Meniu
Prenumerata
ketvirtadienis, vasario 27 d.
Norite pamatyti pasaulį kitaip?
Rytis Zemkauskas
(Vyčio Snarskio pieš.)

Nusipirkite palydovinės TV komplektą

Aš labai rimtai. Pamenate tuos laikus, kai nebuvo kabelinės TV ir žmonės pirkdavo vadinamąsias lėkštes? Kai kurie pamena. Pabandykite. Daug ką sužinosite iš tų kelių tūkstančių kanalų, kurie jums atsivers. Kitaip imsite vertinti mūsų laikraščių, TV ir portalų medžiagą, hermetiškai uždarytą labai siaurame informaciniame lauke.

Atradimų, pažadu jums, bus nuo pirmos akimirkos.

Pirmiausia, pamatysite, kaip smarkiai mūsų neva sekuliariame pasaulyje žmonės tiki Dievą. Rasite Tiesos televiziją, Dievo televiziją, Ritualo televiziją, Korano televiziją, Švento Dievo televiziją. Vilties, Tėvo Pio ir dar maždaug penkiasdešimt panašių. Kai kur net nebus aišku, kuri religija praktikuojama, ir prireiks enciklopedijų. Rasite ne vieną arabų kanalą, kur moterys su vyrais diskutuoja apie religijos reikalus. Rasite bent tris arabų kanalus, skelbiančius katalikiškas tiesas.

Edukacinių ir mokslo kanalų bus mažiau, nei tikėjotės. Erotikos – daug daugiau, bet ji bus koduota. Erotika šiaip jau yra labai stiprus kodas...

Rasite San Marino kanalą, kuris naktį transliuoja programą moterims apie plaukų priežiūrą. Sanmarinietėms gražūs lygūs plaukai. Garbanoti – ne. Apskritai bus labai daug Italijos kanalų, nes italai mėgsta televiziją ir savo mylimą futbolą žiūri per TV.

Rasite kinų kanalą, kurio humoro laida šaiposi iš apkūnių žmonių. Būti apkūniam Kinijoje – apsileidimas. Kinų programos apskritai suteiks daug žinių apie šią iš tiesų mums visiškai nepažįstamą šalį.

Pamatysite, kad Maroko valdovo apsaugininkai – vien europiečiai.

Rasite Kongo žinių kanalą prancūzų kalba su įspūdinga pranešėja mama. Matysite, kaip europietiški kostiumai ir politikų biurų apstatymo fetišai prigyja Konge ir kas ten laikoma geru tonu. Išvysite, kad šios šalies politikų išvaizda nesiskiria nuo JAV reperių, jiems svarbiausia – daug aukso ir kad juos gerbtų, kad būtų respectas.

Eritrėjos moterys taip pat stambios. Daugelyje Afrikos šalių dėl „gelbėjimo ratų“ kenčiančios lietuvaitės būtų gražuolės, nes ten apkūnumas yra grožio ir turto rodiklis.

Matysite gausybę – tikrai dešimtis – arabų kanalų, kur moterys ne tik be parandžų, bet netgi kai kurios dėvi drabužį, atidengiantį tarpelį tarp krūtų. Ir tai kanalai arabų kalba, transliuojami Maroke, Tunise ir Turkijoje. O štai Bahreino TV net serialuose moterys bus apsimuturiavusios nuo galvos iki kojų ir su vyrais kalbėsis susirietusios.

Serialai parodo viską. Juos žiūrėdami žinosite apie šalį. Saudo Arabijos serialuose moterys kalbėsis su moterimis, viskas bus be proto statiška ir visų makiažas – nesuvokiamai ryškus.

Beveik visų šalių serialų aktoriai dėvės marškinėlius su angliškais užrašais arba užrašais lotyniškomis raidėmis. Nė karto nemačiau marškinėlių su arabiškais arba kiniškais rašmenimis.

Irako kanalas retai rodys skurdą ir sugriautus pastatus. Modernioje TV studijoje bus kalbama apie automobilių tiuningą. Mėgstama spalva – auksinė.

Matysite vietnamiečių kanalą, kur choruose dainuojantys vaikai vis dar ryši pionieriškus kaklaraiščius. Vietnamo ketvirtasis kanalas rodys laidą apie Vakarų Europos gotikines bažnyčias.

Mianmaro TV kai kurie užrašai staiga taps angliški.

Matysite daug Rusijos kanalų ir iš jų išsiskirs RT – į tarptautinę ir pirmiausia Vakarų šalių auditoriją orientuotas kanalas. Šiandien RT („Russia Today“) yra viena populiariausių ir žiūrimiausių TV visame pasaulyje. Nesunku suprasti kodėl: visos kanalo programos kuriamos taip, kad negalėtumėte atitraukti akių. Dirba geriausi režisieriai, operatoriai ir scenaristai. Tiesmukos propagandos vengiama. Viskas daug elegantiškiau: pavyzdžiui, apie Rusijos dalyvavimą Antrajame pasauliniame kare su ašaromis akyse kalba sovietų armijos veteranai, dabar gyvenantys Izraelyje...

Rasite vaikiškų kanalų visomis kalbomis. Animacija – daugiausia amerikietiška, nors, pavyzdžiui, Iranas turi puikias savas animacijos tradicijas. „Al Jazeeros“ vaikų kanalas rodys realybės šou, kur dalis mergaičių bus su čadromis, o dalis dėvės vakarietiškais marškinėliais. Jos visos – draugės.

Matysite Korėjos šou programas ir stebėsitės, kokie intelektualūs Lietuvos šou. Ten žiūrovai laikomi maždaug keturmečiais vaikais ir jiems ne tik už kadro, bet ir titruose nurodoma, ką galvoti, kaip reaguoti ir kad dukart du yra... taip, šaunuoliai, keturi.

Matysite, kaip įvairios šalys piešia Žemės rutulį savo žinių laidų vinjetėse. Labai kitaip piešia.

Matysite, kaip įvairios šalys piešia Žemės rutulį savo žinių laidų vinjetėse. Labai kitaip piešia.

Išmoksite skirti japonus, kinus ir korėjiečius sutikę Vilniaus ir Kauno gatvėse ir jums nebebus keista, kad jie taip skiriasi.

Matysite angliškai kalbančius Vokietijos, Korėjos, Japonijos kanalus ir suprasite, kokią žinią apie save jie nori pranešti pasauliui.

Apskritai palydovinės TV komplektas yra puikus būdas kovoti su savais stereotipais, galimybė palyginti. Be to, tai gali tapti akstinu mokytis kalbų.

Ir, nutikus kokiam nors pasauliniam įvykiui, turėsite progą gauti informaciją iš bent kelių skirtingų šaltinių. Tikimybė sužinoti tiesą padidės. Žinoma, teks išmokti girdėti, suprasti ir kiek galima nešališkiau apibendrinti informaciją. Toks tiesos ir pusiausvyros ieškojimas yra nelengvas darbas, tačiau ugdo žurnalistinius įgūdžius, šiandien reikalingus beveik kiekvienam.

Pavargę rasite popmuzikos visomis pasaulio kalbomis. Popmuzikos bus mažiau, bet pavargus jos ir nereikia, tiesa?

2017 01 21 20:44
Spausdinti