Meniu
Prenumerata
ketvirtadienis, vasario 20 d.
Aukcione išstatytas Lietuvai svarbus meno kūrinys
IQ

Mokslininkas, istorikas, akademikas Liudas Jovaiša ragina visuomenę padėti Bažnytinio paveldo muziejui įsigyti liturginės dailės kūrinį – procesijų vėliavos fragmentą su šv. Stanislovo Kostkos atvaizdu. Jis bus parduodamas šių metų gruodžio 5-ąją ARSVIA aukcione.

L. Jovaišos manymu, tai būtų puiki dovana šiam muziejui jo dešimtmečio ir Lietuvos jėzuitų jubiliejinių metų proga. Liturginio meno mėgėjas įsitikinęs, jog Bažnytinio paveldo muziejus tokiam objektui eksponuoti yra viena geriausių vietų visoje Lietuvoje, nes kryptingai specializuojasi liturginio sakralinio meno srityje. „Procesijų vėliavos fragmentas su šv. Stanislovo Kostkos atvaizdu būtų prieinamas visuomenei, tyrinėtojams ir bažnytinio meno mylėtojams, o Šv. Stanislovo Kostkos dienos (lapkričio 13-osios) proga galėtų papuošti Vilniaus Šv. Jonų arba Šv. Kazimiero bažnyčią, – sakė istorikas. – Muziejaus tokia specifika, meno kūriniai gali dalyvauti sakraliniame, krikščionių bendruomenės gyvenime. Būti ne tik eksponatais.“

Vykdyti įsigijimus sudėtinga

L. Jovaiša pabrėžė, jog šis muziejus neabejotinai būtų tinkamas minėtam kūriniui. Deja, muziejus nėra valstybinis, neturi biudžeto galimybių įsigyti naujų kūrinių: „Užsiima įvairiais kitais projektais: konservuoti, restauruoti, tyrinėti. Bet vykdyti įsigijimus sudėtinga.“

Liturginio meno, dailės istorijos požiūriu kūrinys vertingas tuo, kad yra vienas seniausių ir ankstyviausių tokio tipo išlikusių fragmentų. „Procesijų vėliavų iš tokių senų laikų turime vienetus, vos kelias. Tai liturginis kūrinys – tekstilė greit dėvisi, todėl iš ankstesnių amžių išlieka daug mažiau nei metalo dirbinių, liturginių indų“, – aiškino L. Jovaiša ir pridūrė, jog dauguma šalį pasiekusių procesijų vėliavų, kurios yra išlikusios, – iš XIX amžiaus antrosios pusės, taip pat tarpukario, sovietmečio laikotarpio.

Kad ir nedaug aukodami, be didelio nuostolio savo biudžetui kartu prisidėtume prie bendro tikslo.

Kitas svarbus dalykas, pasak L. Jovaišos, sakralinis jėzuito šv. Stanislovo Kostkos atvaizdas itin svarbus Lietuvai. Jo asmenybės kultas anksčiau buvo labai paplitęs ir kaip jėzuitų šventojo, ir kaip jėzuitų mokyklų mokinių globėjo.

ARSVIA aukciono atstovas portalui Alfa.lt pasakojo, jog procesijų vėliavos fragmentą su šv. Stanislovo Kostkos atvaizdu įsigijo privatus kolekcininkas (pavardės neatskleidė dėl duomenų apsaugos politikos) kone prieš dvidešimtmetį viename Vilniaus antikvariatų.

Vieno seniausių šios rūšies liturginės dailės kūrinių Lietuvoje aukciono siūloma pradinė kaina – 800 eurų, estimacija – 1400–2000 eurų.

Reikšminga auka

Prašydamas paremti iniciatyvą L. Jovaiša rėmėsi bibliniu pasakojimu apie našlės skatiką. Turtuoliai aukojo dideles sumas. Vis dėlto jų auka nebuvo pati reikšmingiausia. Vargšė našlė į aukų skrynią įmetė du smulkius pinigėlius. Į tai dėmesį atkreipė vien tik Jėzus, kuris, pasišaukęs mokinius, davė jiems savo pamokymą, stulbinantį ir drauge išlaisvinantį žmogų iš visokių sąlyginumų bei baimės prieš Dievą: ši našlė paaukojo daugiau už visus kitus.

Tikroji ir esminė priežastis, dėl ko Jėzus taip išaukštino našlės auką, slypi jo žodžiuose: „Visi aukojo iš to, kas jiems atlieka, o ji iš savo neturto įmetė visa, ką turėjo, visus savo išteklius.“

L. Jovaišos tikinimu, padėti Bažnytinio paveldo muziejui įsigyti liturginės dailės kūrinį – tai galimybė skleistis bendruomeniškumui. „Kad ir nedaug aukodami, be didelio nuostolio savo biudžetui kartu prisidėtume prie bendro tikslo. Ne vienas fundatorius, o daug – simbolinė auka leistų daugeliui pasijusti muziejaus geradariais. Atėjęs su artimaisiais galėtum sakyti: ir aš prisidėjau, kad šis kūrinys būtų eksponuojamas“, – sakė L. Jovaiša.

2019 11 18 10:17
Spausdinti