Meniu
Prenumerata
pirmadienis, vasario 17 d.
Alternatyva vos galą su galu suduriantiems pensinio amžiaus žmonėms
Kotryna Tamkutė

Vienas populiariausių trumpalaikės būsto nuomos platformos „Airbnb“ pasiūlymų priklauso į septintą dešimtį įkopusiai amerikietei Kitty Mrache.

Kartu su vyru Michaelu namelį (nuotr.) Kalifornijoje, greta Silicio slėnio esančiuose ąžuolynuose, nuomojanti moteris rašė, kad vietą jame (už maždaug 130 JAV dolerių nakčiai) iš anksto rezervuoti turi ir jos vaikai – šių metų gruodį ten liko vos trys laisvos nakvynės.

Žmonės, sulaukę 60 ir daugiau metų, įvardijami kaip greičiausiai auganti būstus per „Airbnb“ platformą nuomoti siūlanti amžiaus grupė. 1946–1964 m. gimę vadinamosios kūdikių bumo kartos atstovai mielai priima į savo namus, dalijasi šeimos ir gyvenvietės istorijomis, rūpinasi nuomininkais, todėl yra mėgstami viso pasaulio keliautojų. Taip vyresni žmonės prisiduria prie pensijos, būsto nuoma, priežiūra ir bendravimas su svečiais palaiko jų žvalumą.

Dalijimasis būstu galėtų tapti alternatyva vos galą su galu suduriantiems pensinio amžiaus žmonėms Lietuvoje. SEB banko duomenys rodo, kad vyresni nei 64 metų gyventojai yra didžiausia grupė, turinti nuosavą būstą (jame įsikūrę daugiau kaip 90 proc. tokio amžiaus žmonių). Nuo jos menkai atsilieka ir 51–64 metų žmonės: nuosavame būste gyvena maždaug 88 proc. šios amžiaus grupės lietuvių. Šis neretai tampa per didelis jų poreikiams ir per brangus išlaikyti.

Patirtimi galėtų pasidalyti Italijos senjorai. Nuo 2004 m. Milane, viename brangiausių Italijos miestų, projektą „Pasiimk studentą namo“ vykdanti nevyriausybinė organizacija „Geresnis Milanas“ jau subūrė 600 porų bendruomenę. Su vyresnio amžiaus italais gyvenantys studentai padengia dalį būsto išlaikymo išlaidų, atlieka kai kuriuos namų ruošos darbus ir padeda kovoti su vienatve.

Pasaulio bankas skaičiuoja, kad būtent demografiniai visuomenės pokyčiai ateityje bus vienas svarbiausių dalijimosi ekonomikos plėtros ir augimo variklių. Ji leidžia žmonėms naudotis tuo, kas kitu atveju būtų sunkiai pasiekiama. Tai ypač aktualu senjorams. Juos tenkina galimybė dirbti sau, ne visą darbo dieną, jie nesitiki kilti karjeros laiptais. Verslo konsultacijų bendrovės „PwC“ 2016 m. JAV atlikto tyrimo metu suskaičiuota, kad net 16 proc. dalijimosi ekonomikos paslaugų teikėjų yra 65 metų ir vyresni.

2019 11 20 00:37
Spausdinti