Meniu
Prenumerata
pirmadienis, vasario 17 d.
Zlotų ir eurų mainai
Gytis Kapsevičius
Jogailos sugrįžimas (Pixabay nuotr.)

Lenkai mūsų šalyje investuoja daugiau nei mes jų, tačiau, atsižvelgiant į šalių dydžius, lietuviai nepasiduoda

Praėjusių metų pabaigoje Lietuvoje buvo daugiau nei 250 lenkų kapitalo įmonių. Pati stambiausia jų yra „PKN Orlen“, 2006 m. perėmusi kontrolinį Mažeikiuose įsikūrusios naftos perdirbimo įmonės akcijų paketą iš rusų „Jukos“. Tai jai kainavo 1,49 mlrd. JAV dolerių, o vėliau dalį akcijų už 1,1 mlrd. JAV dolerių ji nupirko iš Vyriausybės. Akcijoms įsigyti iš viso skirta 2,8 mlrd. dolerių, tačiau bendrovė taip pat daug investavo į pačią gamyklą.

Kita stambi investuotoja –  draudimo bendrovė „PZU“, į mūsų šalį koją įkėlusi dar 2001 m. Ji yra „Lietuvos draudimo“ akcininkė. Farmacijos bendrovei „Pelion“ nuo 2007 m. priklauso „Gintarinės vaistinės“ grupė. Vienas žinomesnių vardų yra ir „Trakcja PRKil“, 2011 m. įsigijusi bendrovę „Tiltra Group“ ir jos valdomus „Kauno tiltus“. Galima paminėti ir draudimo įmonę „Aviva Lietuva“. Nors pats prekės ženklas yra britiškas, jos akcininkė – Lenkijos įmonė. Prie stambesnių investuotojų priskiriama bendrovė „Grupa Lotos“, kuriai priklauso dauguma Lietuvos naftos gavybos įmonių ir LPP, lietuviams geriau pažįstama dėl tokių drabužių prekių ženklų kaip „Reserved“, „Cropp“, „Mohito“. Lenkijos akcininkams taip pat priklauso automobilių detalių prekybos bendrovė „Inter Cars Lietuva“, IT įmonė „Asecco Lietuva“ ir kitų vidutinių bei smulkiųjų įmonių.

Vienas naujausių stambesnių investuotojų iš Lenkijos buvo kelionių agentūra „Itaka“. Jos atėjimas į Lietuvos rinką kol kas pažymėtas minuso ženklu. „Verslo žinių“ duomenimis, įmonė per pirmus veiklos Lietuvoje metus gavo 5,57 mln. eurų pajamų ir patyrė 2,79 mln. eurų nuostolio.

Lenkijos ir Lietuvos prekybos rūmų vykdomoji direktorė Beata Czaplińska teigė, kad daugiau šalies kaimynės įmonių galėtų ateiti ir į finansų bei statybos sektorius. „Baltijos šalyse dominuoja skandinaviškos finansų įmonės. Ten būna įvairių įtampų, o kitų alternatyvų nėra, todėl lenkų finansų bendrovė būtų naudingas sprendimas. Statybų rinkos žaidėjus galėtų sudominti Lietuvoje vykdoma renovacija. Tai potenciali rinka ne tik jiems, bet ir, pavyzdžiui, durų, langų, gamintojams“, – sakė ji.

Pati Lenkija 2018 m. buvo ketvirta šalis pagal lietuvių investicijas užsienyje. Čia veikė daugiau nei 50 lietuvių kilmės kapitalo įmonių.

Viena naujausių ir kartu didžiausių investicijų – „Maximos grupės“ 2018 m. įsigyti prekybos tinklai „Stokrotka“, „Aldik“ ir „Sano“. Tai leido įmonei tapti stambiausia Lietuvos investuotoja Lenkijoje. Už „Stokrotkos“ įsigijimą bendrovė buvo apdovanota vietos verslo prizu.

Investicijų Lenkijoje turi „Achema“, vaistų gamybos įmonė „Sanitas“, tiesa, ji pati priklauso Kanados bendrovei. Sunkvežimių ir jų atsarginių dalių prekyba ir priežiūra užsiimanti „Skuba“ turi 22 taškus įvairiuose Lenkijos miestuose.

Varšuvos biržoje kotiruojama lietuviško kapitalo įmonių grupė „City Service“ Lenkijos rinkoje dirba nuo 2012 metų. Grupei priklausanti bendrovė „TuMieszkamy“ teikia daugiabučių namų valdymo ir priežiūros paslaugas. Įmonė turi daugiau nei 100 biurų visoje šalyje, todėl patenka tarp didžiausių pastatų valdytojų Lenkijoje. „TuMieszkamy“ paslaugomis naudojasi daugiau kaip 1000 daugiabučių namų bendrijų, o bendras administruojamų daugiabučių namų plotas siekia 9,5 mln. kv. metrų. Įmonėje dirba daugiau nei 650 darbuotojų.

Saulės energetikos bendrovė „Sun Investment Group“ vykdo projektus Lenkijoje ir yra laimėjusi valstybinių konkursų. Lenkija skuba įgyvendinti įsipareigojimus ES dėl atsinaujinančiosios energetikos, todėl tai irgi galėtų būti niša Lietuvos investuotojams.

2019 10 21 12:08
Spausdinti