Meniu
Prenumerata

antradienis, lapkričio 24 d.
TEISMO PROCESAS
Apeliacinis teismas pradeda nagrinėti Sausio 13-osios bylą
BNS
Fotobankas
Sausio 13-osios bylos nagrinėjimas.

Lietuvos apeliacinis teismas antradienį Mykolo Romerio universiteto didžiojoje auditorijoje Vilniuje pradėjo nagrinėti vieną didžiausių bylų istorijoje – Sausio 13-osios bylą. 

Kovo mėnesį turėjęs prasidėti nagrinėjimas kelis kartus buvo atidėtas dėl koronaviruso grėsmės ir karantino metu įvestų papildomų reikalavimų bei rekomendacijų, susijusių su infekcijos plitimo prevencija. 

Keturis šimtus žmonių talpinanti auditorija pasirinkta, kaip galinti saugiai sutalpinti šimtus byloje dalyvaujančiųjų nukentėjusiųjų, nuteistųjų, jų advokatų. Žiniasklaidos ir visuomenės atstovams sudaryta galimybė stebėti posėdį tame pačiame pastate įrengtoje atskiroje salėje. 

Prieš pat pirmąjį bylos posėdį susirgo vienas iš bylą nagrinėti turėjusių teisėjų – Justas Namavičius, jį pakeitė atsarginė kolegijos narė Egidija Tamošiūnienė. „Kaip ir visada, šioje byloje atsitiko kliūtis ir teisėjas Namavičius susirgo“, – posėdžio pradžioje sakė kolegijos pirmininkas Ernestas Rimšelis. 

Jo teigimu, šiuo metu nėra žinoma, kiek truks J. Namavičiaus gydymas, todėl E. Tamošiūnienė jį pakeis visus artimiausius posėdžius. Po šio pasikeitimo bylą nagrinėja E. Rimšelis, E. Tamošiūnienė ir Ernesta Montvidienė. Apeliacine tvarka nagrinėjamoje byloje iš viso gautas 61 apeliacinis skundas, pirmosios instancijos teismo sprendimą ginčija nuteistieji ir jų gynėjai, prokurorai, nukentėjusieji ir civiliniai ieškovai

„Byloje apeliacinius skundus pateikė 59 iš 67 nuteistųjų, taip pat skundus pateikė nukentėjusieji Povilaičiai ir prokurorai“, – sakė teisėjas E. Rimšelis. Antradienį vykstančiame posėdyje dalyvauja vienintelis iš Vilniaus apygardos teismo pernai kovą dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų nuteistų asmenų – Rusijos pilietis Jurijus Melis. Septynerių metų laisvės atėmimo bausmės sulaukęs vyras 2014 metais buvo sulaikytas Lietuvoje. 

Teismo metu jis prisipažino 1991 metų sausį buvęs viename iš Vilniaus televizijos bokštą šturmuojančių tankų. Jo teigimu, pagal pulko vado įsakymą iš tanko buvo iššauti trys tušti šūviai. Prokurorai apeliacinio teismo prašo padidinti J. Meliui skirtą bausmę trejais metais ir nuteisti jį bendra dešimties metų laisvės atėmimo bausme. Didžioji dalis kitų Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečių nuteisti už akių, nes Rusija ir Baltarusija atsisako juos išduoti. 

Tarp nuteistųjų – 94 metų buvęs sovietų gynybos ministras Dmitrijus Jazovas, jam už akių teismas skyrė 10 metų laisvės atėmimo bausmę. Jis mirė šių metų vasarį. 14 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas ir buvęs sovietų armijos Vilniaus garnizono vadas Vladimiras Uschopčikas, buvusiam KGB grupės „Alfa“ vadovui Michailui Golovatovui skirta 12 metų nelaisvės. 

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių. Sovietai karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 09 15 09:22
Spausdinti