Meniu
Prenumerata
trečiadienis, vasario 19 d.
Pavojaus akivaizdoje Baltijos šalys neišvengiamai vienytų jėgas su lenkais
Kotryna Tamkutė

Lenkijai tenka itin svarbus vaidmuo užtikrinant Baltijos šalių saugumą

Lietuvos ir Lenkijos pasienio ruožas, vadinamasis Suvalkų koridorius, 104 kilometrai tarp Baltarusijos ir Kaliningrado srities, yra regiono gynybos Achilo kulnas. Priešiškoms šalims užėmus šią teritoriją, sausumoje Baltijos valstybės būtų atkirstos nuo kitų NATO narių.

Šiuo metu Lenkijoje dislokuota 4500 JAV karių, dalis jų įsikūrę 130 km nuo Lietuvos sienos esančiame Ožyšo miestelyje. Prezidentas Donaldas Trumpas yra užsiminęs apie planus JAV karių skaičių padidinti dar tūkstančiu, iki 2024-ųjų Lenkiją turėtų pasiekti ir gynybos sistemos „Patriot“, užtikrinsiančios šalies ir regiono oro erdvės saugumą.

Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimas saugumo ir gynybos srityje nuo pat nepriklausomybės atgavimo buvo vienas svarbiausių klausimų abiejų šalių politinėse darbotvarkėse. Pasiekus bendrus narystės NATO ir ES tikslus, kaimynių užsienio politikos interesai išsiskyrė: Lenkija būrė Višegrado valstybių bloką, Lietuva gręžėsi į Šiaurės šalis.

Tačiau Rusijos kariniai veiksmai Ukrainoje sukrėtė, o JAV ir kitų didžiųjų sąjungininkų siūloma gynyba nebeatrodė tokia užtikrinta. Įtakingiausiose ES ir NATO sostinėse kartojamas raginimas investuoti į savo saugumą verčia laikytis arčiau draugiškų kaimynių.

Tai supranta ir Lenkija, mėgindama pelnyti D. Trumpo prielankumą. Lenkijos ir JAV vadovai nevienodai vertina Vladimirą Putiną, bet juos suartina antipatija Briuseliui. Tai kol kas veikia.

Lenkiją ir Baltijos šalis baugina Vakarų visuomenės abejonės, ar būtų verta lieti kraują rytinėse bloko valstybėse. „Jei NATO nebūtų pajėgi užtikrinti Baltijos šalių saugumo, ji neužtikrintų ir Lenkijos saugumo“, – 2015 m. lankydamasis Lietuvoje sakė tuometis Lenkijos nacionalinio saugumo biuro vadovas Stanisławas Koziejus. Tad Baltijos valstybių saugumas yra savotiškas testas, kaip veikia NATO struktūros ir ar galima jomis pasikliauti.

Šūviai sau į kojas

„Mūsų šalių bendradarbiavimas jau yra tapęs sektinu pavyzdžiu visame Aljanse“, – teigė krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas. Vyksta bendros pratybos, Lenkija yra viena aktyviausių NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse dalyvių, prisijungė prie Lietuvos inicijuoto ES kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų kūrimo projekto, siekiama sukurti Lietuvos ir Lenkijos gynybos ministrų tarybą.

Bendrų interesų netrūksta, tačiau politinės institucijos mūsų šalyje dažnai pamiršta, kad saugumo srityje Lietuvai Lenkija reikalingesnė nei Lietuva Lenkijai. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Deividas Šlekys politine nebranda vadina įšaldytus klausimus dėl tautinių mažumų padėties, nes su nacionaline tapatybe susijusios problemos bet kada gali pakišti koją partnerystei strateginiame lygmenyje. Abi šalys jau yra sumokėjusios didžiulę kainą už vidaus intrigas.

2019 10 03 02:05
Spausdinti