Meniu
Prenumerata

trečiadienis, gruodžio 8 d.


MIGRANTAI
Baltijos šalių ir Lenkijos Seimo komitetų vadovai ragina griežtinti sankcijas Baltarusijai
BNS
Scanpix
A. Lukašenka.

Baltijos valstybių ir Lenkijos parlamentų Užsienio reikalų komitetų pirmininkai antradienį pasmerkė Baltarusijos režimo veiksmus prie Europos Sąjungos sienos eskaluojant migrantų krizę ir paragino griežtinti Minsko režimui sankcijas.

„Raginame Europos Sąjungos valdžios institucijas ir visas valstybes nares nedelsiant imtis veiksmų, kad būtų nustatytos naujos, rimtesnės ir didesnio masto sankcijos prie šios krizės prisidedantiems žmonėms ir institucijoms“, – rašoma komitetų išplatintame pareiškime.

Jie teigia palaikantys Lenkijos sprendimą laikinai uždaryti Kužnicos Balstogės-Bruzgių sienos perėjimo punktą, siekiant kovoti su neteisėtais bandymais kirsti sieną bei ragina spaudimą režimui didinti ir kitas šalis.

„Raginame visas valstybes ir atitinkamai įgaliotas tarptautines institucijas nuolat daryti spaudimą Baltarusijos valdžios institucijoms, kad jos kuo greičiau nutrauktų krizę“, – rašoma pareiškime.

Pasak komitetų pirmininkų, esama situacija yra „precedento neturintys, aukščiausių Baltarusijos valdžios institucijų organizuojami veiksmai, siekiant destabilizuoti padėtį mūsų šalyse ir visoje Europos Sąjungoje“.

Parlamentarai teigia, jog nepriimtina naudoti trečiųjų šalių piliečius „kaip gyvuosius skydus ciniškuose politiniuose žaidimuose“ ir pabrėžia, jog taip siekiama nukreipti Baltarusijos visuomenės dėmesį.

Kaip teigiama pareiškime, šie veiksmai gali sukelti rimtą humanitarinę krizę, už kurią bus atsakingos Minsko režimo valdžios institucijos.

Be, to pasak parlamentarų, nerimą kelia Rusijos vykdoma dezinformacijos kampanija, kuria remiami Baltarusijos valdžios veiksmai.

Nuo trečiadienio Lietuvos pasienyje įvedama nepaprastoji padėtis dėl situacijos prie kaimyninės Lenkijos sienos, kur iš Baltarusijos pusės susitelkę keli tūkstančiai migrantų.

Į Lietuvą šiemet taip pat bandė patekti daugiau nei 4,2 tūkst. migrantų.

Lietuva ir kitos Vakarų šalys kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija.

ES spaudžia 13 valstybių uždaryti migracijos per Baltarusiją kelią

ES antradienį sakė spaudžianti 13 valstybių, kad jos nebeleistų savo piliečiams vykti į Baltarusiją, iš kur migrantai mėgina nelegaliai patekti į bloką.

Šis spaudimas yra dalis Briuselio reakcijos į tai, ką jis vadina Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos režisuojama kampanija blokui destabilizuoti, skatinant migrantus vykti prie ES – ypač Lenkijos ir Lietuvos – sienų ir taip keršijant už sankcijas Minsko režimui.

„Tai nežmoniško ir išties gangsteriško Lukašenkos režimo metodo dalis“, – žurnalistams sakė Europos Komisijos atstovas Peteris Stano.

ES jau sėkmingai spaudė Iraką stabdyti skrydžius iš Bagdado į Minską, o dabar išplėtė spaudimą ir taiko jį 13 šalių. Iš šių šalių į Baltarusiją vyksta ar galėtų vykti migrantai, kuriais gali pasinaudoti Minskas.

Dar 20 kitų valstybių ES šiuo metu „stebi“.

13 šalių, su kuriomis jau susisiekė Briuselis, yra Kamerūnas, Kongo Demokratinė Respublika, Kongas, Egiptas, Sakartvelas, Gvinėja, Irakas, Jordanija, Kazachstanas, Libanas, Pakistanas, Tadžikistanas ir Turkija.

20 stebimų šalių yra Alžyras, Azerbaidžanas, Indija, Iranas, Dramblio Kaulo Krantas, Libija, Marokas, Nigerija, Kataras, Rusija, Senegalas, Somalis, Pietų Afrikos Respublika, Šri Lanka, Sirija, Tunisas, Jungtiniai Arabų Emyratai, Uzbekistanas, Venesuela ir Jemenas.

Europos Komisijos vicepirmininkas Margaritis Schinas turi apsilankyti keliose migrantų kilmės bei tranzito šalyse ir informuoti apie Minsko migracijos gambitą bei pavojus juo susigundžiusiems žmonėms.

Rusija – svarbiausia A. Lukašenkos sąjungininkė – stebima „labai atidžiai“, sakė P. Stano.

„Rusijoje stebime situaciją dėl jos potencialo manipuliuoti žmonėmis ar paversti migraciją instrumentu, ar... Lukašenkos režimo piktnaudžiavimo potencialo“, – nurodė jis.

Pasak P. Stano, ES rengia penktą sankcijų paketą A. Lukašenkos režimui. „Bandome išsiaiškinti visas galimas savo priemones... šiai situacijai spręsti“, – pridūrė jis.

EK pirmininkė Ursula von der Leyen pareiškime nurodė, kad ES ypač nori išsiaiškinti, kaip galėtų paveikti oro bendroves, „aktyviai [prisidedančias] prie prekybos žmonėmis“ – skraidinančias migrantus į Baltarusiją.

ES antradienį sustabdė susitarimą dėl paprastesnės ES vizų Baltarusijos pareigūnams išdavimo tvarkos, priimdama EK pasiūlymą, paskelbtą rugsėjo mėnesį drauge su virtine kitų suvaržymų A. Lukašenkos režimui.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 11 09 19:37
Spausdinti