Meniu
Prenumerata

trečiadienis, birželio 16 d.


IZRAELIS
Izraelio prezidentu išrinktas I. Herzogas
BNS
Scanpix
I. Herzogas (kairėje).

Izraelio politikos veteranas Isaacas Herzogas, iškilios politikų šeimos narys, trečiadienį buvo išrinktas parlamento nauju žydų valstybės prezidentu.

H. Herzogo kandidatūrą 120 vietų Knesete palaikė 87 įstatymų leidėjai.

Jo varžovė buvo 67 metų Miriam Peretz, anksčiau dirbusi mokyklos direktore vienoje nausėdijoje. Ji buvo praminta „sūnų motina“, kai prarado du iš šešių savo vaikų, kai jie tarnavo Izraelio kariuomenės karininkais.

Prezidento rinkimai parlamente įvyko Izraelio politikams skubant iki nustatyto galutinio termino vidurnaktį susitarti dėl naujos koalicinės vyriausybės sudarymo. Jos paskyrimas užbaigtų ministro pirmininko Benjamino Netanyahu, ilgiausiai Izraelio premjero pareigas einančio politiko, 12 metų trukusį valdymą.

I. Hercogas, buvęs centro kairiosios Darbo partijos lyderis ir ministras, taps 11-uoju žydų valstybės vadovu nuo Izraelio įkūrimo 1948 metais ir šiame daugiausiai reprezentaciniame poste pakeis Reuveną Rivliną, išrinktą 2014 metais.

Izraelio prezidentui palikti menki įgaliojimai. Po parlamento rinkimų jis susitinka su politinių partijų lyderiais ir paveda kandidatams formuoti vyriausybes. Vykdomoji valdžia šalyje priklauso ministrui pirmininkui.

Tačiau prezidentas gali suteikti malonę – tai potencialiai svarbi funkcija, turint galvoje, kad B. Netanyahu šiuo metu teisiamas dėl dėl kyšininkavimo, sukčiavimo ir piktnaudžiavimo pasitikėjimu.

I. Herzogas prezidento pareigas perims liepos 9 dieną.

I. Herzogas, kilęs iš vienos iškiliausių Izraelio šeimų, pirmą kartą į Knesetą buvo išrinktas 2003 metais. Pastaruoju metu jis vadovavo Izraelio žydų agentūrai (JAFI) – didžiausiai pasaulyje žydų ne pelno organizacijai, besirūpinančiai ryšiais su žydų imigrantais ir diaspora.

I. Hercogo išrinkimas prezidentu tą dieną, kai B. Netanyahu politiniai oponentai gali sudaryti susitarimą, užbaigsiantį jo valdymą, yra įdomus sutapimas. 2015 metais jis bandė nušalinti premjerą, pateikdamas save kaip santūrų, diplomatišką politiką, savo elgesiu smarkiai besiskiriantį nuo „karaliaus Bibi“.

I. Herzogas, šeštojo Izraelio prezidento ir buvusio ambasadorius Jungtinėse Tautose Chaimo Herzogo sūnus bei garsaus diplomato ir valstybininko Abbos Ebano sūnėnas, pasisako už konflikto su palestiniečiais užbaigimą įkuriant Palestinos valstybę.

Per 2015 metų kampaniją jis žadėjo atgaivinti taikos procesą ir netgi sakė esąs pasirengęs „perkelti“ žydų nausėdijas, jei tai bus būtina.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 06 02 16:07
Spausdinti