Meniu
Prenumerata

sekmadienis, birželio 20 d.


BALSAVIMAS
Rusijoje prasidėjo regionų rinkimai, tapsiantys išbandymu Kremliui
BNS
Scanpix
Rinkimai Rusijoje.

Rusija nestabilaus politinio klimato sąlygomis rengia regionų rinkimus, kurie taps Kremliaus išbandymu kalbant apie krizių suvaldymą.

Protestams krečiant Tolimuosius Rytus, koronavirusui padidinus ekonominę krizę, kilus triukšmui dėl opozicijos veikėjo Aleksejaus Navalno apnuodijimo, 41-ame Rusijos regione renkami gubernatoriai ir vietos asamblėjos, be to, keturiuose regionuose vyksta papildomi rinkimai į nacionalinį parlamentą.

Išankstinis balsavimas prasidėjo penktadienį, bet pagrindinė rinkimų diena bus sekmadienis. Dėl koronaviruso norėdami riboti susibūrimus, pareigūnai nusprendė, kad balsavimas vyks tris dienas, bet Kremliaus kritikai sako, kad tai gudrybė, sugalvota siekiant klastoti rezultatus.

Penktadienį ir šeštadienį balsavimas vyks ir rinkimų apylinkėse, ir kitose vietose – prie namų, bendro naudojimo teritorijose, namuose. Sekmadienį bus balsuojama tik rinkimų apylinkėse. Rusijos regionų rinkimai retai sulaukia daug dėmesio ir daugelis rinkėjų mano, kad šalies politiniame gyvenime toliau dominuos valdančioji partija „Vieningoji Rusija“. Vis dėlto kai kas viliasi, kad šiemet padėtis gali pasikeisti, sustiprėjusiam opozicijos judėjimui metant iššūkį Kremliaus rinkimų mašinai.

„Absoliuti krizė“

„Vieningąją Rusiją“ prieš kitais metais numatomus parlamento rinkimus yra ištikusi populiarumo krizė, iš dalies dėl didėjančių ekonominių problemų, kurias dar labiau komplikavo COVID-19 pandemija. Niekur kitur ši krizė nėra taip gerai matoma kaip Tolimųjų Rytų mieste Chabarovske, kur gyventojai gatvėse protestuoja pastaruosius du mėnesius.

Maskvai nepavyko nuslopinti beprecedenčių protestų Chabarovske, kurie kilo areštavus populiarų gubernatorių. „Partiją ištikusi absoliuti krizė, – sakė politologas Aleksandras Kynevas. – Ji visiškai neturi ką nauja pasiūlyti.“

Pasak politologo, partija tikisi, kad dėl mažo rinkėjų aktyvumo jos pergalei pakaks vyriausybės ir viešojo sektoriaus darbuotojų, kurie gali būti verčiami paremti Kremliui palankius kandidatus, balsų. Maskva taip pat tikisi, kad keturios naujos partijos išsklaidys opozicijos balsus, sakė A. Kynevas.

Kremliaus kritikai nori pasinaudoti žmonių nusivylimu ir patraukti savo pusėn rinkėjus atokiuose regionuose, kur daug kas jaučiasi gaunantis mažai naudos iš sostinėje sutelkto turto ir išteklių. Garsiausias Rusijos opozicijos politikas A. Navalnas praėjusį mėnesį pasijuto blogai lėktuve, skridusiame iš Sibiro, kuri jis buvo nuvykęs tirti korupcijos ir propaguoti savo „išmaniojo balsavimo“ kampanijos prieš regionų rinkimus.

44 metų politikas aiškinosi politikos elito korupciją Tomske ir Novosibirske, parėmė opozicijos kandidatus šiuose Sibiro miestuose. Lėktuvui skubiai nutūpus A. Navalnas buvo nugabentas į Omsko miesto ligoninę, o vėliau pervežtas į Berlyno kliniką, kur gydytojai nustatė, kad jis buvo apnuodytas nuodais iš nervus paralyžiuojančių medžiagų grupės „Novičiok“.

„Laisvės jausmas“

37 metų Sergejus Boiko, vadovaujantis A. Navalno biurui Novosibirske, subūrė opoziciją prieš „Vieningąją Rusiją“ ir Komunistų partiją trečiajame pagal dydį Rusijos mieste. „Paprastai balsavimai būna nulemti iš anksto. Bet ne šįkart ir tai puiku“, – naujienų agentūrai AFP sakė S. Boiko, Novosibirske gerai žinoma opozicijos figūra.

Jo koalicija „Novosibirskas 2020“ iškėlė maždaug 30 kandidatų į miesto parlamentą ir vykdė kampaniją padedamas savanorių iš A. Navalno Kovos su korupcija fondo. Prieš balsavimą A. Navalno komanda skelbė pranešimus apie tai, kaip lojalūs parlamentarai ir pareigūnai pelnosi iš vyriausybės paraiškų.

Verslininkas S. Boiko, kuris į vietos politiką įsitraukė 2015 metais, tikisi, kad didelis jo miesto atstumas nuo Rusijos sostinės veiks jo naudai. „Istoriškai Sibire, toli nuo galios ir Maskvos, laisvės jausmas stipresnis“, – sakė jis. Tačiau stoti prieš vietos politikos elitą gali būti pavojinga.

Kai kurie koalicijos nariai buvo užpulti, kaip ir kampanijos būstinė. Ketvirtadienį Rusijos Uralo regiono mieste Čeliabinske nenustatyti asmenys užpuolė ir sumušė A. Navalno vietos štabo koordinatorių Aleksejų Baraboškiną.  Tai neatbaidė „Novosibirskui 2020“ priklausančios kandidatės 31 metų Chelgos Pirogovos, kuri viliasi, kad pergalė bus „pavyzdys visai Rusijai“.

Tačiau 54 metų Renatas Suleimanovas, Komunistų partijos veteranas, kuris varžysis su S. Boiko, tvirtina, kad opozicija neturi šansų ir sugeba tik kritikuoti. „Jei pažiūrėsit į jų retoriką, jų skrajutes, jų kampanijos medžiagą, tai jie sako, kad „viskas blogai ir jie tam nepritaria“ – sniegui žiemą, lietui vasarą“, – šaipėsi jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 09 11 14:56
Spausdinti