Meniu
Prenumerata
pirmadienis, vasario 17 d.
Grįžtantys prie jūros
Laura Čiginskaitė
(Jelenos Lebedevos nuotr.)

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras (KVMT) jau beveik tris dešimtmečius kviečia į tarptautinį operos ir simfoninės muzikos festivalį „Muzikinis rugpjūtis pajūryje“. Kam šiais metais bus skiriamas ypatingas dėmesys, Laurai Čiginskaitei pasakojo KVMT vadovė Laima Vilimienė.

– Kuo „Muzikinis rugpjūtis pajūryje“ šiemet bus ypatingas?

– Festivalio turinys turės kelias dedikacijas. Šiemet minimos muzikos klasiko Eduardo Balsio šimtosios metinės. KVMT daug renginių skiria kompozitoriaus muzikai aktualizuoti, ne išimtis – ir festivalis. Tam parengti du projektai. Laikrodžių muziejaus kiemelyje bus atliktas teatralizuotas E. Balsio dainų koncertas „Aš senas jūrininkas“, jo dirigentas – Egidijus Miknius, režisierė – Rūta Bunikytė. Šis projektas yra išskirtinis, naujas Lietuvos kultūrinėje aplinkoje – tai rezidencijos „Išbandyk profesiją“ finalinis akordas.

Kitas labai aktualus ir mums reikšmingas projektas – E. Balsio baleto „Eglė Žalčių karalienė“ premjera Palangos koncertų salėje. Tai nebus klasikinis baletas „ant puantų“, o labiau modernaus požiūrio šokio spektaklis, kurio choreografas – Martynas Rimeikis.

Kita mums visiems labai svarbi proga – Baltijos kelio trisdešimtmetis. Būtent tą dieną, rugpjūčio 23-iąją, Palangos bažnyčioje vyks koncertas „Vienybės muzika“, kuriame skambės Johno Rutterio „Magnificat“ ir – labai simboliška – Ludwigo van Beethoveno IX simfonijos finalas. Po koncerto jūros pakrantėse bus uždegti laužai – šitaip visi susijungsime simboliniame Baltijos kelyje. Festivaliu norėjome pasakyti, kad muzika turi labai daug veidų. Ji gali ir stebinti, ir džiuginti, ir pasakoti istorijas, ir sujungti.

– Kaip minėjote, vienas didžiausių festivalio akcentų – šokio spektaklis „Eglė Žalčių karalienė“. Kodėl pasirinkote būtent šį E. Balsio kūrinį?

– Baletas „Eglė Žalčių karalienė“ turbūt yra vienas įstabiausių, populiariausių, gražiausių E. Balsio kūrinių. Tai liudija ir faktas, kad jis ne kartą statytas Lietuvos scenose: premjera įvyko 1960-ųjų gegužę, po to buvo dar keturi pastatymai Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, pastarasis jų – 2015 m. Šiemet norėjome, kad talentingas jaunas choreografas M. Rimeikis perskaitytų šią muziką savo akimis ir mūsų teismui pateiktų naujos stilistikos šokio spektaklį. Tarp tų keturių pastatymų buvo ir klasikinių, ir šiek tiek modernesnių, bet dabar, tikiuosi, bus visiškai naujas žodis, naujas muzikos perskaitymas.

Be abejonės, tai buvo labai svarbus kūrinys ir pačiam kompozitoriui. E. Balsys vadinamas lietuvių muzikos marinistu, nes labai mylėjo jūrą, daug laiko čia praleido, kai rašė baletą. Tikėtina, kad būtent Palangoje, Balsių rezidencijoje J. Šliūpo gatvėje (beje, tas namas ir šiandien stovi), gimė ši muzika. Prisimenu, kaip dukra Dalia Balsytė pasakodavo, kad kiekvieną rytą anksti, kol nebūdavo žmonių, tėtis eidavo pasivaikščioti pajūriu, nes jūra buvo jo stichija. E. Balsys sakydavo: „Tu pažiūrėk, koks grožis – tai yra amžina.“ Jūra jam buvo amžinybės simbolis ir įkvėpimo šaltinis.

– Ištraukos iš šokio spektaklio bus parodytos ir Juodkrantėje, nemokamame renginyje. Kodėl pasirinktas toks variantas?

– Iš tiesų tai nėra atsitiktinis projektas. Ateidama dirbti į šį teatrą jau turėjau galvoje strateginę šalutinę temą, kad būtent veikalus, ypač naująsias premjeras, pristatytume bendruomenei. Idėja buvo kūrinius pateikti skirtingai, t. y. kad būtų pagrindinė didžioji premjera ir šiek tiek mažesnis jos variantas, kurį būtų galima edukaciniais, prusinimo, viešinimo tikslais pristatyti visai bendruomenei. Tai leistų susipažinti su veikalu ir labai trumpa forma suvokti esmę, taip pat tarsi užsiangažuoti ateiti pasižiūrėti viso kūrinio. Pristatymo Juodkrantėje – ištraukų iš „Eglės Žalčių karalienės“ – tikslas yra populiarinti, angažuoti, pritraukti, supažindinti kuo platesnę auditoriją.

– Vienas festivalio tikslų – pritraukti ne tik vietos auditoriją, bet ir turistų. Ar jaučiate jų susidomėjimą?

– Mes ir siekiame būti tokiu festivaliu, į kurį atvažiuotų klausytojai, žiūrovai iš visos Lietuvos. Tai festivalis, kuris vyksta vasarą, atostogų metu, o atostogaujant dar ir paklausyti puikios muzikos, pažiūrėti puikių spektaklių – didžiulis malonumas. Svarbu, kad žiūrovai tai žinotų, vertintų ir atvyktų.

„Muzikinis rugpjūtis pajūryje“, rugpjūčio 1–23 d., Klaipėda, Palanga ir Juodkrantė.

2019 08 10 02:15
Spausdinti