Meniu
Prenumerata

penktadienis, kovo 29 d.


LUKIŠKIŲ AIKŠTĖ
Vyriausybė Vilniaus savivaldybei siūlo keisti sutartį dėl Lukiškių aikštės
BNS
Fotobankas
Lukiškių aikštė.

Vilniaus savivaldybei siūloma skubiai keisti panaudos sutartį dėl Lukiškių aikštės įtraukiant į ją Seimo priimtas įstatymo nuostatas, jei su tuo savivaldybė nesutiks, aikštė bus perimama, sako kultūros ministras Mindaugas Kvietkaukas.

Anot jo, pakeitimus su Nacionaline žemės tarnyba savivaldybė turėtų pasirašyti per dešimt dienų, iki rugsėjo 28-osios.

„Teikiame siūlymą pabaigti procesą per labai konkretų terminą ir pabrėžiame, kad visos įstatymo nuostatos turi atsirasti panaudos sutartyje. Jeigu savivaldybė tam nepritartų, nepasirašytų tokių pakeitimų per dešimt dienų, tuomet einame kitu keliu, tuomet jau keičiamas Lukiškių aikštės įstatymas ir atsiranda naujas valdytojas. Tai yra vienas iš siūlymų, kad Genocido centras pagal savo funkcijas galėtų tai vykdyti“, – žurnalistams penktadienį sakė M. Kvietkauskas.

Anot ministro, jo vadovaujama speciali darbo grupė sutarė, kad sutartyje turėtų atsirasti įstatymo nuostatos, jog aikštės funkcijos yra reprezentacinė, memorialinė, rekreacinė, su įstatyme įvardintais memorialiniais akcentais, t.y. Vyčio monumentu, taip pat būtų įtrauktas įsipareigojimas laikytis paties įstatymo.

„Panaudos sutartyje įrašoma nuostata, kad nesilaikant įstatymo nuostatų, panaudos sutartis galėtų būti nutraukiama“, – sakė jis.

Taip pat prašoma pratęsti darbo grupės laiką iki spalio 2 dienos – iki tol ketinama pateikti galutinius siūlymus Vyriausybei.

Vilniaus savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis BNS teigė, kad panašią galimybę savivaldybė pristatė pati, tad darbo grupės pasiūlymas bus vertinamas.

„Dar negaliu atsakyti už savivaldybę, bet mes jau buvome nuo pat svarstymų pradžios pateikę šį variantą, tad mums tai neatrodo netinkamai. Dėl detalių – dar reikėtų pasižiūrėti“, – sakė jis.   

Nuo Lietuvos nepriklausomybės atgavimo pradžios vykstančios diskusijos dėl Lukiškių aikštės tvarkymo ir memorialinių akcentų paaštrėjo šią vasarą, kai Vilniaus savivaldybės valdžia birželio pabaigoje nusprendė čia įrengti dirbtinį paplūdimį su gultais, tinklinio aikštele – jis išardytas rugpjūčio pabaigoje.

Idėjos kritikai teigė, kad projektas netinkamas Lukiškių aikštei, nes ji istoriškai svarbi šalies rezistencinėms kovoms atminti, taip pat priekaištaujama dėl to, kad planuojant projektą nesitarta nei su visuomene, nei su savivaldybės taryba ar administracija. Sprendimą pasirinkti paplūdimiui šią vietą kritikavo tiek kai kurie Seimo politikai, tiek ir premjeras bei prezidentas.

Seimas reaguodamas į paplūdimį taip pat priėmė specialų Lukiškių aikštės įstatymą, nustatantį, kad tai yra pagrindinė šalies reprezentacinė aikštė su Vyčio monumentu, erdvė turi būti tvarkoma užtikrinant rimtį bei deramą pagarbą kovotojams ir sukilėliams, o jos naudojimas negali prieštarauti viešajai tvarkai bei gerai moralei.

Prieš kelerius metus Kultūros ministerijos inicijuotose aikštės memorialinio įamžinimo dirbtuvėse nuspręsta vystyti čia Andriaus Labašausko „Laisvės kalvą“, tačiau priešinantis „Vyčio“ skulptūros iniciatoriams, klausimas įstrigo teismuose, o savivaldybė pareiškė nebeskubinsianti paminklo statybų.

Anot M. Kvietkausko, dėl aikštės monumento bus sprendžiama tik galutinai išsiaiškinus, kas atsakingas už aikštę.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 09 18 12:09
Spausdinti