Meniu
Prenumerata

trečiadienis, spalio 28 d.
NELYGI KOVA
S. Cichanouskaja paskelbė laikanti save Baltarusijos prezidento rinkimų nugalėtoja
BNS
Scanpix
Svetlana Tichanovskaja.

Baltarusijos pagrindinė opozicijos kandidatė į prezidento postą Svetlana Cichanouskaja pirmadienį atmetė ankstesnę dieną įvykusių prezidento rinkimų rezultatus, rodančius autoritarinio lyderio Aleksandro Lukašenkos triuškinamą pergalę, ir paragino jį „perduoti valdžią“.

„Vakar rinkėjai priėmė savo sprendimą, bet valdžia mūsų neišgirdo – ji nusigręžė nuo žmonių“, – per spaudos konferenciją sakė S. Cichanouskaja po neramios nakties, kai per opozicijos šalininkų susirėmimus su milicija Minske ir kituose miestuose buvo sužeista dešimtys protestuotojų ir pareigūnų.

„Valdžia turėtų pagalvoti, kaip taikiai perduoti mums valdžią“, – pridūrė ji. „Laikau save šių rinkimų nugalėtoja“, – sakė kandidatė.

S. Cichanouskaja pasmerkė saugumo pajėgų veiksmus ir sakė, kad milicija prieš protestuotojus naudojo „neproporcingas priemones“. Ji taip pat vadino tarnybų vykdytą interneto ryšio slopinimą „nusikaltimu“.

„Matėme, kad pareigūnai stengiasi išlaikyti savo postus jėga, – kalbėjo ji. – Kad ir kaip prašytume valdžios nesigriebti veiksmų prieš savo žmones, mūsų nebuvo paklausyta.“ Tuo metu A. Lukašenka atmetė savo pagrindinės varžovės išsakytą pareiškimą.

„Tai reiškia, kad Lukašenka, esantis valdžios vertikalės viršuje, vadovaujantis valstybėje, [surinkęs] 80 proc. balsų, savanoriškai turi atiduoti jiems valdžią“, – ironizavo jis. „Šios komandos eina iš ten [užsienio]", – pridūrė jis. A. Lukašenka kiek vėliau pareiškė, kad opozicijos protestuotojai yra „avys“, kontroliuojamos iš tokių šalių kaip Rusija, Ukraina, Lenkija, Čekija ir Jungtinė Karalystė.

„Šitų rezultatų nepripažįstame“

S. Cichanouskaja taip pat pareiškė, kad jos rinkimų štabas įrodinės, kad vyko didelio masto rinkimų falsifikacija, ir pateiks skundą Centrinei rinkimų komisijai dėl oficialių rezultatų, rodančių, kad su 80,23 proc. balsų A. Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją. „Mes šitų rezultatų nepripažįstame“, – pabrėžė ji.

Ji sakė neketinanti palikti Baltarusijos: „Nematau nė vienos priežasties, kodėl turėčiau būti areštuota, ir šalies palikti aš neketinu.“

S. Cichanouskajos štabo teisininkas Maksimas Znakas savo ruožtu sakė, kad „skundas Centrinei rinkimų komisijai parengtas ir bus pateiktas“. Pasak jo, štabas veiks dviem kryptimis. Pirmiausia, valdžiai bus nusiųstas kreipimasis dėl derybų, siekiant „neleisti susiskaldymo ir nutraukti smurtą“. Be to, štabas siūlo virtinėje balsavimo apylinkių perskaičiuoti balsus. „Jeigu to padaryti negalima, būtina, kad CRK nedelsdama priimtų sprendimą dėl pakartotinio balsavimo šiose apylinkėse“, – sakė M. Znakas.

S. Cichanouskajos štabas taip pat pažymi, kad tikisi, jog Vakarų šalys objektyviai įvertins padėtį dėl Baltarusijos prezidento rinkimų. „Dėkojame šalims už sąžiningų ir teisingų rinkimų, demokratinių permainų palaikymą“, – sakė štabo atstovė Olga Kovalkova.

Neatmetama galimybė, kad S. Cichanouskajos štabas gali kreiptis į virtinę Vakarų šalių prašydamas paremti jo poziciją. „Kol kas tokio kreipimosi neaptarinėjome, bet manau, kad aptarsime jį pačiu artimiausiu metu“, – pareiškė S. Tichanovskaja.

O. Kovalkova sakė, kad su S. Cichanouskajos štabu bendradarbiaujantys nepriklausomi stebėtojai perduos savo vertinimus Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojams, kurie šių metų rinkimuose nedalyvavo. „Jie stebi situaciją, o informacijos jiems suteiks ir mūsų stebėtojai; remdamiesi surinkta teisine informacija jie darys išvadas, bus pateiktas jų atsakas į šią situaciją“, – teigė O. Kovalkova.

ESBO, tarptautinė rinkimų ir karų stebėtoja, nuo 1995 metų nė vienų Baltarusijoje įvykusių rinkimų nėra pripažinusi laisvais ir sąžiningais. Šiais metais ESBO pareiškė, kad nesiųs į šalį savo stebėtojų, nes Minskas laiku jų nepakvietė. Organizacija taip pat išreiškė susirūpinimą dėl opozicijos veikėjų bauginimo ir sulaikymo.

Oficialiems preliminariems rezultatams parodžius, kad A. Lukašenka triuškinamai laimi rinkimus, sekmadienio vakarą į Minsko ir kitų Baltarusijos miestų gatves protestuoti išėjo opozicijos šalininkai, kilo protestuotojų susirėmimų su milicija.

Žmogaus teisių gynėjai praneša, kad per susirėmimus Minske ir kituose miestuose nukentėjo dešimtys protestuotojų, taip pat skelbiama apie vieno žmogaus žūtį. Vidaus reikalų ministerija pirmadienį paskelbė, kad per neramumus šalies miestuose buvo sulaikyta apie 3 000 žmonių, iš jų apie tūkstantis – Minske.

2020 08 10 16:33
Spausdinti