Meniu
Prenumerata

trečiadienis, liepos 8 d.
D. Trumpas imasi B. Obamos susitarimo su Kuba
BNS
(Pixabay nuotr.)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas nusitaikė į dar vieną buvusio prezidento Baracko Obamos politinį sprendimą. Šįsyk tai – sutartis su Kuba. D. Trumpo administracija penktadienį pažadėjo, kad naujieji santykiai tarp šalių atneš daugiau naudos šalies žmonėms, o ne Raulio Castro vyriausybei.

D.Trumpas atskrido į Majamio „Mažąją Havaną“, išeivių iš Kubos bendruomenės dvasinius namus, kad pasmerktų ankstesnio prezidento „vienašališką“ susitarimą ir pažadėtų dėti pastangas dėl Kubos laisvės. Vertinant praktiniais terminais, D.Trumpas atliko tik ribotų sutarties pakeitimų. Jis nenutrauks diplomatinių ryšių, kuriuos B.Obama atsargiai stengėsi atkurti. Taip pat neplanuojama įvesti kokių nors naujų prekybos sankcijų. Tačiau prezidentas sugriežtino amerikiečių kelionių į Kubą taisykles, uždraudė ryšius su kariškių vadovaujama šios šalies turizmo agentūra ir patvirtino, kad esamo JAV prekybos embargo bus toliau griežtai laikomasi. Kubos vyriausybės atsakas buvo santūrus. Valstybinės televizijos pranešime šios priemonės buvo pasmerktos, bet taip pat sakoma, kad Havana „patvirtina savo nusiteikimą tęsti pagarbų dialogą ir bendradarbiavimą“. „Dabar pat panaikinu ankstesnės administracijos visiškai vienašališką susitarimą su Kuba“, – D.Trumpas pareiškė Manuelio Artime teatre, skambant džiaugsmingiems palaikymo šūksniams. Vis dėlto prezidentas tikriausiai perdėjo: jo naujieji nurodymai susiję tik su galiojančių įstatymų griežtesniu laikymusi, kurį buvo pradėta švelninti B.Obamai siekiant pagerinti ryšius su Havana. Vis dėlto D.Trumpas sulaukė ovacijų ir šūksnių „Viva Cuba libre!“ (Tegyvuoja laisvoji Kuba) iš kviestinių klausytojų – kubiečių kilmės amerikiečių ir išeivių iš Kubos. Havana neabejotinai atkreips dėmesį į dar vieną simbolinę žinią: tarp klausytojų buvo veteranų iš 2506-osios brigados, dalyvavusios JAV remtoje nesėkmingoje invazijoje į Kubą Kiaulių įlankoje. „Didžiuojuosi esąs amerikietis“, – sakė 75 metų Modesto Castaneras, apmokytas Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) instruktorių Gvatemaloje prieš surengiant nesėkmingą 1961 metų mėginimą nuversti Fidelio Castro valdymą Kuboje. „Trumpas tęsi savo pažadą. Iš esmės viskas, ką nuveikė Obama, buvo naudinga Castro ... bet kas gauta mainais?“ – klausė veteranas. Pagal naująją tvarką bus draudžiami finansiniai santykiai su Kubos kariškių prižiūrimu turizmo konglomeratu GAESA, turėjusiu vilčių neblogai uždirbti iš naujo amerikiečių lankytojų pagausėjimo. GAESA, vadovaujamas R.Castro žento Luiso Rodriguezo Lopezo-Callejaso, vykdo bendrus verslo projektus su keliomis užsienio kompanijomis, padėjusius suklestėti turizmo sektoriui. Vienas iš šio bendradarbiavimo partnerių yra viešbučių tinklas „Marriott“.

Žmogaus teisės

D.Trumpo sprendimą atsargiai pasveikino netgi nepritariantieji embargui. Embargo priešininkų judėjimo „Movimiento Democracia“ lyderis Ramonas Saulis Sanchezas sakė naujienų agentūrai AFP, kad šie pokyčiai ne visiškai atšaukia B.Obamos geros valios politiką, kaip tvirtino D.Trumpas. Jis taip pat sveiktino sprendimą sugriežtinti bendradarbiavimo su kariškių valdomų įmonių "mafija" taisykles. „Kubos smulkusis verslininkas neturėtų būti įpareigotas pirkti iš vienintelio dabar egzistuojančio didmenininko, tai yra, valstybės, – sakė R.S.Sanchezas. – Trumpas suteikia dantis ankstesnei Obamos politikai, ir jis kalba, kad pirmoje vietoje turi būti žmogaus teisių klausimas.“ Pasirašęs naująjį nacionalinio saugumo prezidentinį memorandumą D.Trumpas paskelbė, kad bus griežčiau laikomasi amerikiečių kelionių į Kubą taisyklių. JAV piliečiai galės toliau skraidyti į Kubą komerciniais reisais, bet jų kelionės tikslas turės atitikti bent vieną iš 12 išvardytų priežasčių – pradedant žurnalistikos darbu, baigiant švietimo veikla. Iš Kubos kilę amerikiečiai galės toliau lankytis saloje ir siųsti į ją pinigų. Tokiu būdu naujoji tvarka darys ribotą poveikį Floridoje, kur yra apsigyvenę daugelis emigrantų, aktyviai palaikiusių D.Trumpą per pernai vykusius prezidento rinkimus. Majamio kubiečių bendruomenė yra pagarsėjusi kai arši komunizmo priešininkė, bet Mažojoje Havanoje kai kurie jų, netgi dalis nuo priespaudos pabėgusių žmonių, santykių atkūrimą vertino filosofiškai. „Obama pasielgė teisingai“, – sakė 77 metų Manuelis Gonzalesas, palikęs salą 2006-aisiais. „Vienintelis už embargą atsakingas žmogus buvo (Fidelis) Castro. Turime žvelgti į priekį, o ne atgal“, – aiškino jis. Kiti nebuvo tokie atlaidūs. 75 metų Marta Diaz, palikusi Kubą 1967-aisiais, iki šiol tūžta ant Havanos režimo. Ji ragino D.Trumpą vykdyti „griežtas priemones“, kol komunistų valdymas žlugs.

Smulkusis verslas

Pagyvinti turizmą buvo pagrindinė paskata, lėmusi B.Obamos pastangas atkurti ryšius su Kuba po pusę šimtmečio trukusio santykių įšaldymo. Šias pastangas 2016 metais vainikavo tuomečio prezidento vizitas saloje. 2016 metais šią Karibų valstybę aplankė apie 285 tūkst. žmonių – 74 proc. daugiau negu 2015-aisiais. Amerikiečiai sudarė trečią gausiausią lankytojų grupę po kanadiečių ir išeivių iš Kubos. „Nauji suvaržymai bendradarbiavimui su Kubos ekonomika tik stumia Kubą arčiau Kinijos ir Rusijos, o jos su malonumu tuo pasinaudos“, – argumentavo buvęs Baltųjų rūmų pareigūnas Benas Rhodesas, B.Obamos Kubos politikos architektas. „Bet kokie kelionių suvaržymai kenks Kubos smulkiojo verslo – restoranų, krautuvių, taksi – savininkams, kurių pajamos priklauso nuo keliautojų“, – aiškino jis. Embargą raginančios nutraukti lobistų grupės „Engage Cuba“ skaičiavimais, šiuo metu nuo ryšių su Kuba yra priklausomos apie 10 tūkst. darbo vietų Jungtinėse Valstijose, daugiausiai oro susisiekimo ir kelionių organizavimo versle. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.
2017 06 17 21:04
Spausdinti