Meniu
Prenumerata

antradienis, balandžio 13 d.


COVID-19
Ekstremaliosios situacijos operacijų vadovu paskirtas A. Dulkys
BNS
Fotobankas
A. Dulkys

Ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovu paskirtas sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

„Mes turime turėti operacijų vadovą tam, kad operacijų vadovas galėtų pasirašinėti sprendimus, kuriuos gali pasirašyti tik operacijų vadovas. Toks buvo mūsų sutarimas su A. Dulkiu ir todėl prašau visų pritarti, o toliau valdymo schemą tobulinsime“, – per Vyriausybės posėdį trečiadienį kalbėjo ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Ji yra ne kartą minėjusi, kad COVID-19 krizės valdymą šalyje, pradėjus darbą naujai valdžiai, turėtų perimti Vyriausybės vadovas, sakydama, kad viena didžiausių problemų valdant krizę yra „du galios centrai“, t. y. premjeras ir sveikatos apsaugos ministras. Pats A. Dulkys anksčiau taip pat teigė pritariantis šiai I. Šimonytės vizijai. 

Tačiau, kaip per posėdį sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, sveikatos ministras operacijų vadovu turi būti pagal galiojančią tvarką.

„Dėl operacijų vadovo mes šiek tiek turėjome diskusijų su A. Dulkiu, kaip organizuoti šitą operacijos valdymo darbą, nes akivaizdu, kad kritikavome nemažai tai, kas buvo buvusios Vyriausybės“, – sakė I. Šimonytė.

Vis dėlto premjerė pabrėžė, kad komunikaciją dėl pandemijos savo kompetencijų srityje turės vykdyti kiekvienas ministras.

„Komunikacija situacijos valdymo neturėtų būti tokia, kokia buvo ankstesnėje kadencijoje, kai sveikatos ministras, būdamas ir vyriausiu operacijos vadovu, visais klausimais visada viską komentuodavo ilgas valandas ir labai daug diskutuodavo“, – sakė I. Šimonytė.

A. Dulkys savo ruožtu, pasak jos, rūpinsis būtent operacijų valdymu.

„Koordinavimo sistema taip pat keisis. Aš, kai priimsime šiuos sprendimus, ruošiuosi institucionalizuoti ekspertų tarybą, kuri būtų prie Vyriausybės, būtų visiškai ekspertinė, ten nebūtų valstybės tarnautojų ir politikų, kuri patartų mums krypties prasme“, – kalbėjo premjerė.

Pasak jos, taip pat veiks darbo grupės, kurios rūpinsis konkrečiomis sritimis.

Taip pat nuspręsta į Vyriausybės ekstremalių situacijų komisiją įtraukti ministrus.

„Tikslas yra sustiprinti šios komisijos institucinį vaidmenį valstybinės saugos sistemoje“, – sakė šios komisijos pirmininkė A. Bilotaitė.

I. Šimonytė ragino šios komisijos veikloje ministerijas dalyvauti kuo aukštesniu lygiu.

Ekstremali situacija dėl koronaviruso plitimo Lietuvoje paskelbta vasario 26-ąją, operacijų vadovu ankstesnėje Vyriausybėje taip pat buvo paskirtas tuometinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas priima visus sprendimus, susijusius su valstybės lygio ekstremalios situacijos valdymu, kuriems nereikia kolegialių Vyriausybės sprendimų.

Ankstesnė Vyriausybė spalio pabaigoje Seimui pateikė naujos redakcijos Civilinės saugos įstatymo projektą, pagal kurį visi civilinės saugos klausimai būtų konsoliduoti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente (PAGD). Taip pat būtų atsisakoma kitų minimų struktūrų – tiek VESK, tiek ir Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro.

Nesilaikant reikalavimų, sveikatos sistema gali neatlaikyti po dviejų savaičių

Žmonėms nesilaikant karantino reikalavimų sveikatos sistema krūvio neatlaikyti gali po dviejų savaičių, sako sveikatos apsaugos ministras.

„Labai noriu sąžiningai pasakyti: jeigu mes visi nesilaikysime taisyklių, ieškosime išimčių ir kursime toliau tas situacijas, sistema gali neatlaikyti po kokių dviejų savaičių“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė A. Dulkys.

Jis sakė, kad tam tikras rezervas ir galimybė perskirstyti pajėgumus sveikatos įstaigose dar egzistuoja, tačiau akcentavo, jog ligoninių užimtumas bei atvejų skaičius dar bent kelias savaites didės iš inercijos, o pagerėjimą pamatyti bus galima tik apie Naujuosius metus.

„Mes artimiausias dienas tikrai matysime dar didelius skaičius, nes jie eina iš inercijos, dar gali būti ir dvi, ir tris savaites jie dideli, tačiau jeigu nuo šiandien mes visi sąžiningai bandysime laikytis, paskatinsime kitus, rodysime pozityvius pavyzdžius, užkrėsime pozityviu pavyzdžiu, o ne virusu, tikiu, kad situacija keisis ir nuo Naujųjų metų mes pradėsime matyti pozityvius poslinkius mūsų rodikliuose“, – kalbėjo ministras.

Ligoninėse gydomi 2307 COVID-19 pacientai, 184 iš jų – reanimacijoje.

Nuo pandemijos pradžios COVID-19 šalyje užsikrėtė 99 tūkst. 869 asmenys, 55 tūkst. 143  – tebeserga, 43 tūkst. 379 – pasveiko.

Lietuvoje trečiadienį įsigaliojo griežtesnis karantino režimas, kurio metu uždarytos daugelis parduotuvių, kirpyklos ir apribotas žmonių judėjimas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 12 16 13:51
Spausdinti