Meniu
Prenumerata

penktadienis, gegužės 14 d.


PREPARATAS
Jungtinės Karalystės vyriausybė suteikė leidimą nuo kitos savaitės platinti „Pfizer-BioNTech“ vakciną
BNS
Pexels
Vakcina.

Jungtinė Karalystė trečiadienį tapo pirma šalimi, suteikusia leidimą naudoti farmacijos įmonių „Pfizer“ ir „BioNTech“ sukurtą vakciną nuo pandeminio koronaviruso, ir nurodė, kad preparatas galės būti pradėtas platinti nuo ateinančios savaitės.

„Vyriausybė šiandien priėmė nepriklausomos Vaistų ir sveikatos apsaugos priemonių produktų priežiūros agentūros (MHRA) rekomendaciją patvirtinti „Pfizer-BioNTech“ vakciną nuo COVID-19 naudojimui“, – sakoma Sveikatos apsaugos departamento pranešime. „Ši vakcina nuo ateinančios savaitės taps prieinama visoje JK“, – pridūrė departamentas ir pažymėjo, kad pirmumas bus teikiamas globos namų gyventojams ir sveikatos apsaugos darbuotojams bei slaugytojams.

Po mėnesius trukusių klinikinių bandymų ir nuodugnios duomenų analizės MHRA „padarė išvadą, kad vakcina atitinka jos griežtus saugumo, kokybės ir veiksmingumo standartus“, priduriama pareiškime.

„Dėl didesnės skiepijimo programos sėkmės gyvybiškai svarbu, kad visi toliau atliktų savo vaidmenis ir laikytųsi būtinų suvaržymų savo rajonuose, kad galėtume dar labiau nuslopinti virusą ir sudaryti sąlygas NHS (Nacionalinei sveikatos apsaugos tarnybai) dirbti savo darbą be perkrovos“, – sakoma pranešime.

„Pfizer“ vadovas Albertas Bourla pareiškė, kad tai „istorinė akimirka kovoje su COVID-19“. „Šis leidimas yra tikslas, dėl kurio dirbome nuo pat laiko, kai pirmąkart paskelbėme, kad mokslas laimės... Sveikiname MHRA, kuri rūpestingai įvertino ir laiku ėmėsi veiksmų, kad padėtų apsaugoti JK žmones“, – sakė jis.

„Pfizer“ ir „BioNTech“ pridūrė, jog „artimiausiomis dienomis ir savaitėmis“ tikisi ir kitų šalių priežiūros institucijų sprendimų.

Trumpiausių kelių nebuvo ieškoma

Vaistų ir sveikatos apsaugos priemonių produktų priežiūros agentūra (MHRA) nurodė, kad siekiant priimti sprendimą per rekordiškai trumpą laiką, nuo birželio buvo atliekami persidengiantys tyrimai ir nuodugni duomenų analizė. „Tai nereiškia, kad buvo nukirsti kurie nors kampai – visiškai ne“, – per spaudos konferenciją patikino agentūros vadovė June Raine. – Visuomenės saugumas visada bus svarbiausia.“

Pasak J. Raine, MHRA vakcinos „griežtą vertinimą“ pradėjo dar birželio mėnesį, kai tapo prieinami „Pfizer“ ir „BioNTech“ sukurtos vakcinos ankstyvųjų bandymų preliminarūs rezultatai. Jeigu lipate į kalną, jūs tam ruošiatės ir ruošiatės“, – sakė ji. „Lapkričio 10-ąją mes buvome bazinėje stovykloje. Kai sulaukėme galutinės analizės [rezultatų], buvome pasiruošę finišo tiesiajai, atvedusiai mus iki šios dienos“, – kalbėjo J. Raine.

JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas trečiadienį pasveikino „fantastišką“ žinią apie suteiktą leidimą platinti vakciną ir pabrėžė, kad šis žingsnis padės sugrąžinti gyvenimą šalyje į įprastas vėžes. „Būtent vakcinų apsauga galiausiai leis mums susigrąžinti savo gyvenimą ir vėl judėti ekonomikai“, – pareiškė B. Johnsonas.

MHRA sprendimas buvo priimtas Anglijoje pasibaigus mėnesį trukusiam karantinui. Vis dėlto beveik visoje šalyje suvaržymai liko, nes pradėjo veikti nauja regioninė viruso stabdymo priemonių sistema.

Lapkritį Anglijoje paskelbtu keturių savaičių karantinu siekta stabdyti viruso plitimą, sumažinti spaudimą sveikatos apsaugos tarnyboms ir parengti sąlygas šeimų susitikimams per Kalėdas.

Ministras pirmininkas Borisas Johnsonas, kuris ir pats persirgo COVID-19, antradienį vakare pasiekė, kad parlamentas balsuotų dėl naujų priemonių, nors būta reikšmingo nepritarimo jo Konservatorių partijoje.

„Mums dabar tik reikia išlikti ramiems, kol iš tikrųjų turėsime šiuos skiepus ir jie bus sušvirkšti mums į ranką“, – prieš balsavimą parlamentarams sakė jis. Iki to laiko „negalime leisti sau atsipalaiduoti, ypač šaltaisiais žiemos mėnesiais“, įspėjo jis.

Britanija yra užsakiusi pakankamai „Pfizer“ vakcinos, kad jos užtektų paskiepyti 20 mln. žmonių, bet kol kas neaišku, kiek preparato bus gauta iki šių metų pabaigos. Logistikos problemas apsunkina faktas, kad „Pfizer“ vakcina turi būti laikoma itin žemoje temperatūroje. Kad susidarytų imunitetas, reikia sušvirkšti dvi šio preparato dozes, darant trijų savaičių pertrauką.

Kiekviena šalis turi savas taisykles įvertinti, ar eksperimentinė vakcina yra pakankami saugi ir veiksminga. Naujųjų preparatų, kurie paprastai turi būti ilgai ir kruopščiai išbandomi, kūrimui įtaką darė politinis spaudimas tapti pirmaisiais, nors JAV ir Britanijos mokslininkai žadėjo nedaryti jokių kompromisų saugumo sąskaita. Tuo metu Kinijoje ir Rusijoje jau pradėta skiepyti kitomis vakcinomis, patvirtintomis naudoti dar nebaigus vėlyvosios stadijos klinikinių bandymų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 12 02 10:05
Spausdinti