Meniu
Prenumerata

trečiadienis, sausio 19 d.


DVIPOLIS PASAULIS
J. Bidenas nurodė persvarstyti karinę strategiją Kinijos atžvilgiu: pirmiausia – diplomatija
BNS
Scanpix
Iš kairės: Ll. Austinas, J. Bidenas ir K. Harris.

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį nurodė iš naujo apsvarstyti Amerikos karinę strategiją Kinijos atžvilgiu ir pareiškė, kad šaliai būtina laikytis „stiprios“ pozicijos, taip pat pažadėjo, kad jo administracija jėgos griebtųsi tik kraštutiniu atveju.

Per pirmąjį savo vizitą Pentagone nuo darbo prezidento poste pradžios J. Bidenas taip pat užsiminė keisiantis savo pirmtako Donaldo Trumpo nustatytą kryptį ir pažadėjo JAV gynybos pajėgoms, kad šalies saugumo reikalai bus atskirti nuo vidaus politikos.

„Niekada neužtrauksiu jums negarbės, niekada nesiliausiu jūsų gerbęs“, – sakė prezidentas, šalia jo stovint viceprezidentei Kamalai Harris ir gynybos sekretoriui Lloydui Austinui.

„Niekada nepolitizuosiu jūsų atliekamo darbo“, – pridūrė jis.

Po susitikimo su Pentagono kariniais ir civiliais vadovais J. Bidenas paskelbė trumpų komentarų ir pabrėžė, kad Kinija yra pagrindinė grėsmė Jungtinėms Valstijoms.

Jis paskelbė įkuriantis Gynybos departamente specialią darbo grupę Kinijos klausimams ir nurodė nedelsiant persvarstyti karinę strategiją Pekino metamo iššūkio atžvilgiu.

Šis žingsnis yra būtinas, „kad galėtume nubrėžti tvirtą kelią į priekį su Kinija susijusiuose reikaluose, ir tam reikės visos vyriausybės pastangų“, pridūrė jis.

„Turime atremti Kinijos keliamus didėjančius iššūkius – palaikyti taiką ir ginti savo interesus Indijos ir Ramiojo vandenyno regione bei visame pasaulyje“, – pridūrė jis.

„Pirmiausia – diplomatija“ 

Nauja darbo grupė turės per keturis mėnesius parengti vertinimų ir rekomendacijų dėl JAV karinės strategijos Kinijos atžvilgiu, pajėgų struktūros ir veikimo, taip pat aljansų ir dvišalių gynybos ryšių su Pekinu.

J. Bidenas sakė, kad Pentagono darbo persvarstymą turi paremti abi pagrindinės partijos ir Kongresas; šis procesas taip pat turėtų įtraukti sąjungininkus ir kitus partnerius.

„Būtent taip atremsime Kinijos iššūkį ir užtikrinsime, kad Amerikos žmonės laimėtų konkurenciją ateityje“, – pridūrė prezidentas.

J. Bidenas, kurio velionis sūnus Beau tarnavo Irake vadovaujant Ll. Austinui, taip pat pažadėjo išlaikyti kariuomenę stiprią.

Tačiau tiek jis, tiek Ll. Austinas pabrėžė, jog naujoji administracija vadovaujasi principu „pirmiausiai – diplomatija“. D. Trumpas buvo atmetęs ankstesnę politiką ir pakeitęs ją griežtesnės linijos ir agresyvesne strategija sąjungininkų ir priešininkų atžvilgiu su šūkiu „Pirmiausiai – Amerika“.

„Labai dažnai mūsų ginkluotosios pajėgos ir Gynybos departamento personalas [lemia], kaip likęs pasaulis mato Ameriką“, – kalbėjo J. Bidenas.

„Tačiau mūsų šalis yra saugesnė ir stipresnė, kai vadovaujame ne vien savo galios pavyzdžiu, o kai mūsų pavyzdys tampa galia“, – pabrėžė jis.

J. Bidenas sakė „niekada nedvejosiantis“ siųsti JAV pajėgų Amerikos gyvybiniams interesams ginti, bet pridūrė manantis, kad „jėga turėtų būti paskutinioji priemonė, o ne pirmoji“.

Visokeriopa įvairovė

Per savo viešnagę Pentagone J. Bidenas taip pat aplankė ekspoziciją, pabrėžiančią dažnai menkai žinomą afroamerikiečių indėlį JAV kariuomenėje.

Tiek Pentagono vadovas Ll. Austinas, tiek viceprezidentė K. Harris yra pirmieji šiuos postus užėmę afroamerikiečiai.

Prezidentas atkreipė dėmesį į 22 juodaodžius ginkluotųjų pajėgų narius, apdovanotus aukščiausiu JAV kariniu apdovanojimu – Garbės medaliu, taip pat pirmuosius, iškilusius iki generolo rango.

„Visa tai yra užtvaras naikinančios tarnybos ilgos istorijos dalis, – kalbėjo jis. – Šiuo metu daugiau kaip 40 proc. mūsų aktyviosios tarnybos narių yra tamsiaodžiai.“

J. Bidenas sakė, kad mažumoms, kurioms yra menkai atstovaujama Pentagono pareigūnų korpuse, reikia suteikti daugiau galimybių.

„Jau seniai laikas, kad visa įvairovė ir visa mūsų pajėgų stiprybė būtų atspindėta kiekvienu lygiu šiame departamente, įskaitant mūsų gynybos sekretorių“, – nurodė prezidentas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 02 11 09:26
Spausdinti