Meniu
Prenumerata

šeštadienis, birželio 19 d.


JUNGTINĖ KARALYSTĖ
Leiboristų partija ieško naujo lyderio: tarp kandidatų – keturios moterys
IQ
BNS
Pixabay
Partijai reikia naujo vado.

Pagrindinė opozicinė Jungtinės Karalystės Leiboristų partija antradienį pradėjo kandidatų į naujo lyderio rinkimus registraciją.

Iš užsiregistravusių kandidatų bus renkamas įpėdinis dabartiniam leiboristų lyderiui Jeremy Corbynui, apie savo planus trauktis paskelbusiam po nesėkmingų gruodžio rinkimų. Apie savo ketinimus kandidatuoti jau paskelbė šeši partijos nariai, įskaitant keturias moteris. Šiai centro kairiųjų partijai per jos visą beveik 120 metų istoriją dar niekada nevadovavo moteris.

Tai bus jau ketvirti lyderio rinkimai nuo 2010-ųjų, kai leiboristai pastarąjį kartą buvo valdžioje. Kandidatų registracija baigsis po savaitės, balsavimas vyks nuo vasario 21-osios iki balandžio 2-osios, o nugalėtojas turėtų būti paskelbtas dviem dienomis vėliau.

2015-aisiais leiboristų lyderiu išrinktas J. Corbynas, veteranas socialistas, partiją pastebimai pakreipė į kairę. Partija prarado rinkėjų paramą savo ankstesnėse tvirtovėse šiaurės Anglijoje, o rinkimus didele persvara laimėjo Boriso Johnsono vadovaujami konservatoriai.

Dėl to daugelis kaltino J. Corbyno lyderystę ir neaiškią poziciją „Brexito“ klausimu.

Vienu iš favoritų užimti J. Corbyno vietą laikomas partijos vyriausiasis patarėjas „Brexito“ klausimais Keiras Starmeris. Šis politikas, anksčiau vadovavęs prokuratūrai, laikomas labiau priimtinu centristinių pažiūrų kandidatu.

Scanpix
Kandidatai į Jungtinės Karalystės Leiboristų partijos vadovus.
Tarp kitų pretendentų minima buvusi partijos atstovė užsienio reikalų klausimais Emily Thornberry, šešėlinis finansų sekretorius Clive'as Lewisas bei parlamentarės Lisa Nandy ir Jess Phillips.

Artėjanti kova dėl partijos lyderio posto turėtų būti kupina ideologinės dvasios; keli kandidatai atvirai kritikuoja J. Corbyną, jo komandą ir partijos politiką. Kryptis, kuria pasuks Leiboristų partija, veikiausiai nulems, ar ši politinė jėga turės šansų užkirsti kelią toriams dar dešimtmetį valdyti šalį.

Antradienį planus kandidatuoti į partijos lyderius patvirtino J. Corbyno įpėdine laikoma Rebecca Long Bailey. Jos teigimu, partijai reikia „lyderio, kuriam galima patikėti mūsų socialistinę darbotvarkę“. R. Long-Bailey, leiboristų atstovę verslo klausimais, veikiausiai palaikys kairiojo sparno grupė „Momentum“, glaudžiai bendradarbiaujanti su Leiboristų partija, ir įtakingos ją remiančios profesinės sąjungos.

„Vadovauti Leiboristų partijai mums reikia išdidaus socialisto“, – rašė R. Long-Bailey savo straipsnyje kairuoliškame žurnale „Tribune“, kur pranešė apie savo sprendimą dalyvauti partijos lyderio rinkimuose ir gynė J. Corbyną.

„Ne vien sutinku su [partijos] politika; praleidau pastaruosius ketverius metus ją rašydama“, – pridūrė ji atmesdama kritiką, jog leiboristai esą privalo atsisakyti savo radikalesnės pozicijos, kad grįžtų į valdžią.

2020 01 07 14:49
Spausdinti