Meniu
Prenumerata

antradienis, spalio 27 d.
BALTARUSIJA
Rytų Europos studijų centro politikos ekspertų apklausa: A. Lukašenka išlaikys valdžią
BNS
Scanpix
Aliaksandras Lukašenka.

Dauguma Lietuvos politikos ekspertų mano, kad protestai Baltarusijoje palaipsniui mažės ar bus nuslopinti, o Aliaksandras Lukašenka išlaikys politinę valdžią. Tokius tyrimo rezultatus penktadienį pristatė Vilniuje veikiantis Rytų Europos studijų centras.

Šį scenarijų kaip labiausiai tikėtiną nurodė šeši iš vienuolikos apklaustų ekspertų – politologų ir esamų ar buvusių diplomatų. „Protestai įgauna rutininę formą, bet neturi nuolatinio augimo viršun požymių. Tai verčia permąstyti, kiek tai ilgai gali trukti, ar toks rutininis protestavimas gali vesti į galutinį žlugimą. Ekspertų manymu, matyt, ne“, – tyrimo pristatyme Vilniuje penktadienį sakė vienas iš jo autorių profesorius Tomas Janeliūnas.

Po du ekspertus manė, kad Kremlius įsitrauks į Baltarusijos krizę, gelbėdamas A. Lukašenkos režimą ir jį patį asmeniškai, taip pat kad pasipriešinimas režimui įgaus tęstines formas ir tai galiausiai prives Baltarusijos režimą prie ekonominio žlugimo ribos. Vienas apklaustasis manė, kad protestai stiprės ir A. Lukašenka bus priverstas derėtis su opozicijos atstovais dėl galimų pokyčių ar sprendimų.

Anot tyrimo autorių, nė vienas ekspertas nepasirinko variantų, jog protestai įgaus radikalią formą ir A. Lukašenka bus priverstas pasitraukti arba kad Kremlius įsitrauks į Baltarusijos krizę, siekdamas pakeisti A. Lukašenką sau palankesniu vadovu. 

T. Janeliūnas sakė, kad, daugumos ekspertų nuomone, svarbiausias vidaus veiksnys, turintis įtakos politiniams procesams, yra Baltarusijos jėgos struktūrų parama A. Lukašenkai, o reikšmingiausias išorės veiksnys – Kremliaus apsisprendimas palaikyti A. Lukašenką arba ieškoti kitokio situacijos sprendimo.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 09 04 14:55
Spausdinti