Meniu
Prenumerata
pirmadienis, balandžio 6 d.
Artimieji Rytai: amerikiečiai kaltina programišius, vokiečių ministras jaučia D. Trumpo įtaką
BNS
Dohos diplomatinis kvartalas (Reuters nuotr.)

Konfliktas, kurio metu keturios šalys paskelbė nutraukiančios santykius su Kataru gali būti iššauktas pašalinių jėgų. JAV žvalgybos pareigūnai laikosi nuomonės, kad kalta rusų programišių paskelbta melaginga naujiena, tuo tarpu Vokietijos užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis mano, kad konflikto kontekstas ir grėsmės yra daug platesni.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis antradienį apkaltino JAV prezidentą Donaldą Trumpą kurstant konfliktus Artimuosiuose Rytuose, kur Kataro kaimynės nutraukė diplomatinius ryšius su Doha, ir rizikuojant išprovokuoti naujas ginklavimosi varžybas. „JAV prezidento D.Trumpo pastarieji stambūs kariniai susitarimai su Persijos įlankos karalystėmis kelia naujų ginklavimosi varžybų riziką. Ši politika yra visiškai klaidinga ir Vokietijos politika tikrai nėra tokia. Esu labai sunerimęs dėl to, kaip dramatiškai vystosi įvykiai, ir dėl pasekmių visam regionui“, – sakė Vokietijos diplomatijos vadovas per interviu su dienraščiu „Handelsblatt“, kuris išspausdintas trečiadienį. Pirmadienį Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Egiptas, ir Bahreinas nutraukė diplomatinius ryšius su Kataru ir uždarė oro, jūros ir sausumos kelius su šia šalimi. Kitą dieną D.Trumpas pritarė šalių sprendimui izoliuoti Katarą, kuriame yra įsikūrusi didžiausia JAV oro bazė regione. Be kita ko, jis užsiminė, kad Doha galbūt finansuoja ekstremistines grupuotes. Saudo Arabijoje dalyvaujant JAV prezidentui buvo sudaryta stambi ginkluotės pardavimo sutartis. Vašingtono ir Saudo Arabijos sudarytas beveik 110 mlrd. dolerių vertės susitarimų paketas apima tankus, kovinius laivus bei priešraketinės gynybos sistemas. S.Gabrielis sakė nepritariąs visiškai Kataro izoliacijai, ir sakė, kad šis žingsnis kelia grėsmę netgi šios šalies egzistavimui. „Tokia santykių „Trumpifikacija“ tokiame krizėms jautriame regione yra itin pavojinga. Pražūtingas konfliktas tarp kaimynų yra paskutinis dalykas, kurio mums reikia“, – teigė jis.  

Tikėtina įsilaužimo tikimybė

Kai programišiai praeitą mėnesį patalpino suklastotą pranešimą Kataro valstybinės naujienų agentūros sistemoje, JAV Federalinio tyrimų biuro (FTB) ekspertai gegužės pabaigoje apsilankė Katare, kad ištirtų numanomą kibernetinį įsilaužimą, nurodė CNN. Saudo Arabija rėmėsi ta naujiena, argumentuodama, kodėl nusprendė paskelbti diplomatinę ir ekonominę blokadą prieš Katarą, teigiama CNN pranešime. Kataro vyriausybė nurodė, kad gegužės 23 dieną pasirodžiusiame pranešime buvo melagingų pareiškimų apie emyrato vadovą, kad jis esą palaiko draugiškus santykius su Iranu ir Izraeliu ir abejoja, ar JAV prezidentui Donaldui Trumpui pavyks ilgai išsilaikyti savo poste, sakoma CNN pranešime. Kataro užsienio reikalų ministras šeichas Mohammedas bin Abdulrahmanas al Thani televizijai sakė, kad FTB patvirtino, kad buvo įsilaužta į agentūros sistemą ir ten patalpinta netikra naujiena. „Kad ir kokie kaltinimai buvo mesti, jie visi paremti melaginga informacija, ir mes manome, kad visa krizė paremta melaginga informacija“, – sakė jis CNN. „Viskas prasidėjo nuo suklastoto naujienų pranešimo, įdėto į mūsų nacionalinės naujienų agentūros (sistemą) – į ją buvo įsilaužta, ir tai patvirtino FTB“, – pridūrė jis. Jei šie kaltinimai yra teisingi, jie galbūt patvirtina, jog Maskva stengiasi kištis į JAV užsienio politiką. Be to, jie galbūt pagrindžia amerikiečių žvalgybos nuogąstavimus, kad rusų programišiai bandė paveikti praėjusių metų prezidento rinkimus, pasibaigusius netikėta D.Trumpo pergale. Kremlius savo ruožtu šiuos kaltinimus neigia.

Konfliktas įsibėgėja

Tuo tarpu, griežti Jungtinių Arabų Emyratų žingsniai rodo, jog konfliktas tik įsibėgėja. Trečiadienį paskelbta, kad Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) ėmėsi dar griežtesnių sankcijų prieš teroristinių grupuočių rėmimu įtariamą šalį – ten nuo šiol yra uždrausta teigiamai atsiliepti apie Katarą, praneša naujienų agentūra Reuters. Prieš bet kokios simpatijos reiškimą Katarui ar prieštaravimą Jungtinių Arabų Emyratų pozicijai, socialiniuose tinksluose ar bet kokia kita forma, bus imtasi griežtų veiksmų,  JAE generalinį prokurorą Hamad Saif al-Shamsi citavo Gulf News. Nepaklususiems šiam įsakui gresia įkalinimas arba 500 tūkst. dirhamų bauda. Nuo diplomatinės krizės pradžios Kataras yra viena daugiausiai atsiliepimų sulaukusi tema socialiniame tinkle Twitter, kuris ypač populiarus arabų šalyse. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.
2017 06 07 12:32
Spausdinti