Meniu
Prenumerata

antradienis, spalio 20 d.
APDOVANOJIMAS
Nobelio ekonomikos premija atiteko amerikiečiams P. Milgromui ir R. Wilsonui
BNS
Scanpix
Nobelio ekonomikos premijos laureatai.

Amerikiečių ekonomistai Paulas Milgromas ir Robertas Wilsonas pirmadienį pelnė 2020-ųjų vadinamąją Nobelio ekonomikos premiją už savo darbą komercinių aukcionų srityje.

Jiedu buvo pagerbti „už aukciono teorijos patobulinimus ir naujų aukciono formatų išradimus“, sakoma pranešime. Nugalėtojus pirmadienį Stokholme paskelbė Švedijos karališkosios mokslų akademijos generalinis sekretorius Goranas Hanssonas.

Apdovanojimas paskirtas daugybės pasaulio šalių ekonomikoms dėl koronaviruso pandemijos poveikio patiriant didžiausią nuosmukį nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Ekonomikos premijos paskyrimas amerikiečių ekonomistams vainikavo savaitę trukusias Nobelio premijų paskyrimo ceremonijas ir formaliai vadinamas „Švedijos centrinio banko ekonomikos mokslų premija Alfredui Nobeliui atminti“. Šis apdovanojimas nuo 1969 metų buvo įteiktas 51 kartą ir dabar daugelio yra laikomas viena iš Nobelio premijų.

Ekonomikos premijos paskyrimas amerikiečių ekonomistams vainikavo savaitę trukusias Nobelio premijų paskyrimo ceremonijas ir formaliai vadinamas „Švedijos centrinio banko ekonomikos mokslų premija Alfredui Nobeliui atminti“. Šis apdovanojimas nuo 1969 metų buvo įteiktas 51 kartą ir dabar daugelio yra laikomas viena iš Nobelio premijų.

Nors tai yra prestižiškiausias apdovanojimas, kurio gali tikėtis ekonomistas, jis neįgavo tokio paties statuso, kokį turi A. Nobelio testamente išvardyti apdovanojimai – už nuopelnus medicinos, fizikos, chemijos, literatūros ir taikos srityse.

Naujausiu paskyrimu uždaromas 2020-ųjų Nobelio premijų dalybų sezonas, per kurį taikos premija atiteko JT Pasaulio maisto programai. Šiemet tarp laureatų yra daugiau moterų nei įprasta – pavyzdžiui, literatūros premiją gavo amerikietė poetė Louise Gluck.

Be to, prancūzė Emmanuelle Charpentier ir amerikietė Jennifer Doudna trečiadienį tapo pirmąja moterų grupe, pelniusia Nobelį už mokslinius pasiekimus: joms buvo skirta chemijos premija už „genomo žirklių“ atradimą.

Nobelio premijas laureatams paprastai įteikia karalius Karlas XVI Gustafas per formalią ceremoniją, rengiamą Stokholme gruodžio 10 dieną. Tačiau dėl pandemijos ji bus pakeista per televiziją transliuojamu renginiu, per kurį laimėtojai atsiims prizus savo gimtosiose šalyse.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 10 12 13:39
Spausdinti