Meniu
Prenumerata

šeštadienis, gegužės 15 d.


MOLDOVOS RINKIMAI
Tolyn nuo Rusijos: Moldovos prezidento rinkimus laimėjo proeuropietiška ekspremjerė
BNS
Scanpix
Maia Sandu

Moldovoje savaitgalį vykusius prezidento rinkimus užtikrintai laimėjo proeuropietiška ekspremjerė Maia Sandu, didesne nei 10 procentinių punktų persvara įveikusi dabartinį prezidentą Igorį Dodoną, rodo naktį į pirmadienį paskelbti Centrinės rinkimų komisijos duomenys.

Remiantis jais, M. Sandu surinko 55 proc. balsų, o jos oponentas – 45 procentus. Atotrūkis tarp jų šiuo metu yra 140 tūkst. balsų: už M. Sandu balsavo beveik 825 tūkst. piliečių, už I. Dodoną – 685 tūkstančiai.

Dar liko nepaskaičiuoti balsai 40 užsienio apylinkių. Tačiau atotrūkis tik didėja, nes absoliuti dauguma išeivijos balsavo už buvusią premjerę.

Užsienyje balsus atidavė per 260 tūkst. rinkėjų, iš jų daugiau nei 88 proc. parėmė M. Sandu. Dėl šios priežasties atotrūkis tarp kandidatų išaugo nuo 3 procentinių punktų, suskaičiavus balsus pačioje Moldovoje, iki 8 punktų.

Galutiniai rezultatai bus paskelbti vėliau pirmadienį, kai užsidarys balsavimo punktai ir bus suskaičiuoti balsai JAV ir Kanadoje.

Prezidentas renkamas ketverių metų kadencijai. 2016-aisiais I. Dodonas nugalėjo M. Sandu 4 procentinių punktų skirtumu.

Dabartinio valstybės vadovo kadencija baigiasi gruodžio 23 dieną. Jo įpėdinės inauguracija įvyks iš karto po šios datos.

Moldovoje, esančioje tarp Ukrainos ir NATO narės Rumunijos, vyrauja dvi priešingos stovyklos: pritariančiųjų glaudesniems ryšiams su Europos Sąjunga ir visų pirma Rumunija, ir besikabinančiųjų į sovietinių laikų santykius su Maskva.

Promaskvietiškas I. Dodonas į valdžią atėjo 2016 metais, įveikęs savo provakarietišką varžovę M. Sandu, kuri nori, kad Moldova prisijungtų prie Europos Sąjungos, ir tikisi vėl ją nugalėti.

I. Dodono varžovė yra pažadėjusi siekti integracijos su ES ir kurti daugiau darbo vietų, kad būtų galima sustabdyti masinę darbo jėgos emigraciją.

Sekmadienio rytą savo balsą atidavusi M. Sandu ragino rinkėjus aktyviai dalyvauti balsavime.

„Balsavau už pokyčius, už Moldovą, kuria mes visi didžiuosimės. Už Moldovą, kurioje visi žmonės užtikrintai žvelgs į rytojų ir galės gyventi su savo šeimomis“, – sakė kandidatė į prezidentus, kreipdamasi į rinkėjus rumunų ir rusų kalbomis.

Balsuoti su žmona Galina atvykęs I. Dodonas savo ruožtu sakė: „Balsavau už nepriklausomybę ir valstybingumą, už valstybingumo stiprinimą. Už pokyčius, nes šaliai reikia pokyčių. Ne šokiruojančių permainų, o pokyčių. Jie yra reikalingi ir jie bus. Mes turime komandą, kuri užtikrins šiuos pokyčius.“

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 11 16 07:16
Spausdinti