Meniu
Prenumerata

trečiadienis, spalio 20 d.


IQ MĖNESIO ŽMOGUS
Sanna Marin
IQ
Scanpix
Jauna ir įtakinga.

Naująja Suomijos ministre pirmininke tapusi S. Marin (34 metų) yra jauniausia pasaulyje moteris, vadovaujanti vyriausybei. Ankstesne rekordininke buvo Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Jacinda Ardern. Kai jos partija 2017 m. laimėjo nacionalinius šalies rinkimus, J. Ardern buvo 37-eri.

Vyriausybės vadovės postas S. Marin atiteko po to, kai sprendimą atsistatydinti priėmė valdančiosios Suomijos socialdemokratų partijos lyderis 57-erių Antti Rinne. Koalicijos partnerių pasitikėjimą jis prarado kilus įtarimų dėl melo su Suomijos pašto reforma susijusioje istorijoje. Suomijos socialdemokratų partijos viduje vykusius rinkimus, kas turėtų perimti jai priklausantį premjero postą, tuometė šalies transporto ir susisiekimo ministrė S. Marin nedidele balsų persvara įveikė kitą kandidatą, vos trejais metais vyresnį Antti Lindtmaną.

1906 m. Suomija tapo pirmąja valstybe, suteikusia balsavimo teisę moterims. 2019 m. parlamento rinkimai moterims buvo rekordiniai – jos iškovojo beveik 47 proc. mandatų. Kitų socialdemokratų vedamos koalicijos partnerių lyderės – taip pat moterys: Centro partijai vadovauja 32-ejų finansų ministrė Katri Kulmuni, Žaliųjų partijai – 34-erių vidaus reikalų ministrė Maria Ohisalo, Kairės sąjungai – 32-ejų švietimo ministrė Li Andersson, Švedijos liaudies partijai – 55-erių teisingumo ministrė Anna Maja Henriksson.

Kilusi iš vaivorykštine vadinamos šeimos – būsimą politikę užaugino biologinė mama ir jos partnerė, – Suomijos premjerė sako ilgą laiką neturėjusi kam papasakoti savosios gyvenimo istorijos. Apie vienos lyties šeimose augančius vaikus garsiai kalbėti pradėta vos prieš kelis dešimtmečius. Už suteiktas galimybes ir karjerą S. Marin sako esanti dėkinga ne tik šeimai, bet ir šalies socialinei bei švietimo sistemai.

S. Marin tapo trečiąja ministre pirmininke Suomijos istorijoje. Kiti du atvejai, tiesa, rodo, kad naujosios šalies lyderės kadencija gali ilgai ir netrukti: 2003 m. ministrų kabinetui vadovavusi Anneli Jäätteenmäki poste išbuvo 68 dienas, 2010 m. premjere tapusi Mari Kiviniemi šaliai vadovavo lygiai metus.

S. Marin sako sieksianti ne tik laikytis sudarant koaliciją priimtos vyriausybės programos, bet ir sugrąžinti pasitikėjimą savo partija. Jau dabar ji kalba apie planus dalyvauti ateinantį birželį vyksiančiuose socialdemokratų partijos lyderio rinkimuose. Apžvalgininkai pastebi, kad partijos kolegų ir visuomenės paramą jai nulems jos amžius, signalizuojantis apie naujos kartos Suomijos politinėje padangėje užgimimą.

Laužo taisykles

Asmeniniame gyvenime S. Marin neigia tai, ką mokslininkai įrodė jau seniai – homoseksualumas nėra paveldimas. Su dviem mamomis užaugusi politikė buvo vienintelis vaikas šeimoje. 2018 m. sausį ji su partneriu Markusu Räikkönenu susilaukė dukters. S. Marin – aktyvi socialiniuose tinkluose. Jos instagramo paskyrą seka daugiau kaip 41 tūkst. žmonių. Platformoje ji dalijasi nuotraukomis, kuriose maitina kūdikį ar kartu su juo dalyvauja pasitarime.

2020 01 10 09:08
Spausdinti