Meniu
Prenumerata
ketvirtadienis, vasario 27 d.
Pagaliau sėkmė: pavykęs eksperimentas folkloru
Lukas Miknevičius

Lukas Miknevičius žvelgia į lietuviškų muzikos albumų trijulę.

Saulius Spindi, Petras Zalanskas, „Vai tu girala“

Lietuvoje būta ne vieno bandymo folklorą jungti su kitais stiliais, taip pat elektronine muzika. Neskaitant dar gūdžiais 1996-aisiais išleisto legendinės EXEM albumo „Atlanta“ ir ypač chrestomatinės grupės dainos „Kuršiai“, dažniausiai tokie bandymai baigdavosi nuo „Duokim garo“ stilistikos ir repertuaro pernelyg nenutolstančiais „Folkšoko“ projektais.

Bet dabar atsirado šis tas įdomesnio. Tai Sauliaus Spindi pseudonimu prisistatančio elektroninės muzikos kūrėjo Sauliaus Labanausko albumas „Vai tu girala“. Kaip šio kūrinio bendraautoris įrašytas ir Petras Zalanskas – 1980 m. miręs (tais metais gimė S. Labanauskas) dzūkų dainininkas ir pasakotojas, kurio kažkada į folkloro rinkėjų juostas įdainuotos liaudies dainos buvo prikeltos iš archyvų ir apgaubtos šiuolaikine elektronika.

„Vai tu girala“ nėra dar vienas „paimam liaudies dainą, užmetam byto ir bus gerai“ projektas. Meditatyvus, dzūkiškai šamaniškas P. Zalansko dainavimas skamba visuose 11-oje šio albumo kūrinių. Jis vietomis kelia siurrealų įspūdį ir veda klausytoją į transą, kurį dar labiau sustiprina elektroniniais garsais kuriama atmosfera. Tai muzika ne šokių aikštelei, o ramiai klausyti.

„Vai tu girala“ yra puikus darbas, kuriame folkloras nėra tiesmukai šiuolaikinamas. Dzūkiškos dainos albume skamba autentišku balsu žmogaus, kuriam jos buvo esybės dalis. Ir tai didžiausia šio kūrinio stiprybė.

„Garbanotas Bosistas“, „Room for You“

Kažkada „Garbanotas Bosistas“ buvo „tie jaunuoliai, kur gatvėje groja „Led Zeppelin“. Vėliau jie buvo „tie jaunuoliai, kur groja kaip „Led Zeppelin“. Dabar „Garbanotas Bosistas“ yra vienas tvirčiausių balsų Lietuvos roko scenoje.

Praėjusių metų pabaigoje pasirodęs „Room for You“ – trečiasis „Garbanoto Bosisto“ albumas, kuriame grupė jau skamba kaip subrendęs ir savitą kalbėjimo būdą atradęs kolektyvas. Nors psichodelinis rokas lieka aiškiu „Garbanoto Bosisto“ įkvėpimo šaltiniu, naujojo albumo dainos skamba šviežiai ir šiuolaikiškai, vietomis labiau primena tokias dabarties indie roko žvaigždes kaip „Franz Ferdinand“ ar „Arctic Monkeys“ nei ankstyvąją „Pink Floyd“.

Mažiau eksperimentų, mažiau abejotino reikalingumo muzikinių žaidimų, daugiau konkretumo ir žinojimo, ką norima padaryti. Toks yra „Garbanoto Bosisto“ ketvertukas naujajame įraše.

Vinilinės plokštelės pavidalu išleistame „Room for You“ – devynios dainos, kurios gal ir nėra didis įvykis lietuviško roko istorijoje, bet tikrai nepjaus ausų net ir išrankiausiam, užsienio klasikų išlepintam roko gerbėjui.

Trumpiau tariant, „Room for You“ – tai tikras geras rokenrolas, kurio vis labiau trūksta ne tik lietuviškoje muzikos scenoje, bet ir visose mūsų gyvenimo srityse nuo kasdienybės iki politikos.

„Happyendless“, „Kinetika“

Labai gali būti, jog geriausias šių metų lietuviškos muzikos albumas pasirodė jau kovo mėnesį. Elektroninės muzikos mohikanė „Happyendless“ atsisveikino su solinę karjerą pasirinkusiu ir paauglius dabar šokdinančiu Sauliumi Prūsaičiu, penkeriems metams užsidarė studijoje ir po ilgos tylos išleido trečią savo albumą – „Kinetika“. Skaitmeninėje jo versijoje, kurią galima rasti „Spotify“ ar lietuviškajame „Pakartot“, – net 17 kūrinių. Tiesa, riboto tiražo vinilinėje plokštelėje jų gerokai mažiau – tik aštuoni.

Be nuolatinio vokalisto likęs „Happyendless“ duetas problemą išsprendė paprastai – kiekvienai dainai, kuriai buvo reikalingas balsas, pasikvietė vis kitą dainininką. Daugiausia šiame albume Giedrės Kilčiauskienės iš buvusios „Empti“ dainavimo, taip pat skamba Vaido Baumilos, Kasteto iš „G&G Sindikato“, Kamilės Gudmonaitės iš „Kamanių šilelio“ ir kitų atlikėjų balsai.

„Kinetika“ – itin plačių užmojų darbas, kurio stilius šokinėja nuo house ir ambient iki pop ir hiphopo muzikos, nuo duoklės folklorui dainoje „Žemė. Oras. Dangus“ iki išradingos odės gariūnmečio Karoliniškėms „Iškritau iš mėnulio“.

Lygiai prieš 20 metų groti pradėjusi „Happyendless“ nuėjo ilgą kelią, kuriame buvo naktinių klubų, MTV kanalo rodomų klipų, kitiems atlikėjams kuriamų hitų (taip, jie prikišo nagus net prie „Trijų milijonų“), muzikos reklamoms ir kino filmams bei dar daug daug visko. „Happyendless“ seniai yra vieni lietuviškos muzikos vėliavnešių, o „Kinetika“ – įrodymas, kad vėliavos jie dar ilgai neketina paleisti.

2018 05 09 18:32
Spausdinti