Meniu
Prenumerata
ketvirtadienis, vasario 20 d.
Nuo pokario vaikų iki Z
IQ

Nuo prosenelių iki proanūkių – per 70 pastarųjų metų pasaulis matė mažiausiai keturias skirtingas kartas. IQ pristato esminius jų skirtumus.

Kūdikių bumo karta

Gimimo metai: 1946–1964 Po Antrojo pasaulinio karo prasidėjęs ekonomikos pakilimas ir taikus periodas Šiaurės Amerikoje bei didžiojoje dalyje Europos šiai kartai suteikė iki tol dar neregėtų galimybių. Jos atstovai pirmieji turėjo progą išvykti į užsienį atostogų, o ne į karo frontą, taip pat nusipirkti automobilį ar būstą. Iš prigimties būdami idealistai, jie išgyveno Šaltąjį karą, pasaulio vos nesunaikinusią Kubos krizę, Vietnamo ir Afganistano karus, o įtampą malšino Vudstoko festivalyje. Jiems nepatiko, kai kas nors painiojosi po kojomis, jie nugriovė Berlyno sieną, grąžino pavasarį į Prahos gatves, o rokenrolą pavertė savo kultūrine ir dvasine tapatybe. Pilietinių teisių suteikimo procesai ir seksualinė revoliucija jiems atvėrė politinės ir socialinės saviraiškos kelius, vis dar gajus tikėjimas amerikietiškąja svajone ir gimstamumo šuolis augino vartojimo kultūrą. Beveik pusė jų gyvena susituokę, vis dėlto gana bohemiškas gyvenimas vedė skyrybų link, dažnas aukso žiedus mainė du, o kai kurie ir po tris kartus. Šių vaikų motinos buvo namų šeimininkės, o tėvai daugiau dėmesio buvo linkę skirti darbui nei kieme žaidžiantiems vaikams. Tačiau šeimos išsaugojo tradicines vertybes, pagarbą vyresniesiems laikė savaime suprantamu dalyku. Jie yra konservatyvių pažiūrų ir dažniausiai balsuoja už dešiniąsias politines jėgas, o JAV prezidento Johno F. Kennedy nužudymas jiems buvo vienas svarbiausių politinių įvykių. Darbe jie – lojalūs, orientuoti į rezultatus ir santykį su kolegomis. Kūdikių bumo karta labai vertina darbą, todėl jiems skambinti su reikalais galima bet kada. Jie siekia pagarbos, lygybės ir tiesaus kelio į orią pensiją. Visgi pensijos bijo, nes mano, kad nėra gerai apsirūpinę, todėl darbe lieka kaip įmanoma ilgiau. Jiems svarbus finansinis pripažinimas, karjeros laiptais dažnai kyla toje pačioje įmonėje ar bent jau tame pačiame sektoriuje. Kūdikių bumo kartos žmonės kolekcionuoja apdovanojimus ir giriasi gautomis aukštesnėmis pareigomis.

X karta

Gimimo metai: 1965–1980 Šios kartos vaikai po pamokų grįždavo į tuščius namus, kol jų tėvai atsakingai dirbo. Tad nenuostabu, kad buvo praminti laukinių durų (latchkey) vaikais. Jie augo kieme arba su auklėmis, jaunystę praleido bendraamžių grupėse veltui švaistydami laiką. Svarbiausia, kad MTV transliuotos muzikos ritmu. X kartos žmonės buvo per maži, kad dalyvautų kare, revoliucijose, protestuotų ar degintųsi dėl laisvės. Kol jie lankė mokyklą ir augino mažuosius brolius bei seseris, pasaulis keitėsi: sugriuvo sovietų imperija, baigėsi Šaltasis karas, susiformavo liberaliosios demokratijos institucijos. X kartos žmonės siekia šeimos ir profesinio gyvenimo pusiausvyros, brangina laiką, pasitiki savimi ir yra nepriklausomi, vadovaujasi pragmatiškais principais. Jiems patinka įprastinė darbo aplinka, įvairovė, neformalus bendravimas, jie siekia padaryti darbus ir judėti toliau. Skambinti jiems galima tik darbo metu, kokybiškiausiai bendrauja elektroniniu paštu. Pripažinti jaučiasi tada, kai gauna atostogų. Į pensiją gali išeiti net pirma laiko, viliasi susitelkti į savęs paieškas ir leisti laiką su artimais žmonėmis. Visgi patogus gyvenimas X kartos žmonėms pasėjo cinizmo grūdą: savo vaikams jie galėjo suteikti gerokai daugiau, nei gavo patys, tačiau jų apatija politikai ir skaidrumui kūrė ateities problemas. Kas ketvirtas X kartos atstovas save apibrėžia kaip nepriklausomą, bet pastebima, kad labiau renkasi centristines partijas. Kas penktas tvirtina savęs nepriskiriantis jokiai religijai.

Y, arba tūkstantmečio, karta

Gimimo metai: 1981–1996 Gimę tarp grotuvų „Walkman“ ir paieškos sistemos „Google“ pasirodymo rinkoje, Y kartos vaikai užaugo apsupti technologijų. Dalis jų iš to gerai uždirbo ir vėliau tapo visos kartos herojais, o šiandien jau ir milijardieriais. Visgi jie dar spėjo pajusti, ką reiškia bėgioti kaime po rasotą žolę, dalis jų dar matė karvę ir ragavo naminio kaimiško sūrio. Šie Y kartos vaikai augo skyrybų paliestose šeimose, dažnai vadinami „vaikais su grafiku“ – jų popamokinė veikla buvo sudėliota nuo pat ankstaus ryto iki pasakos prieš miegą. Jų tėvai stengėsi šeimai skirti daugiau dėmesio, nei sulaukdavo patys, todėl tūkstantmečio karta užaugo apsupta galimybių, įvairiausių potyrių ir pasididžiavimo. Net varžybose paskutinis atbėgęs vaikas gaudavo apdovanojimą. Juk svarbiausia dalyvauti. Šeimą šie žmonės stengiasi derinti ne tik su darbu, kaip jų tėvai, bet ir su asmeniniu gyvenimu. Jie investuoja į bendruomenės veiklą ir saviugdą. Darbe siekia lankstumo ir galimybių dalytis darbą. Jų vertybės – individualumas, pasitikėjimas savimi, tolerancija, konkurencija. Jie optimistiškai žiūri į pasaulį, bet suvokia jį per realizmo prizmę: svarbu nepersistengti. Tai greičiausiai auganti vartotojų karta, reikalaujanti geriausios paslaugų ir prekių kokybės. Visgi jų gyvenimas nelengvas – kai kurie vis dar čiaudėja nuo 2008 m. pasaulį ištikusios ekonomikos krizės, o beveik kasdien vykstantys teroro išpuoliai juos varo į neviltį. Tačiau jie ambicingi, vienu metu gali imtis daug užduočių. Tiki, kad naudodamiesi technologijomis gali dirbti bet kur ir bet kada, viliasi, kad kolegos ir darbdaviai suteiks jiems reikalingą pagalbą. Siekia karjeros ir stabilumo, prasmingo darbo, linksmybių ir įvairovės. Jie tolerantiški, nori tobulėti. Reikalauja grįžtamojo ryšio ir nuolatinės komunikacijos. Į darbo rinką ateina turėdami daugiausia patirties, palyginti su kitų kartų atstovais. Jie mandagūs, nebijo klysti ir rizikuoti, renkasi pozityvų, pagarbų, motyvuojantį kalbėjimo stilių, humoro elementus, daug vaizdinės medžiagos savo žodžiams paremti.

Z karta

Gimimo metai: 1996–2014 Z kartos jaunuolių atspindys – Angelinos Jolie ir Brado Pitto vaikai. Jie madingi, savarankiški ne pagal amžių, suvokiantys savo vertę ir jau patyrę, ką reiškia pasaulinis dėmesys, globalizacijos ir interneto teikiamos galimybės. Jų pasaulėvaizdį formuoja informacinės technologijos, jie savo „Instagram“ profilį mato dažniau nei draugus. Neapsirikite pirkdami dovaną – 67 proc. vaikų bus laimingesni gavę kokį nors įrenginį (planšetę, mobilųjį telefoną ir kt.) nei pliušinį žaislą. Dar nebaigę mokyklos ar tik įžengę į universitetą, šie žmonės jau dirba bent dalį dienos. Augdami teroro išpuolių krečiamame pasaulyje, patyrę, ką reiškia mažėjančios tėvų pajamos po 2008 m. krizės, jie ieško stabilumo ir saugumo. Jų artimieji jau atsiribojo nuo tradicinių šeimos vertybių, jų nestebina tos pačios lyties asmenų santuokos. Šeimą Z kartos vaikai supranta kaip kiekvienoje gyvenimo situacijoje reikalingą palaikymą. Visgi paramos dažniau kreipiasi į draugus. Jie visiškai priklausomi nuo interneto, nekantrūs, kūrybingi, inovatyvūs, linkę socializuotis. Z karta ieško nuotykių, bet yra labai atsargi. Jai svarbus išsilavinimas, leidžiantis įgyti gerą profesiją ir lipti karjeros laiptais. Ji pragmatiška ir orientuota į pinigus. Visgi teigiama, kad 60 proc. Z kartos žmonių nori pakeisti pasaulį. Tikimasi, jog stengsis jį pakreipti į konservatyvesnę pusę.
2017 09 10 13:09
Spausdinti