Meniu
Prenumerata

pirmadienis, birželio 21 d.


INTERVIU
K. Kaupinis: „Politika yra aukščiausios rūšies menas“
Ieva Šukytė

Debiutinis pilnametražis Karolio Kaupinio filmas „Nova Lituania“, paremtas geografo Kazimiero Pakšto gyvenimo istorija, nukels į 1938–1939 m. Ievai Šukytei režisierius pasakojo, kuo, jo manymu, XX a. ketvirtasis dešimtmetis panašus į šiandienę Lietuvą.

– Kalbos apie augančią karinę grėsmę, „Brexitas“, dešiniųjų politinių jėgų stiprėjimas – tokiame kontekste gimė jūsų filmas „Nova Lituania“, nors pasakoja apie paskutinius tarpukario metus Lietuvoje. Kodėl pasirinkote šį laikotarpį?

– Istorija nėra linijinis darinys. Tai reiškia, kad laiko atžvilgiu arčiau mūsų esantys periodai nebūtinai yra panašesni į dabartį. Ketvirtasis dešimtmetis man gerokai lengviau suprantamas negu tai, kas vyko po to. Mes nuolat vertiname karą, pokarį, bet niekuomet nesame emociškai jautę, ką reiškia rizikuoti dalykais, kuriais tomis sąlygomis buvo priversti rizikuoti žmonės. Mums neteko rinktis iš to, ką turėjo rinktis jie. Arba, pavyzdžiui, aš nežinau, ką reiškia gyventi tragiško nuobodulio, sąstingio sąlygomis, kokiu galbūt būtų galima laikyti vėlyvąjį sovietmetį.

Tačiau ketvirtasis dešimtmetis man suprantamas gana nesunkiai. 1918-aisiais prasidėjusi valstybė jau yra gerokai prakutusi. Ji atsistojusi ant kojų ir save pradeda traktuoti kaip savaime suprantamą dalyką. Man atrodo, kad emociškai tai yra panašiausias laikotarpis, kurį analizuojant lengviausia suprasti šiandienį laikotarpį, nors yra daugybė skirtumų. Be abejo, istorija niekada nesikartoja taip pat. Mūsų, kaip ir visos Europos, gyvenimo sąlygos šiandien visiškai kitokios. Tačiau ketvirtasis dešimtmetis, ypač antra jo pusė, labiau nei bet kuris kitas XX a. dešimtmetis yra panašesnis į dabartinę Lietuvą.

2020 03 13 19:08
Spausdinti