Meniu
Prenumerata

antradienis, spalio 20 d.
PERSEKIOJIMAS
Nobelio literatūros premijos laureatė S. Aleksijevič: Baltarusija sukilo
BNS
Fotobankas
Sviatlana Aleksijevič.

Nobelio literatūros premijos laureatė Sviatlana Aleksijevič paneigė valdžios tvirtinimus, kad Baltarusijos opozicijos Koordinacinė taryba, kuriai rašytoja priklauso, planavo valstybės perversmą.

„Mes nerengėme perversmo. Mes norėjome užkirsti kelią skilimui mūsų šalyje. Norėjome, kad visuomenėje prasidėtų dialogas“, – sakoma S. Aleksijevič pareiškime, kuris buvo paskelbtas baltarusių PEN centro interneto svetainėje. Ji paragino Rusijos inteligentiją aktyviau smerkti Baltarusijos jėgos žinybų žiaurumą.

„Dar noriu kreiptis į rusų inteligentiją, pavadinkime taip, pagal seną paprotį. Kodėl jūs tylite? Mes girdime tik retus palaikymo balsus. Kodėl jūs tylite, kai matote, kaip trypia mažą, išdidžią tautą? Mes vis dar jūsų broliai. O savo tautai noriu pasakyti, kad ją myliu. Aš ja didžiuojuosi“, – rašė S. Aleksijevič.

Ji išreiškė apgailestavimą dėl opozicijos Koordinacinės tarybos narių persekiojimo. „Koordinacinės tarybos prezidiume jau neliko nieko iš mano draugų bendraminčių. Visi arba kalėjime, arba išvaryti į užsienį. Šiandien paėmė paskutinį, Maksimą Znaką. Iš pradžių iš mūsų pagrobė šalį, grobia geriausius iš mūsų. Bet į tų, ką išplėšė iš mūsų gretų, vietas ateis šimtai kitų. Sukilo ne Koordinacinė taryba. Sukilo šalis“, – pareiškė ji.

S. Aleksijevič taip pat patikino neketinanti išvykti iš Baltarusijos. „Ne, nenoriu“, – sakė ji, atsakydama į atitinkamą žurnalistų klausimą. „Tačiau jūs žinote, kokie jų (jėgos žinybų) metodai“, – pridūrė rašytoja.

S. Aleksijevič sakė, kad Koordinacinės tarybos prezidiumo narė Maryja Kalesnikava „užbaigė šitą praktiką išsiųsti žmones kažkur“. Rašytoja pranešė, kad trečiadienio rytą jai kažkas „be perstojo skambino į duris“, kad tai buvo „profesionalų skambučiai“, todėl ji sunerimo. Ji taip pat papasakojo, jog dar rugpjūčio mėnesį, iškart po prezidento rinkimų, pastebėjo, kad yra sekama. „O paskui taip jau buvo visada“, – pridūrė ji.

Lietuvos ir kitų Europos Sąjungos šalių diplomatai trečiadienį Minske atvyko pas Nobelio literatūros premijos laureatę Sviatlaną Aleksijevič, siekdami apsaugoti ją nuo galimo sulaikymo, BNS tvirtino Lietuvos ambasadorius Minske Andrius Pulokas.

Jis BNS sakė atvykęs pats, kartu yra Čekijos, Slovakijos, Švedijos, Austrijos, Rumunijos ir kitų valstybių diplomatai.

„Esame kartu. Gavome signalų, kad į jos butą skambina nepažįstami žmonės, tikėtina, saugumo ar milicijos atstovai. Tokiu būdu sužinojome, nutarėme, kad gali grėsti sulaikymas, nes Sviatlana Aleksijevič yra paskutinė iš Koordinacinės tarybos narių, kuri nėra sulaikyta arba nėra išvykusi iš Baltarusijos“, – BNS sakė A. Pulokas.  

Pasak jo, S. Aleksijevič jaučiasi gerai ir yra pasiryžusi toliau likti šalyje.

„Visokių variantų yra, bet kol kas atrodo, kad Sviatlana yra linkusi tiesiog likti ten, kur ji yra – savo bute ir būti Baltarusijos tautos, žmonių simboliu ir herojumi, asmenybe, kuri toliau vienytų ir rodytų vidinį, savo kelią“, – teigė diplomatas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 09 09 13:51
Spausdinti