Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, balandžio 18 d.


Pasaulis
LIETUVOS STAČIATIKIAI
Kremliaus bažnyčia: ar stačiatikių bažnyčia galėtų priklausyti ne Maskvai, bet Konstantinopoliui?
Maskvos ir visos Rusios patriarcho Kirilo parama Vladimiro Putino režimo invazijai į Ukrainą sukėlė atgarsių tarp Lietuvos stačiatikių. Girdėti perspėjimų ir apie galimas Rusijos stačiatikių bažnyčios grėsmes nacionaliniam saugumui.
The Economist
DIEVAS, MAMONA IR NEKILNOJAMASIS TURTAS
Pasaulio religijoms po pandemijos teks suvesti galus
Dažnai religinei grupei reikia parduoti nekilnojamąjį turtą, daliai atšakų teks susijungti
Komentarai
SATYRA
Revoliucijos sargai ir tryptinio klausimas
Gyveni ir mokaisi. Iš dešimto karto buvau įsiminęs, kuo šiitai skiriasi nuo sunitų, bet po keleto mėnesių vėl pamiršau. Šiandien užmečiau akį, bet rytoj vėl neatsiminsiu – ar dėl rašidų, sunų ar kokių šventųjų akmenų? O gal paprasčiausiai dėl to, kad persai – indoeuropiečiai, o arabai – semitai? Bet šalia dar yra visokie tiurkai: azerai, turkai, uzbekai ir visi kiti totoriai, nuo kurių derėtų gelbėti brolius kurdus. Bet iraniečiai nepersistengia dėl kurdų turbūt dėl to, kad tie per silpnai Alachą garbina. Ir kurdų moterys – su automatais, be dievobaimingųjų gobtuvų.
Namie ir svečiuose
Svečias į namus – Dievas į namus
Lietuvoje gyvena 23 tūkst. sentikių. Nors skaičius nemažas, apie šios religinės bendruomenės kultūrą ir tradicijas žinome tik nuotrupas. Detalesnį jos paveikslą piešia Rasa Pangonytė.
Komentarai
Neišsižiok – ir tu neišsiduosi
Žmonės per daug kalba, o kalbėdami, žinoma, išsiduoda. Ne veltui liaudis patarinėja: jeigu nori atrodyti geras, gražus, protingas ir paslaptingas – tylėk. Nes prasižiosi, ir pradės tau iš burnos kristi žodžių gyvatės ir nesuprantami raidžių junginiai. Išaiškės neįmanomi dalykai, pavyzdžiui, kad Lietuvoje įmanoma būti rasistu.
Temos
Nusikaltimas ir išganymas: Salvadoro gaujų nariai gręžiasi į religiją
Salvadore sakoma, jog iš nusikalstamos gaujos pasitraukiama tik lavonmaišyje. Bet Sarah Esther Maslin sužinojo, kad Sekminių bažnyčia siūlo būdą ištrūkti gyviems.
Aktualijos
Hibridinis karas keliasi į dangų
Ukraina siekia įkurti nepriklausomą stačiatikių bažnyčią. Jei tai pavyks, pokyčiai sukels grandininę reakciją politikoje, socialiniame gyvenime ir informacinėje erdvėje.
Aktualijos
Naisių politinė religija: nieko asmeniško, tik racionalus išskaičiavimas?
Valstybinės religijos Lietuvoje nėra. Kaip ir kliūčių realizuoti tikėjimo laisvę. Nepaisant to, bendruomenių skirstymas į religines ar nereligines verčia jas kovoti dėl valstybės pripažinimo. Šis, nors ir simbolinis, pirmiausia suteikia ekonomiškai išskaičiuotas ir pagrįstas privilegijas.
Komentarai
Religijos kritika: daugės ir aštrės?
Valstybinė vartotojų teisių agentūra nubaudė restoraną „Keulė rūkė“ už tikinčiųjų jausmų įžeidimą bei religinės neapykantos kurstymą. Viešojoje erdvėje pasirodžius įvairiems šio sprendimo vertinimams, pasigedau platesnių diskusijų, kokių visuomenėje vykstančių sociopolitinių procesų padariniu galėtume įvardyti šiuos atvejus.
Komentarai
„Tradicinės vertybės“, religingumas ir seksualinė orientacija: ar ir kaip įmanoma suderinti?
2017 metais publikuotą savo knygą „Statant tiltą: kaip Katalikų bažnyčia ir LGBT bendruomenė galėtų sukurti pagarba, gailestingumu ir jautrumu grįstus santykius“ (Building a Bridge: How the Catholic Church and the LGBT Community can enter into a Relationship of Respect, Compassion, and Sensitivity) jėzuitų vienuolis ir kunigas Jamesas Martinas pradeda prisiminimais apie 2016 m. Orlando mieste, Floridos valstijoje įvykusį teroro išpuolį naktiniame bare, kuriame rinkosi gėjai. Išpuolio metu žuvo 49 žmonės.
Kultūra
95 tezės, reformavusios pasaulį ir Lietuvą
Šiemet sukanka 500 metų, kai Martinas Lutheris paskelbė reformacijos pradžią žyminčias 95 tezes
Kultūra
Lietuva – religingiausia iš Baltijos šalių
Lietuvos gyventojai yra religingiausi tarp Baltijos šalių, rodo „WIN/Gallup International“ asociacijos su BALTMI rinkos tyrimų kompanija atliktas religinių įsitikinimų pasaulyje reprezentatyvus tyrimas.
Aktualijos
ES darbdaviai turi teisę neleisti demonstruoti religinių simbolių
Europos Sąjungos kompanijos gali uždrausti savo darbuotojams nešioti religinius ar politinius simbolius, tokius, kaip musulmonių ryšima skarelė, nusprendė Bendrijos aukščiausios instancijos teismas, antradienį paskelbęs nutartį svarbioje byloje.
ŽYMA
RELIGIJA