Meniu
Prenumerata
ketvirtadienis, vasario 20 d.
Aurelijus Veryga. Vyriausiasis buldozerininkas
Antanas Manstavičius
Aurelijus Veryga

Nepopuliariausias ministras demonstruoja, kur gali nuvesti savo neklystamumu įtikėjusių siauros srities profesionalų valdymas

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos negelbsti tai, kad jis aktyviai įgyvendina Vyriausybės išsikeltus tikslus. Jau vienas pirmųjų naujojo ministrų kabineto veiksmų, alkoholio ribojimų įvedimas, pademonstravo vėliau ne kartą matytą abejingumą kitai nuomonei.

Daugelio kritikų abejonės nesustabdė valdančiosios daugumos žygio Seime, o visą nepasitenkinimą nedvejodamas sugėrė įsitikinęs blaivininkas, gydytojas psichiatras A. Veryga.

Ir tuo nebuvo apsiribota. Per ministeriją nusirito tarnautojų galvų kapojimo banga. Pacientus išgąsdino iš kompensuojamųjų vaistų kainyno dingę etiniai medikamentai. Medikų bendruomenę papiktino naujosios valdžios užmojai smulkmeniškai sureguliuoti sveikatos apsaugos specialistų darbą. „Pačioje pradžioje tos diskusijos nebuvo. Viskas prasidėjo nuo draudimų, nuo labai keistų teisės aktų ir pakeitimų, kurie tiesiog ne palengvino, o apsunkino medikų darbą, – IQ sakė praėjusių metų lapkritį susibūrusio Lietuvos medikų sąjūdžio tarybos pirmininkė Živilė Gudlevičienė. – Nebebuvo galima daugiau kentėti, visi galvojo, kas gi bus toliau.“

Pasak pašnekovės, ministerijai ir medikų bendruomenei susikalbėti nepavyko iki pat šių metų rudens. Per tą laiką Seimas priėmė įstatymus dėl sveikatos apsaugos sistemos pertvarkos, kuriuos dėl galimo prieštaravimo Konstitucijai vetavo prezidentė Dalia Grybauskaitė. „Štai tada, jau šį rudenį, pamatėme, kad pradėjo įsiklausyti ir į mūsų nuomonę“, – teigė Ž. Gudlevičienė, tuo pačiu pabrėžusi, kad valdantieji iki šiol vis dėlto neišgirdo raginimo peržiūrėti ir padidinti sveikatos apsaugos finansavimą.

Stokodamas politinio profesionalumo, A. Veryga labai greitai įstūmė save į padėtį, kai jis yra siejamas su visomis, tikromis ar įsivaizduojamomis, sveikatos apsaugos sistemos ydomis. Užsibrėžęs pasiekti, kad darželiuose ir mokyklose vaikai maitintųsi sveikai, ministras eilinį kartą stačia galva puolė pirmyn, numojęs ranka į dalies tėvų susirūpinimą, kad jų atžalos liks alkanos. Kai kibernetinio saugumo specialistas paviešino pavojingą e. sveikatos spragą, dėl kurios gali nutekėti pacientų asmens duomenys, ministerija užuot padėkojusi kreipėsi į teisėsaugą, o jos vadovas žiniasklaidai aiškino, kad viešintojui pirmiausia reikėjo informuoti atsakingas institucijas. Kilus skandalui, visuomenė dar kartą išgirdo, kad 40 mln. eurų e. sveikatos sistema veikia ne taip, kaip turėtų. Ir nors tai didžiąja dalimi nėra A. Verygos atsakomybė, jam tenka atsakyti ir už praeities klaidas.

Buvęs ministras, socialdemokratas Juozas Olekas pabrėžia, kad dabartiniam žinybos vadovui labai trūksta gebėjimo paaiškinti savo sprendimus. „Visur, o ypač sveikatos sektoriuje, sprendimų priėmimui reikia darnos. Tai nėra lengva, bet įmanoma. To ministrui ir linkėčiau, bent jau antroje kadencijos pusėje“, – IQ sakė J. Olekas.

Tuo metu pats A. Veryga stengiasi pabrėžti, kad į politiką ėjo ne dėl reitingų. ,,Savo studentams esu ne kartą sakęs, kad visuomenės sveikatos srityje pirmiausia gausite kritikos, o po keliolikos metų, kai žmonių sveikata pagerės, galbūt kas nors ir prisimins tuos padarytus darbus“, – ministras spalį kalbėjo „Žinių radijui“.

Toks požiūris tikrai nėra smerktinas, bet jis parodo, kad bent kol kas A. Veryga dar negali savęs laikyti politikos profesionalu.

VERDIKTAS

Rezultatai – 5

Profesionalumas – 5

Reputacija – 6

Populiarumas – 2

Vidurkis – 4,5

J. Olekas, sveikatos apsaugos ministras 2003–2004 m.: „Dauguma sprendimų priimami be pakankamo medikų bendruomenės ir gyventojų informavimo bei sprendimų paaiškinimo, lyg norint demonstruoti daugumos galią ir savo viršenybę.“

2019 01 01 04:28
Spausdinti