Meniu
Prenumerata
pirmadienis, vasario 17 d.
13 žinomiausių pasaulio imigrantų – atradimas šaliai, kurioje įsikūrė
Kotryna Tamkutė

Ne visus juos iš tėvynės išginė nepriteklius ar baimė, ne visi namus paliko savo noru. Tačiau visi jie – praradimas gimtinei ir atradimas šaliai, kurioje augo ir kūrė savo gyvenimą. IQ redakcija kviečia susipažinti su žinomiausiais pasaulio imigrantais.

Princas Philipas

98-erių Edinburgo kunigaikštis gali būti laikomas aukščiausios klasės imigrantu į Didžiąją Britaniją. 1921 m. Graikijos Korfu saloje gimusio tuo metu Graikijos ir Danijos princo tėvas buvo Graikijos princas Andrew, motina – Batenbergo princesė Alice. 1947 m. liepą princas Philipas atsisakė visų savo Graikijos ir Danijos titulų ir tapo Didžiosios Britanijos piliečiu. Tų pačių metų lapkritį jis susižadėjo su princese Elizabeth, kuri 1952 m. karūnuota Jungtinės Karalystės karaliene.

Seras Alecas Issigonis

1906 m. Smirnoje, tuometėje Osmanų imperijoje, dabartinės Turkijos teritorijoje, gimęs seras A. Issigonis laikomas vieno populiariausių automobilių Didžiojoje Britanijoje „Mini“, kurį bendrovė „British Motors Corporation“ visuomenei pristatė 1959 m., dizaino kūrėju. Šis automobilio modelis 1999 m. pateko į XX a. įtakingiausių automobilių sąrašą ir nusileido tik „Ford Model T“.

Albertas Einsteinas

„Aš neturiu jokių specialių talentų, aš tik esu neapsakomai smalsus“, – tokiais žodžiais save yra apibūdinęs vienas garsiausių pasaulio mokslininkų, Vokietijos žydas, prieš pat Antrąjį pasaulinį karą emigravęs į JAV. Kitoje Atlanto pusėje 1935 m. apsigyvenęs reliatyvumo teorijos kūrėjas, Nobelio premijos laureatas JAV pilietybę įgijo tik 1940-aisiais. Prieš tai jis gyveno Šveicarijoje, Čekijoje, Italijoje, Belgijoje.

Sergejus Brinas

Daugiau kaip 50 mlrd. JAV dolerių turtą sukaupęs, tryliktas turtingiausias žmogus pasaulyje – kartu su šeima iš Rusijos 1979 m. pabėgęs S. Brinas. Šiuo metu jis vadovauja tarptautiniam konglomeratui „Alphabet Inc.“, yra vienas milžinės „Google“ įkūrėjų. Abu S. Brino tėvai – Rusijos žydai, studijavę Maskvos valstybiniame universitete. Motina vėliau dirbo NASA kosmoso tyrimų laboratorijoje, tėvas tapo Merilando universiteto profesoriumi.

Madeleine Albright

1937 m. Prahoje, tuometėje Čekoslovakijoje, Marie Janos Korbelovos vardu gimusi M. Albright tapo pirmąja moterimi JAV valstybės sekretore. Jos tėvas, Čekijos žydas, diplomatas, buvo aršus komunistų partijos Čekoslovakijoje kritikas, priverstas pasitraukti iš šalies. 1993 m. ji tapo JAV ambasadore Jungtinėse Tautose, nuo 1997 m., prezidentu išrinkus Billą Clintoną, iki 2001 m. buvo valstybės sekretorė. 2000 m. ji apsilankė Šiaurės Korėjoje, kur susitiko su Kim Jong-ilu. Šiuo metu ji yra Džordžtauno universiteto profesorė, dirba JAV tarptautinių santykių tarybos direktorių valdyboje, įvairiuose JAV politikos tyrimų centruose.

Elonas Muskas

Pietų Afrikos Respublikos, Kanados, JAV pilietybes turintis verslininkas, įmonių „SpaceX“ ir „Tesla“ įkūrėjas bei vadovas yra vienas turtingiausių ir įtakingiausių pasaulio žmonių („Forbes“ duomenimis, užima 40 vietą turtingiausių ir 21 vietą įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašuose). Pretorijos mieste, PAR, gimęs ir užaugęs E. Muskas septyniolikos metų persikėlė į Kanadą, vėliau – JAV. Jo valdomose bendrovėse dirba daugiau nei 18 tūkst. žmonių.

Mila Kunis

Černivcių mieste, Ukrainoje, gimusi aktorė užaugo Rusijoje. Vos septynerių su šeima pasitraukė į JAV. Kaip prisimena pati M. Kunis, kišenėje šeima tada turėjo vos 250 JAV dolerių, tad tėvas ėmėsi išvežioti picas, atlikti santechnikos ir sienų dažymo darbus, motina dirbo dėvėtų drabužių parduotuvėje. Vaidinti M. Kunis pradėjo devynerių, pirmą kartą televizijoje pasirodė 1994 m., kai atliko vaidmenį populiariame NBC seriale „Mūsų gyvenimo dienos“.

George’as Sorosas

88-erių verslininkas ir filantropas – vienas nemėgstamiausių dabartinės Vengrijos valdančiosios daugumos žmonių. 1930 m. Vengrijoje gimęs G. Sorosas 1947 m. pasitraukė į Didžiąją Britaniją, vėliau – į JAV. Ten įkūrė bendrovę „Quantum Fund“, šiuo metu vadovauja įmonei „Soros Fund Management“. Jo turtas siekia 8,5 mlrd. JAV dolerių, nuo 1991 m. per organizaciją „Open Society Institute“ ir kitus fondus kaip paramą išdalijo 5 mlrd. JAV dolerių.

Jerry Yangas

1994 m. tuo metu 34-erių J. Yangas – imigrantas iš Taivano – kartu su kolega Davidu Flo įkūrė vieną pirmųjų interneto paslaugų teikėjų – bendrovę „Yahoo! Inc.“, o 2017 m. joje dirbo daugiau kaip 8,6 tūkst. žmonių. Šiuo metu jis vadovauja verslo konsultacijas teikiančiai investicijų bendrovei „AME Cloud Ventures“, nuo 2006 m. su pertrauka yra Kinijos milžinės „Alibaba group“ valdybos narys. J. Yangas prisimena, kad vienintelis angliškas žodis, kurį vos atvykęs į JAV mokėjo, buvo „batas“ (shoe). Sklandžiai kalbėti angliškai išmoko per trejus metus.

Rupertas Murdochas

88-erių žiniasklaidos giganto tėvas buvo žymus karo korespondentas ir laikraščių leidėjas. Atsisakęs iš tėvo perimti veiklą, įkūrė bendrovę „News Limited“, penktajame ir šeštajame dešimtmečiuose į savo rankas perėmė daug laikraščių Australijoje ir Naujoje Zelandijoje, persikėlęs į Didžiąją Britaniją 1981 m. įsigijo „The Times“. Vėliau jo valdoma bendrovė „News Corp“ perėmė „Twentieth Century Fox“, „The Wall Street Journal“. Iki 2000-ųjų jam priklausė 800 bendrovių 50-yje valstybių. 2016 m. jis ėmėsi vadovauti „The Fox News“.

Ayn Rand

Alisa Zinovjevna-Rosenbaum, arba A. Rand, 1905 m. gimė pasiturinčių Rusijos žydų šeimoje Sankt Peterburge. Į JAV persikėlė 1926 m., ten parašė ją išgarsinusias noveles „The Fountainhead“ ir „The Atlas Shrugged“. Šie kūriniai pelnė A. Rand objektyvizmo filosofijos kūrėjos vardą. Ji aršiai oponavo kolektyvizmui ir anarchizmui, palaikė laisvosios rinkos idėjas, romantinio realizmo koncepcijas.

Michailas Baryšnikovas

Žinomas kaip vienas garsiausių XX a. baleto šokėjų, M. Baryšnikovas 1948 m. gimė Latvijoje. Šokti jis pradėjo dar paauglystėje, sulaukęs 26-erių kartu su trupe „Kirov Ballet“ pasirodymus rengė tarptautinėje arenoje. 1974 m. jis pasiprašė politinio prieglobsčio Kanadoje, vėliau persikėlė gyventi į JAV. 1986 m. tapo jų piliečiu.

Arianna Huffington

69-erių rašytoja ir verslininkė nuolat patenka į įtakingiausių moterų sąrašus. Gimusi ir užaugusi Atėnuose, Graikijoje, A. Huffington yra parašiusi penkiolika knygų, ilgą laiką buvo politikos apžvalgininkė. 1990 m. ji tapo JAV piliete, 2005 m. įkūrė naujienų portalą „The Huffington Post“, 2016 m. įsteigė bendrovę „Thrive Global“, padedančią įmonėms ir jų darbuotojams susitvarkyti su stresu ir padidinti produktyvumą.

2019 09 06 13:40
Spausdinti