Meniu
Prenumerata

antradienis, kovo 19 d.


MENO RINKA
Jokių lengvų atsakymų
Ieva Mikutavičiūtė

Edukacija ir sutelkta perkamoji galia – du esminiai veiksniai, kurie leistų stipriau išjudinti meno rinką Baltijos regione. Tokią formulę siūlo prestižinių „Sotheby’s“ aukcionų namų atstovė Joanna Vickery, sekanti ir Lietuvos šiuolaikinių menininkų kelią.

Susitinkame pokalbio ką tik praūžus Londono impresionizmo ir modernaus meno aukcionų savaitei – pirmiesiems pardavimams aukcionų kalendoriuje po Didžiosios Britanijos skyrybų su ES. „Sotheby’s“ aukcionų namų tarptautinei direktorei Rusijos meno rinkai J. Vickery tai tėra trumpas atokvėpio momentas prieš prestižinę šiuolaikinio meno aukcionų savaitę, kasmet suburiančią svarbiausius pasaulio kolekcininkus varžytis dėl kylančių meno pasaulio žvaigždžių darbų ir jau dailės istorijos dalimi tapusių menininkų kūrinių.

Daugiau kaip 20 metų meno aukcionų versle dirbanti J. Vickery yra tapusi daugybės esminių pokyčių liudininke. Pradėjusi karjerą „Sotheby’s“ dar 1997-aisiais, kai skaitmeninė fotografija tik žengė pirmuosius žingsnius, o sutartys buvo siunčiamos faksu, šiandien ji yra globalios skaitmeninės meno industrijos dalis. Vis dėlto kalbėdama apie aukcionų pasaulyje įvykusius pokyčius pašnekovė tikino, jog esminiai dalykai išlieka tie patys: „Be abejonės, bėgant laikui keičiasi skonis, privalome prisitaikyti prie pokyčių visuomenėje, tačiau iš esmės mes darome tą patį, ką ir prieš 20 metų. Dalį kolekcininkų, su kuriais dirbu šiandien, sutikau devintojo dešimtmečio pabaigoje.“

Iš Škotijos kilusi J. Vickery apie karjerą meno aukcionų versle ėmė galvoti dar studijų metais. Tuomet į rusų ir vokiečių literatūros programą Edinburgo universitete buvo įtrauktas ir vokiečių ekspresionizmui skirtas meno istorijos kursas. „Buvau apžavėta, tai buvo kažkas absoliučiai naujo. Tais laikais meno istorijos studijos buvo dar gana neįprasta, ir mane tai įkvėpė. Tuo pat metu atradau Kandinskį. Buvau dvidešimties, ir visa tai man reiškė savotišką dvasios ir proto išsilaisvinimą. Menas man buvo narkotikas“, – prisiminė pašnekovė. Naujai užgimusi aistra menui netruko pavirsti profesine veikla – po pirmosios darbo patirties kataloguojant porcelianą vietiniame Edinburgo aukcione J. Vickery netrukus persikėlė į Londoną: „Londonas buvo ir yra meno rinkos centras, ir aš gana greitai supratau, kad didžiausios karjeros galimybės laukia būtent čia.“

2020 04 08 11:38
Spausdinti