Meniu
Prenumerata

pirmadienis, birželio 21 d.


KOMENTARAS
Šalin rankas nuo savigarbos
Viktorija Vitkauskaitė

Jau turbūt visi spėjome pasipiktinti situacija, nutikusia prezidentūroje teikiant Nacionalines kultūros ir meno premijas. Viešumos vengianti aktorė Viktorija Kuodytė tądien tapo labiausiai linksniuojamu žmogumi šalyje, kai net ne dėl biurokratinės klaidos, o dėl biurokratinio požiūrio buvo neįleista į ceremoniją, kurioje turėjo būti apdovanota.

Tokiais atvejais visuomet įdomu stebėti, kaip žūtbūtinis noras rasti kaltus susipina su pastangomis mąstyti originaliau arba išgelbėti savo kailį, o tai naratyvą pasuka keistokais keliais. Štai ir šįsyk dalis kaltinančiųjų radarų netrukus pasisuko į pačius laureatus. Pirmiausia – į aktorę, kad ši, neatlaikiusi F. Kafkos „Pilies“ vertos akistatos su apsaugininkais, išėjo ir negrįžo. O tada – į kitus apdovanotuosius – kodėl šie neplėšė marškinių, nešūkavo prezidentūroje ir protestuodami vorele neišėjo paskui V. Kuodytę.

O juk viskas paprasta. Aktorė iš prezidentūros išėjo dėl vienintelės priežasties – nes turi savigarbos. Ir ačiū Dievui. Tokių žmonių, kurie turi savigarbos ir žino savivertės skonį, mums reikia kuo daugiau, net jei dažnai dėl to gresia kaltinimai arogancija. O viešai girdima nuostaba, esą didelio čia daikto, ar jau neturime tikrų problemų, tik paliudija savigarbos stoką mūsų visuomenėje.

Liūdniausia, kad institucija sugadino šventę vienam žmogui, o įsisiūbavusi nuomonių ir komentarų banga kiek apkartino ją ir likusiems laureatams. Kodėl neišėjo iš ceremonijos, kodėl nekalbėjo apie už durų likusią kolegę, kodėl nesipiktino viešai? Visų pirma, numanau, jog jie prieš ceremoniją į visą situaciją net neturėjo progos įsigilinti – juk ir patiems tai buvo reikšminga diena, patiems, tikiu, iš jaudulio kiek greičiau plakė širdys, patiems reikėjo sužiūrėti, ar salėje yra ir jų mamos, apmąstyti būsimą padėkos kalbą. Antra, laureatai šiame renginyje buvo svečiai – ne šeimininkai. Ir ne svečiai turi spręsti šeimininkų problemas. Trečia, labai apmaudu, jog už ilgametį kūrybinį darbą įvertinti menininkai tarsi atsidūrė šio incidento šešėlyje, o ir šventinė nuotaika neabejotinai buvo apgadinta.

2020 03 13 19:12
Spausdinti