Meniu
Prenumerata

penktadienis, birželio 18 d.


JAV PREZIDENTO INAUGURACIJA
J. Bidenas prisaikdintas 46-uoju JAV prezidentu
BNS
Scanpix
JAV prezidentas J. Bidenas su žmona J. Biden.

Demokratas Johnas Bidenas trečiadienį buvo prisaikdintas 46-uoju JAV prezidentu per iškilmingą ceremoniją ant Kapitolijaus laiptų.

Prieš vidurdienį vietos (19 val. Lietuvos) laiku 78 metų J. Bidenas ištarė prezidento priesaiką padėjęs ranką ant Biblijos, kurią laikė jo žmona Jill.

J. Bidenas po savo prisaikdinimo paragino šalį užtikrinti vienybę ir perspėjo, kad Amerikos laukia daug iššūkių, jam perimant vadovavimą daugialypės krizės apimtai valstybei.

„Tai – Amerikos diena, tai – demokratijos diena. Istorijos ir vilties diena“, – naujasis valstybės vadovas sakė ant JAV Kapitolijaus laiptų Vašingtone.

JAV kovojant su tūkstančių žmonių gyvybių nusinešusia koronaviruso pandemija ir tvyrant giliam politiniam susiskaldymui J. Bidenas perspėjo, kad šiems iššūkiams įveikti reikės „daug daugiau nei žodžių. Tam reikės visų sunkiausiai pagaunamo dalyko demokratijoje – vienybės.“

„Ginsiu Konstituciją. Ginsiu mūsų demokratiją. Ginsiu Ameriką. Ir viską duosiu jums – viską, ką darau jums tarnaudamas, galvodamas ne apie galią, o apie galimybes. Ne dėl asmeninių interesų, o dėl visuomenės gerovės. Ir kartu mes rašysime Amerikos vilties, o ne baimės, vienybės, o nes susiskaldymo istoriją. Šviesos, o ne tamsos. Padorumo ir orumo, meilės ir susitaikymo, didybės ir gerumo“ istoriją“, kalbėjo J. Bidenas.

Prezidentas taip pat pažadėjo bendradarbiauti su kitomis šalimis sprendžiant dabartines ir būsimas pasaulio problemas.

„Dirbsiu su visu pasauliu, kad spręstume problemas, likusias praeityje, o problemas, su kuriomis susiduriame šiandien, taip pat iškilsiančias rytoj“, – sakė jis.

„Štai mano žinia esantiems už mūsų sienų. Amerika paturė išbandymą, ir mes po jo tapome stipresni. Atkursime savo aljansus ir vėl užmegsime ryšius su pasauliu“, – pabrėžė J. Bidenas.

Ši žinia labai skyrėsi nuo jo pirmtako Donaldo Trumpo izoliacionistinės politikos, kurios šūkis buvo „Pirmiausiai – Amerika“.

„Vadovausime ne vien savo jėgos pavyzdžiu, bet ir savo pavyzdžio jėga. Būsime stiprūs ir patikimi partneriai dėl taikos, pažangos ir saugumo“, – pridūrė J. Bidenas.

Prezidentas taip pat pažadėjo įveikti Jungtinėse Valstijose pastaruoju metu paaštrėjusį politinį ekstremizmą ir vidaus terorą.

Jungtinės Valstijose susiduria su „politinio ekstremizmo, baltųjų viršenybės šalininkų judėjimo, vidaus terorizmo iškilimu, kuriam turime duoti atkirtį ir kurį mes įveiksime“, pabrėžė jis.

Sakydamas inauguracijos kalbą J. Bidenas taip pat pagerbė tylos minute 400 tūkst. amerikiečių, tapusių koronaviruso aukomis, ir perspėjo, kad šalis galbūt žengia į pražūtingiausią pandemijos etapą.

„Mums reikia visų misų stiprybės, kad atlaikytume šią tamsią žiemą. Žengiame galbūt į patį sunkiausią ir pražūtingiausią viruso [epidemijos] laikotarpį“, – pabrėžė naujasis lyderis.

J. Bidenas yra seniausias prezidentas JAV istorijoje ir tik antras katalikas valstybės vadovas.

Kiek anksčiau priesaiką davė viceprezidentė Kamala Harris. 56 metų K. Harris tapo pirmąja moterimi, juodaode ir pirmuoju azijiečių kilmes asmeniu, užėmusiu JAV viceprezidento postą.

56 metų K. Harris tapo pirmąja moterimi, juodaode ir pirmuoju azijiečių kilmes asmeniu, užėmusiu JAV viceprezidento postą. Per prisaikdinimo ceremoniją K. Harris lydėjo jos vyras Dougas Emhoffas. K. Harris viceprezidentės priesaiką davė Aukščiausiojo Teismo teisėjos Sonios Sotomayor akivaizdoje.

Ją ir jos vyrą – pirmąjį Amerikos „antrąjį poną“ – į inauguraciją palydėjo juodaodis Kapitolijaus policijos pareigūnas Eugene'as Goodmanas, kuris, pelnęs pagarbą už savo veiksmus, kai prieš dvi savaites nuviliojo riaušininkų minios nuo Senato rūmų, kaip matoma žaibiškai išpopuliarėjusiame vaizdo įraše.

Nors valdžios perdavimas vyko beveik taip pat, kaip vykdavo daugiau nei du šimtmečius, ši inauguracija išskirtinė. Vašingtono centras pavirto distopine tvirtove, kur buvo dislokuota apie 25 tūkst. Nacionalinės gvardijos narių, kuriems buvo pavesta neleisti pasikartoti sausio 6-ąją įvykdytai atakai, per kurią žuvo penki žmonės. Aukščiausiasis Teismas trečiadienio rytą pranešė, kad buvo gautas grasinimas susprogdinti bombą.

Dėl siaučiančios koronaviruso pandemijos visuomenė negali dalyvauti prisaikdinimo ceremonijoje.

Lietuvos ir pasaulio lyderiai pasveikino naująjį JAV prezidentą J. Bideną

Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda pasveikino naująjį Jungtinių Valstijų prezidentą J. Bideną.

„Sveikinimai, prezidente Joe Bidenai, jūsų inauguracijos proga. Lietuva pasiryžusi dirbti kartu kaip artimi draugai ir sąjungininkai, stiprinant mūsų nepakeičiamą transatlantinį ryšį. Mes branginame JAV indėlį į Baltijos regiono saugumą ir tikimės gilinti abipusius ryšius“, – savo „Twitter“ paskyroje trečiadienį paskelbė G. Nausėda.

Pasaulio lyderiai sakė nekantraujantys pradėti dirbti su naujuoju JAV prezidentu J. Bidenu, prisaikdintu po ketverių neramių D. Trumpo vadovavimo metų.

Europos Sąjunga

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis socialiniame tinkle „Twitter“ pasveikino tiek J. Bideną, tiek naująją viceprezidentę K. Harris ir pridūrė: „Atėjo laikas sugrąžinti tikrumą ir sveiką protą bei pagyvinti mūsų ES ir JAV santykius.“

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen savo ruožtu sakė: „Europa yra pasirengusi naujai pradžiai.“

Iranas

Prezidentas Hassanas Rouhani pasveikino „tirono“ D. Trumpo pasitraukimą. Teheranas ne kartą ragino Vašingtoną atšaukti sankcijas, įvestas dėl jo branduolinių ambicijų.

„Tikimės, kad (J. Bideno administracija) grįš prie teisės ir įsipareigojimų, ir bandys per ateinančius ketverius metus, jei galės, pašalinti pastarųjų ketverių metų dėmes“, – sakė H. Rouhani.

J. Bideno administracija nori, kad Jungtinės Valstijos grįžtų į svarbų Irano branduolinį susitarimą, iš kurio D. Trumpas pasitraukė, bet pabrėžia, kad Teheranas turėtų įsipareigoti griežtai laikytis sutarties sąlygų.

Izraelis

Premjeras Benjaminas Netanyahu paragino J. Bideną „stiprinti“ ilgalaikį abiejų šalių aljansą.

„Tikiuosi, kad galėsiu kartu su jumis toliau stiprinti JAV ir Izraelio aljansą, toliau plėsti taiką tarp Izraelio ir arabiškojo pasaulio ir kovoti su bendrais iššūkiais, iš kurių svarbiausia yra Irano keliama grėsmė“, – vaizdo įraše sakė B. Netanyahu.

NATO

„Šiaurės Amerikos ir Europos ryšys yra mūsų saugumo pagrindas, o stipri NATO yra naudinga tiek Šiaurės Amerikai, tiek Europai“, – sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

„NATO sąjungininkai turi drauge spręsti saugumo pasekmes dėl Kinijos iškilimo, terorizmo grėsmės, taip pat ir Afganistane bei Irake, ir atkaklesnės Rusijos“, – pridūrė jis.

Vatikanas

Popiežius Pranciškus paragino J. Bideną skatinti pasaulyje „susitaikymą ir taiką“.

„Tuo metu, kai mūsų žmogiškosios šeimos patiriamos pragaištingos krizės reikalauja toliaregiško ir vieningo atsako, meldžiuosi, kad jūsų sprendimai būtų kreipiami rūpesčio kurti visuomenę, pažymėtą tikro teisingumo ir laisvės“, – sakoma pontifiko pranešime.

Rusija

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas sakė, kad Rusija sieks „gerų santykių su Jungtinėmis Valstijomis“, o Užsienio reikalų ministerijos pranešime sakoma, kad ji tikisi „konstruktyvesnio“ požiūrio į artėjančias derybas dėl ginkluotės kontrolės.

JAV ir Rusija netrukus po J. Bideno prisaikdinimo ketina aptarti naujosios Strateginės ginkluotės mažinimo (START) sutarties pratęsimą.

2010 metais sudaryta naujoji START sutartis riboja Rusijos ir JAV branduolinius arsenalus ir turi liautis galioti vasario 5 dieną. Tai yra paskutinis tebegaliojantis branduolinių arsenalų ribojimo paktas tarp abiejų šalių.

Vokietija

Didžiausios Europos ekonomikos, Vokietijos, prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris sakė, jog jam „labai palengvėjo“, kad J. Bidenas pakeitė D. Trumpą JAV prezidento poste, pavadindamas tai „gera diena demokratijai“.

Jis teigė, jog Vokietija nekantriai laukia „žinojimo, kad mes vėl turime JAV kaip būtiną partnerę“ sprendžiant su „koronaviruso pandemija, klimato kaita, saugumo problemomis, ginklų kontrole ir nusiginklavimu bei daugeliu vykstančių konfliktų visame pasaulyje“ susijusius klausimus.

Prancūzija

Vyriausybės atstovas Gabrielis Attalis sakė, kad J. Bideno įsipareigojimai vėl prisijungti prie Pasaulio sveikatos organizacijos, vadovaujančios pasaulinei reakcijai į COVID-19 pandemiją, ir Paryžiaus klimato susitarimą, iš kurių nusprendė pasitraukti D. Trumpas, yra „nepaprastai svarbūs“.

Jungtinė Karalystė

Premjeras Borisas Johnsonas, sulaukęs kritikos dėl savo glaudžių santykių su D. Trumpu, teigė nekantriai laukiantis „artimo bendradarbiavimo“ su J. Bidenu.

„Kovojant su COVID-19 ir klimato kaita, [sprendžiant] gynybos, saugumo [klausimus] ir skatinant bei ginant demokratiją, mūsų tikslai yra tie patys, ir mūsų šalys dirbs ranka rankon, kad jų pasiektų“, – sakė jis.

Airija

„Šiandien tikras Airijos draugas @JoeBiden tapo 46-uoju JAV prezidentu“, – tviteryje parašė ministras pirmininkas Michealas Martinas.

„Tai istorijos ir vilties diena, ir aš tikiuosi užmegzti vis glaudesnius ryšius tarp mūsų dviejų puikių šalių“, – pridūrė jis.

Kanada

„Mūsų dvi šalys yra daugiau nei kaimynės – esame artimi draugai, partneriai ir sąjungininkai“, – sakė ministras pirmininkas Justinas Trudeau, pažadėjęs Kanados bendradarbiavimą kovojant su koronaviruso pandemija, su klimato kaita ir siekiant tvaraus ekonomikos atsigavimo.

Indija

Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi „Twitter“ parašė: „Nuoširdžiausiai sveikinu @JoeBiden jam pradėjus eiti Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento pareigas. Tikiuosi bendradarbiauti su juo stiprinant Indijos ir JAV strateginę partnerystę.“

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 01 20 18:55
Spausdinti