Meniu
Prenumerata

penktadienis, birželio 18 d.


ALEKSEJAUS NAVALNO SUGRĮŽIMAS
Vakarai ragina paleisti A. Navalną, Rusija vadina bandymu nukreipti dėmesį nuo liberalios demokratijos krizės
BNS
Scanpix
A. Navalnas buvo sulaikytas Šeremetjevo oro uoste.

Rusijos opozicijos veikėjas Aleksejus Navalnas pirmadienį tebelaikomas Maskvos policijoje po jo dramatiško sulaikymo sostinės oro uoste, o vis daugiau Vakarų lyderių prisijungia prie raginimų jį nedelsiant paleisti.

Tuo metu Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas sako, kad tokia savo reakcija jie siekia nukreipti dėmesį nuo „krizės“ Vakaruose.

Balsingiausiam prezidento Vladimiro Putino kritikui keliolika valandų po to, kai jis buvo sulaikytas iškart po to, kai grįžo iš Vokietijos, kur kelis mėnesius buvo gydomas po mėginimo jį nunuodyti, nebuvo leidžiama susitikti su savo advokate.

Be to, A. Navalno bendražygiai pranešė, kad pirmadienio rytą policijos nuovadoje surengtas teismo posėdis dėl jo sulaikymo pratęsimo.

Šis sulaikymas išprovokavo Vakarų pasmerkimo bangą, o užsienio vyriausybės ir aktyvistai ragino Kremlių paleisti A. Navalną.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas pirmadienį pareiškė, jog „visiškai nesuprantama“, kad Rusijos valdžia sulaikė A. Navalną vos grįžusį, ir sakė, kad Maskva turi „nedelsiant“ paleisti Kremliaus kritiką.

„A. Navalnas priėmė sąmoningą sprendimą sugrįžti į Rusiją, nes laiko ją savo asmeniniais ir politiniais namais“, – sakė H. Maasas.

Ankstų pirmadienį vienas artimas A. Navalno bendražygis Leonidas Volkovas pranešė, kad politikas laikomas sostinės Chimkų priemiesčio policijos nuovadoje ir kad vienai iš jo teisininkų komandos narių turėtų būti leista su juo susitikti.

A. Navalnas buvo sulaikytas Maskvos Šeremetjevo oro uoste nepraėjus nė valandai po to, kai ten nusileido jo lėktuvas, atskridęs iš Vokietijos.

Berlyne jis gydėsi po praėjusią vasarą įvykdyto apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga. Kremliaus kritikas tvirtina, kad jį bandė nunuodyti Federalinė saugumo tarnyba (FSB) V. Putino nurodymu.

„Negailestinga kampanija“

Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, kelių Bendrijos valstybių vyriausybės, Kanada, Jungtinė Karalystė ir išrinktojo JAV prezidento Joe Bideno aukšto rango patarėjas iškart paragino Maskvą nedelsiant paleisti A. Navalną. Kai kurios ES narės paragino imtis naujų sankcijų prieš Rusiją.

Prie šių raginimų prisijungė ir žmogaus teisių gynimo organizacijos. „Amnesty International“ paskelbė A. Navalną sąžinės kaliniu ir apkaltino Rusijos valdžią, kad ji vykdo „negailestingą kampaniją“, siekdama jį nutildyti.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis sekmadienį pasmerkė A. Navalno sulaikymą kaip „nepriimtiną“, o Prancūzijos URM sakė, kad jo sulaikymas „kelia labai didelį nerimą“.

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen taip pat pasmerkė Rusijos opozicionieriaus sulaikymą ir sakė, kad „Rusijos valdžia turi nedelsiant jį paleisti ir užtikrinti jo saugumą.“ „Taip pat toliau tikimės nuodugnaus ir nepriklausomo tyrimo dėl pasikėsinimo į Aleksejaus Navalno gyvybę“, – pridūrė ji.

Britų diplomatijos vadovas Dominicas Raabas pirmadienį irgi pasmerkė „pasibaisėtiną“ A. Navalno sulaikymą bei paragino jį paleisti. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova savo ruožtu sekmadienį atsikirto Vakarų lyderiams ragindama „gerbti tarptautinę teisę“ ir „spręsti problemas savo pačių šalyse“.

S. Lavrovas pirmadienį per spaudos konferenciją pareiškė: „Matome, kaip dabar griebtasi vakarykštės naujienos apie Navalno grįžimą į Rusijos Federaciją, tiesiog justi, kad komentarai ateina su tokiu džiaugsmu, tarsi nukopijuoti. Su džiaugsmu, nes tai, regis, leidžia Vakarų politikams galvoti, kad jie sugebės taip nukreipti dėmesį nuo giliausios krizės, kurioje atsidūrė liberalaus vystymosi modelis.“

Posėdis policijos nuovadoje

Rusijos federalinė bausmių vykdymo tarnyba nurodė, kad A. Navalnas ieškomas, nes pažeidė 2014 metais sukčiavimo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas. Tarnyba nurodė, kad „jis bus laikomas suimtas“ iki teismo sprendimo.

Toks posėdis pirmadienio rytą buvo surengtas policijos nuovadoje. A. Navalnas improvizuotą posėdį dėl jo sulaikymo pratęsimo pavadino „visišku beteisiškumu“. Vaizdo įraše, kuriuo pasidalijo jo atstovė, A. Navalnas klausė, kodėl posėdis vyksta policijoje, ir pavadino šią procedūrą įrodymu, kad pareigūnai „suplėšė ir išmetė baudžiamojo proceso kodeksą“.

A. Navalno įkurtas Kovos su korupcija fondas (FBK) kiek anksčiau pirmadienį pareiškė, kad policija jį sulaikė neteisėtai, ir pabrėžė, jog jam neleidžiama susitikti su savo advokatais. „A. Navalnas yra Rusijos pilietis. Jis buvo neteisėtai sulaikytas. Pas jį neleidžia advokatų“, – tviteryje parašė FBK.

A. Navalno advokatė Olga Michailova radijui „Echo Moskvy“ pareiškė, kad jai neleidžiama susitikti su savo klientu. „Manęs neįleidžia į policijos departamento pastatą Chimkų rajone“, – sakė ji.

Kaip socialiniame tinkle „Twitter“ parašė A. Navalno atstovė Kira Jarmyš, du opozicijos lyderio advokatai buvo įleisti į policijos pastatą, tačiau jiems nebuvo leista pabendrauti su savo klientu.

44 metų A. Navalnas blogai pasijuto rugpjūtį skrydžio iš Sibiro į Maskvą metu, o po poros dienų komos būklės buvo nuskraidintas į Vokietiją gydyti. Vakarų ekspertai nustatė, kad Kremliaus kritikas buvo apnuodytas Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Maskva neigia kaip nors prisidėjusi prie šio išpuolio, o rusų tyrėjai tvirtina, kad nėra jokio pagrindo inicijuoti tyrimą.

„Nebijau“

44 metų A. Navalną pasų kontrolės poste pasitiko uniformuoti policininkai, jo lėktuvui atskridus į Maskvą iš Berlyno. Jis apkabino drauge keliavusią žmoną Juliją ir buvo išvestas. Iki sulaikymo Šeremetjevo oro uoste bendraudamas su žurnalistais A. Navalnas pareiškė nebijantis arešto.

„Žinau, kad man iškeltos baudžiamosios bylos yra sufabrikuotos“, – pareiškė A. Navalnas, stovėdamas terminale priešais Kremliaus nuotrauką.

Opozicionieriaus lėktuvas turėjo leistis Vnukovo oro uoste, kur buvo susirinkę šimtai jo šalininkų ir daug žurnalistų, tačiau orlaivis paskutinę minutę buvo nukreiptas į Šeremtjevo tarptautinį oro uostą.

Prieš nusileidimą keletas A. Navalno bendražygių, įskaitant žinomą Maskvos aktyvistę Liubov Sobol ir kitus jo artimus padėjėjus buvo sulaikyti Vnukovo oro uoste.

Tinklalapio „OVD-Info“, renkančio informaciją apie areštus per politinius protestus Rusijoje, duomenimis, iš viso buvo sulaikyti 70 asmenų. Vėliau L. Sobol ir kiti sulaikytieji pranešė, kad jie gali būti nubausti už administracinius teisės pažeidimus.

Jau maždaug dešimtmetį Rusijos protesto judėjimo veidu laikomas A. Navalnas išgarsėjo kaip kovos su korupcija tinklaraštininkas ir antivyriausybinių mitingų organizatorius.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 01 18 12:54
Spausdinti