Meniu
Prenumerata

antradienis, gegužės 26 d.
Europiečiai išgirsti: EP gina teisę į vandenį
Alfa.lt
Berniukas geria vandenį (SCANPIX nuotr.)

Vanduo turėtų būti viešąja gėrybe, o ne vien tik preke – sekdamas šia nuostata Europos parlamentas antradienį balsavo už griežtesnes geriamojo vandens kokybės normas ir geresnę prieigą prie vandens iš čiaupo. Didesnioji dalis europarlamentarų įsitikinę, kad Bendrijos šalys turi užtikrinti švaraus geriamojo vandens tiekimą visiems.

Šiuo metu galiojanti ES direktyva įpareigoja valstybes reguliariai tirti geriamojo vandens kokybę pagal 48 mikrobiologinius ir cheminius parametrus bei savybes. Ji taip pat numato leistinas tam tikrų medžiagų ribas, o kenksmingiausios iš jų geriamajame vandenyje apskritai draudžiamos.

Atsižvelgiant į naujausius tyrimus, siūloma ją atnaujinti: numatyti 18 naujų arba pakoreguotų matuotinų parametrų. Ketinama gerokai sumažinti leistiną švino ir chromo kiekį geriamajame vandenyje, numatyti legionelių bakterijų, chloratų ir kitų sveikatą veikiančių medžiagų ribas, taip pat įpareigoti sekti mikroplastikų kiekį vandenyje.

„Palankiai vertinu pastangas peržiūrėti geriamo vandens kokybės direktyvą, siekiant aprūpinti žmones tinkamos kokybės geriamu vandeniu. Taip pat taupydami vandenį mes galėsime atremti naujus iššūkius, tokius kaip klimato kaita, užtikrinti žiedinės ekonomikos veikimą“, – palaikydamas iniciatyvą Europos Parlamente kalbėjo Petras Auštrevičius.

Geriamasis vanduo iš čiaupo yra gerokai pigesnis negu iš butelio, be to, plastikiniai buteliai itin teršia aplinką, pažymi europarlamentarai. Todėl jie siūlo įpareigoti valstybes ne tik užtikrinti geriamojo vandens kokybę, bet ir didinti vartotojų pasitikėjimą juo: pavyzdžiui, įrengti daugiau nemokamų geriamojo vandens čiaupų viešosiose erdvėse, taip pat administraciniuose ir viešuosiuose pastatuose. Savo ruožtu jie ragina restoranus ir valgyklas tiekti savo klientams geriamąjį vandenį nemokamai arba už mažą kainą.

Šis direktyvos projektas parengtas atsakant į 2013 m. Europoje kilusią piliečių iniciatyvą „Right2Water“, kurią palaikė per 1,8 mln. europiečių, pasisakiusių už teisę į prieinamą, saugų ir švarų geriamąjį vandenį. Dar 2015 m. Europos Parlamentas pripažino, kad vanduo yra viešoji gėrybė, o ne prekė. Antradienį priimtoje rezoliucijoje valstybės raginamos užtikrinti, kad visi žmonės, ypač pažeidžiamiausios jų grupės, turėtų prieigą prie geriamojo vandens.

Parlamento pranešėjas iš Europos liaudies partijos Michel Dantin pažymėjo, kad „siūlomos priemonės pagerins aprūpinimą vandeniu, užtikrins jo kokybę ir tiekimą visoje Europoje bei sumažins taršos pavojų, nedarydamos įtakos vandens kainai“.

Patvirtinę savo poziciją 300 balsų už, 98 prieš ir 274 susilaikius, europarlamentarai išreiškė pasirengimą toliau derėtis su ES Taryba dėl šio teisės akto.

http://images.alfa.lt/32986/76/56.mp4

2018 10 25 20:24
Spausdinti