Meniu
Prenumerata

antradienis, kovo 9 d.


BALTARUSIJA
Baltarusija pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl opozicijos Koordinacinės tarybos veiklos
BNS
Scanpix
Olga Kovalkova ir Maksimas Znakas per pirmąjį Koordinacinės tarybos susitikimą

 Baltarusijos prokurorai pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl opozicijos mėginimo „užgrobti valdžią“, prezidento Aliaksandro Lukašenkos oponentams įkūrus Koordinacinę tarybą, turinčią vadovauti taikiam valdžios perdavimui po ginčijamų valstybės vadovo rinkimų, trečiadienį pranešė pareigūnai.

„Tokios tarybos įkūrimas ir veikla yra nukreipta į valdžios užgrobimą ir kenkia Baltarusijos nacionaliniam saugumui“, – vaizdo pranešime sakė generalinis prokuroras Aliaksandras Kaniukas. Jis pridūrė, kad Koordinacinės tarybos įkūrimas, inicijuotas pagrindinės opozicinės kandidatės Sviatlanos Cichanouskajos štabo, yra „prieštaraujantis konstitucijai“.

Autoritarinis lyderis A. Lukašenka, esantis valdžioje jau 26 metus, paskelbė užsitikrinęs šeštą kadenciją per anksčiau šį mėnesį įvykusius rinkimus. Tai išprovokavo didelius opozicijos protestus, o teisėsaugos pastangas malšinti demonstracijas brutaliomis priemonėms pasmerkė Vakarų šalių lyderiai.

S. Cichanouskajos sąjungininkai šią savaitę sušaukė Koordinacinės tarybos pirmąjį posėdį ir paragino surengti naujus rinkimus.

Baltarusijos tyrimų komitetas patvirtino, kad pradėtas baudžiamasis tyrimas dėl viešų raginimų užgrobti valdžią, valstybinė naujienų agentūra BelTA citavo šios agentūros vadovą Ivaną Naskevičių.

Pasak jo, generalinė prokuratūra trečiadienį pradėjo tyrimą dėl „viešų raginimų užgrobti valstybės valdžią ir vykdyti veiksmus, kuriais siekiama daryti žalą Baltarusijos nacionaliniam saugumui, naudojantis masinės informacijos priemonėmis arba pasauliniu kompiuterių tinklu – internetu“.

A. Lukašenkos pergalės paskelbimas po rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų išprovokavo didžiausias demonstracijas Baltarusijoje nuo šalies nepriklausomybės paskelbimo 1991 metais, kai subyrėjo Sovietų Sąjunga.

Pirmosiomis protestų dienomis milicijai brutaliai mėginant malšinti demonstracijas buvo sulaikyta beveik 7 tūkst. žmonių. Šimtai protestuotojų buvo sužeisti ir hospitalizuoti, taip pat buvo daug pranešimų apie sulaikytųjų mušimus, kankinimus ir prieš juos nukreiptą psichologinį smurtą. Mažiausiai trys protestų dalyviai žuvo.

Trečiadienį Europos Sąjunga paskelbė nepripažįstanti rinkimų Baltarusijoje rezultatų ir pradedant rengti sankcijas atsakingiesiems už balsų klastojimą ir smurtą prieš taikius protestuotojus.

A. Lukašenka nepaisė raginimų atsistatydinimų ir šią savaitę nurodė saugumo tarnyboms imtis tolesnių priemonių neramumams malšinti. Jis taip pat paliepė sustiprinti sienų apsaugą, kad į šalį nebūtų slapta įvežta ginklų ar pinigų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 08 20 15:51
Spausdinti