Meniu
Prenumerata

pirmadienis, lapkričio 23 d.
BREXITAS
ES perspėja dėl laukiančių įtemptų derybų su JK
BNS
Scanpix
Ursula von der Leyen.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) trečiadienį perspėjo Jungtinę Karalystę, kad ji gali netekti laisvos prieigos prie Europos rinkos, jeigu atsisakys pratęsti derybas dėl partnerystės ateityje po 2020-ųjų metų.

Šis aukščiausio rango Europos Sąjungos pareigūnės perspėjimas britų ministrui pirmininkui Borisui Johnsonui (Borisui Džonsonui) nuskambėjo prieš jų susitikimą, likus trims savaitėms iki „Brexito“. Tai bus pirmasis U. von der Leyen susitikimas su britų premjeru nuo jos kadencijos pradžios.

Abi pusės nekantrauja judėti toliau ir praeityje palikti ilgiau nei trejus metus trukusią sumaištį bei kandžias replikas, lydėjusias 2016 metais Didžiosios Britanijos referendumu priimtą sprendimą nutraukti dešimtmečius trukusią narystę Bendrijoje.

Gruodžio mėnesį vykusiuose rinkimuose B. Johnsonas užsitikrino tvirtą daugumos palaikymą parlamente ir iš esmės užsitikrino, kad jo paruošta „skyrybų“ su ES sutartis bus patvirtinta iki sausio 31 dienos.

Tačiau tai reiškia, kad Londonui ir Briuseliui teks vos per 11 mėnesių – iki 2020 metų pabaigos – susitarti dėl naujos ekonominės partnerystės, reglamentuojant visas sritis, pradedant prekyba baigiant duomenų apsaugą.

„Derybos bus įtemptos, ir kiekviena iš šalių padarys viską, kas joms geriausia“, -  pareiškė U. von der Leyen, sakydama kalbą Londono ekonomikos mokykloje.

Kompromisas

Antradienio vakarą Dauningo gatvė pranešė, kad B. Johnsonas EK vadovei pasakys, kad pereinamojo laikotarpio „pratęsimo nebus“.

Kol vyks derybos, pereinamuoju 11 mėnesių laikotarpiu JK privalės laikytis ES įstatymų ir mokėti narystės mokesčius.

„Daugiau nei trejus metus laukę, kad „Brexitas“ įvyktų, Britanijos ir ES piliečiai pagrįstai tikisi, kad derybos dėl ambicingo laisvosios prekybos susitarimo baigsis laiku“, – pareiškė Dauningo gatvė.

U. von der Leyen trečiadienį atsakė, jog tai reiškia, kad po 2020-ųjų Britanija veikiausiai neteks nevaržomos prieigos prie savo artimiausios prekybos partnerės rinkos.

„Kiekvienas pasirinkimas turi pasekmę. Kiekvienas sprendimas turi kompromisą, – pareiškė ji. – Kuo daugiau bus nukrypimų, tuo silpnesnė turi būti partnerystė.“

„Nepratęsus pereinamojo laikotarpio po 2020 metų, nereikia tikėtis susitarimo dėl kiekvieno atskiro mūsų naujos partnerystės aspekto, – perspėjo U. von der Leyen. – Turėsime išskirti prioritetus.“

Pasak EK vadovės, jos svarbiausias prioritetas – užtikrinti, kad būtų išvengta „kietojo“ išstojimo be jokios sutarties.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 01 08 21:53
Spausdinti