Meniu
Prenumerata

trečiadienis, gegužės 27 d.
LENKIJA
A. Duda pasirašė „antsnukio įstatymą“ – baus teismų reformas kritikuojančius teisėjus
BNS
Scanpix
Lenkijos pareigūnas.

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda antradienį pasirašė kontroversišką įstatymą, numatantį nuobaudas teisėjams, kritikuojantiems vyriausybės vykdomas teismų reformas.

ES tvirtina, kad šios reformos neatitinka įstatymo viršenybės principo.

Lenkijos žmogaus teisių komisaras ir opozicijos politikai netrukus sukritikavo šį prezidento sprendimą. Šie tvirtina, kad jis kenkia teismų nepriklausomumui, ir tai pavadino pirmu žingsniu Lenkijos išstūmimo iš ES teisinės sistemos link.

Teisės aktas leidžia drausminti teisėjus, „kurių viešoji veikla nesuderinama su teismų ir teisėjų nepriklausomumo principais“.

Įstatymas draudžia teisėjams dalyvauti veikloje, kuri būtų vertinama kaip politiškai motyvuota. Jis taip pat apriboja teisėjų teisę kurti nepriklausomas institucijas, draudžia jiems kritikuoti paskyrimus teismų sistemoje.

Nuobaudos teisėjams svyruos nuo piniginės baudos iki atleidimo.

Valdančiosios dešiniojo sparno partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) parengtas įstatymas praėjusį mėnesį buvo prastumtas parlamente, tačiau jį smarkiai kritikavo tiek Europos Komisija, tiek įtakingos Europos Sąjungos teisminės institucijos – tvirtino, kad teisės aktas kelia grėsmę teismų nepriklausomumui.

Teisėjai iš beveik visų ES valstybių sausį prisijungė prie šimtų savo lenkų kolegų Varšuvoje, protestuojančių prieš nuobaudas teisėjams numatantį įstatymą.

Liberalų kandidatė į prezidentus Malgorzata Kidawa-Blonska, pagrindinė A. Dudos varžovė gegužę vyksiančiuose valstybės vadovo rinkimuose, antradienį pareiškė, kad naujasis įstatymas „pašalina Lenkiją iš Europos teisinės sistemos“.

Jai pritarė ir Lenkijos žmogaus teisių komisaras Adamas Bodnaras. „Šiandien Lenkija žengė didžiulį žingsnį teisinio „Polexito“ link“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė A. Bodnaras. 

Jis pridūrė, kad tai yra „liūdna diena Lenkijai, ES, įstatymo viršenybei ir piliečių teisiniam saugumui“.

Šis teisės aktas tėra vienas iš daugelio prieštaringai vertinamų teismų reformų, kurių ėmėsi 2015 m. į valdžią atėjusi PiS.

Vyriausybė tvirtina, kad jos reformų tikslas yra kova su korupcija teismų sistemoje, kurioje tebelikę komunistinio laikotarpio atgyvenų.

Tačiau kritikai, įskaitant įtakingas Europos teismines institucijas, tvirtina, kad šios reformos pažeidžia įstatymo viršenybės principą, todėl kelia grėsmę Lenkijos demokratijai.

2017 metų pabaigoje Briuselis pradėjo precedento neturintį drausminį procesą prieš Lenkiją dėl „sisteminių grėsmių“, kurias teisės viršenybei esą kelia reformos. Dėl šios procedūros Lenkijai gali būti įšaldytos balsavimo ES institucijose teisės.

A. Duda minimą teisės aktą pasirašė praėjus kelioms valandoms po to, kai Lenkijoje viešėjęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas perspėjo Varšuvą nekenkti europietiškoms vertybėms ir taisyklėms.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 02 05 10:24
Spausdinti