklas, tačiau dauguma jų pasisako už referendumo organizavimą. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama. 
2017 03 20 13:25
Spausdinti